Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Hvidt, Peter & Mølgaard- Nielsen, Orla för France & Daverkosen, soffa/dagbädd, teak, "Minerva",
20
Hvidt, Peter & Mølgaard- Nielsen, Orla för France & Daverkosen, soffa/dagbädd, teak, "Minerva",
Slutpris7 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Kayser, Fredrik för Rastad & Relling, stolar, 1 par, teak, "Cross Chair",
21
Kayser, Fredrik för Rastad & Relling, stolar, 1 par, teak, "Cross Chair",
Slutpris42 000 SEK
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på tre stålben, "Myran"
22
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på tre stålben, "Myran"
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ekström, Yngve, stol, ek, "Arka",
23
Ekström, Yngve, stol, ek, "Arka",
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Ohlsson, Folke för Dux, fotpall, teak med svart läderklädsel, "Duxiesta",
24
Ohlsson, Folke för Dux, fotpall, teak med svart läderklädsel, "Duxiesta",
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, satsbord, 2 delar, teak och ek,
26
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, satsbord, 2 delar, teak och ek,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak,
27
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak,
Slutpris1 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, hallmöbel/byrå, teak på ekstativ,
28
Okänd designer, 1950-60-tal, hallmöbel/byrå, teak på ekstativ,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Mogensen, Börge för Fredericia Stolefabrik, matbord, teak och ek med svartoxiderade järnbeslag,
29
Mogensen, Börge för Fredericia Stolefabrik, matbord, teak och ek med svartoxiderade järnbeslag,
Slutpris7 000 SEK
Värdering5 500 - 600 SEK
Avslutad
Malmvall, Göran för AB Karl Andersson & söner, tillskriven, matgrupp, 9 delar, lackerat trä och teak,
30
Malmvall, Göran för AB Karl Andersson & söner, tillskriven, matgrupp, 9 delar, lackerat trä och teak,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ekström, Yngve för Swedese, fotpall, ek, 'Lamino', designad 1956,
36
Ekström, Yngve för Swedese, fotpall, ek, 'Lamino', designad 1956,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vippbord, palisander med intarsia, Italien, 1800-talets 2 hälft, oktogonal skiva,
45
Vippbord, palisander med intarsia, Italien, 1800-talets 2 hälft, oktogonal skiva,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Pinnsoffa, björk, Nässjö Stolfabrik, 1900-talets mitt,
47
Pinnsoffa, björk, Nässjö Stolfabrik, 1900-talets mitt,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Jonsson, Nils för Hugo Troeds, matbord, teak, "Malta",
48
Jonsson, Nils för Hugo Troeds, matbord, teak, "Malta",
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, fåtölj, kromat stativ med canvasklädsel, så kallad "Fladdermusfåtölj",
87
Okänd designer, fåtölj, kromat stativ med canvasklädsel, så kallad "Fladdermusfåtölj",
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny, senemspire, 1800-talets mitt, 4 lådor
92
Byrå, mahogny, senemspire, 1800-talets mitt, 4 lådor
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Byrå, palisander med intarsia , antagligen Frankrike, Louis XVI-stil, 1900-talets början, oval form,
93
Byrå, palisander med intarsia , antagligen Frankrike, Louis XVI-stil, 1900-talets början, oval form,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets slut, stolar, 8 st, ek med heltäckande klädsel i anilinläder,
115
Okänd designer, 1900-talets slut, stolar, 8 st, ek med heltäckande klädsel i anilinläder,
Slutpris1 700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Salongs/matsalsmöbel, 9 delar, mahogny, 1910-20-tal,
117
Salongs/matsalsmöbel, 9 delar, mahogny, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva,
130
Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
141
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd italiensk designer för Segis, cafébord, laminat på trebent aluminiumunderrede
142
Okänd italiensk designer för Segis, cafébord, laminat på trebent aluminiumunderrede
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
178
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, matgrupp, 7 delar, ek, matbord med 2 iläggsskivor samt 6 stolar,
179
Okänd designer, matgrupp, 7 delar, ek, matbord med 2 iläggsskivor samt 6 stolar,
Slutpris1 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Resell, Sigurd för  Vatne Lenestolfabrikk, bord, bonat trä med tonad glasskiva, "Falcon",
181
Resell, Sigurd för Vatne Lenestolfabrikk, bord, bonat trä med tonad glasskiva, "Falcon",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fåtöljer med fotpallar, 1 par, brunt skinn,
214
Fåtöljer med fotpallar, 1 par, brunt skinn,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,
235
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
276
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bröderna Andersson Ekenässjön, fåtölj, bonad bok med mässingsdetaljer, "Nya Flugan",
329
Okänd designer för Bröderna Andersson Ekenässjön, fåtölj, bonad bok med mässingsdetaljer, "Nya Flugan",
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stol, vitlackerat trä, provinsarbete i senbarock, 1700-talets mitt,
340
Stol, vitlackerat trä, provinsarbete i senbarock, 1700-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Asko, soffbord, vit laminatskiva på fyrdelad metallfot,
347
Okänd designer för Asko, soffbord, vit laminatskiva på fyrdelad metallfot,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil,
361
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, underrede till fåtölj, teak, 1950-60-tal,
392
Okänd designer, underrede till fåtölj, teak, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag,
394
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stolar, 4 st, svartlackerad, präglad läderimiterande sits
395
Stolar, 4 st, svartlackerad, präglad läderimiterande sits
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Salongsbord med klaffar, mahogny med brun, läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft,
398
Salongsbord med klaffar, mahogny med brun, läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, oval skiva,
400
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, oval skiva,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, armstol, bok och teak,
418
Okänd designer, 1950-60-tal, armstol, bok och teak,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Östervig, Kurt för Jason, sido/lampbord, 1 par, teak, modellnummer 303,
430
Östervig, Kurt för Jason, sido/lampbord, 1 par, teak, modellnummer 303,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, pinnstolar, 4 st, björk med teaksits,
431
Okänd designer, 1950-tal, pinnstolar, 4 st, björk med teaksits,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stegpall, krom med blå melaminplattor,
432
Stegpall, krom med blå melaminplattor,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, ljus bok och teak/böjträ, 'Fanett', 1955
457
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, ljus bok och teak/böjträ, 'Fanett', 1955
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Armstol, skuren och bonad ek, Louis XXV,
518
Armstol, skuren och bonad ek, Louis XXV,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
522
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno, matbord, teak på underrede i bok, "Maria Flap", modell Mi911,
526
Mathsson, Bruno, matbord, teak på underrede i bok, "Maria Flap", modell Mi911,
Slutpris28 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Avslutad
Okänd designer i William Morris art, skänk, skuren ek, sekelskiftet 1900, dekor av blommor mm samt datering Anno 1900,
531
Okänd designer i William Morris art, skänk, skuren ek, sekelskiftet 1900, dekor av blommor mm samt datering Anno 1900,
Slutpris2 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä,
534
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Nattygsbord, bonad björk med marmorskiva, 1920-30-tal,
538
Nattygsbord, bonad björk med marmorskiva, 1920-30-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.