Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Van Cleef & Arpels; brosch/clip, 18 karat rödguld med diamanter, smaragder och emalj, "Lion Ebouriffé",
6
Van Cleef & Arpels; brosch/clip, 18 karat rödguld med diamanter, smaragder och emalj, "Lion Ebouriffé",
Slutpris32 000 SEK
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Avslutad
Broscher 1 par, förgyllt och bemålat silver med paste, så kallade "Blackamoors",
7
Broscher 1 par, förgyllt och bemålat silver med paste, så kallade "Blackamoors",
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tastevin, sterlingsilver, Danmark, 1900-talets 2 hälft, vikt 70 gram,
41
Tastevin, sterlingsilver, Danmark, 1900-talets 2 hälft, vikt 70 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bärsked, silver, dobbeltriflet (gammaldansk) modell, 1800-talets 2 hälft,
42
Bärsked, silver, dobbeltriflet (gammaldansk) modell, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Luktdosa, så kallat hovedvandsaeg, silver, antagligen Danmark, 1700-talets mitt, krönt hjärtformad,
58
Luktdosa, så kallat hovedvandsaeg, silver, antagligen Danmark, 1700-talets mitt, krönt hjärtformad,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Soppslev, silver med svarvat och svärtat trähandtag,
73
Soppslev, silver med svarvat och svärtat trähandtag,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bältespänne, förgyllt silver och cloissonné, högklassigt Moskvaarbete av Feodor Rückert (1840-1917), sekelskiftet 1900,
74
Bältespänne, förgyllt silver och cloissonné, högklassigt Moskvaarbete av Feodor Rückert (1840-1917), sekelskiftet 1900,
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Brosch, 18 karat rödguld och sötvattenspärlor, sekelskiftet 1900, dekor av Oskars II krönta monogram,
75
Brosch, 18 karat rödguld och sötvattenspärlor, sekelskiftet 1900, dekor av Oskars II krönta monogram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Halslås, förgyllt silver, allmogearbete, 18-1900-tal,
76
Halslås, förgyllt silver, allmogearbete, 18-1900-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti skrotguld, 14 karat, total vikt 3,7 gram,
77
Parti skrotguld, 14 karat, total vikt 3,7 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti skrotguld mm, 18 karat, total vikt 15,7 gram,
78
Parti skrotguld mm, 18 karat, total vikt 15,7 gram,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Eldh, Tore för Cesons, ljusstake, stelingsilver, vikt 135 gram,
79
Eldh, Tore för Cesons, ljusstake, stelingsilver, vikt 135 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti silver och skrotguld mm, bland annat defekt fickur 14 karat rödguld,
80
Parti silver och skrotguld mm, bland annat defekt fickur 14 karat rödguld,
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti bestick, silver, total vikt 330 gram,
84
Parti bestick, silver, total vikt 330 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Torrestad, Olle, egen verkstad, Kalmar, ring, silver med cabochonslipad månsten,
89
Torrestad, Olle, egen verkstad, Kalmar, ring, silver med cabochonslipad månsten,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffeservis, 750/1000 silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, total vikt cirka 1300 gram,
94
Kaffeservis, 750/1000 silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, total vikt cirka 1300 gram,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Halskedja, 18 karat rödguld med glashängen, total vikt 14,3 gram
99
Halskedja, 18 karat rödguld med glashängen, total vikt 14,3 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
101
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
102
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Örhängen, 1 par, förgyllt silver med cubisk zirkonium och bärnsten,
103
Örhängen, 1 par, förgyllt silver med cubisk zirkonium och bärnsten,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
104
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Avslutad
Hänge, mangofärgad bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
105
Hänge, mangofärgad bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Herrsavonett, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft,  total vikt 75 gram
106
Herrsavonett, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 75 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Supsked, så kallad skrammelsked, silver, barock, sekelskiftet 1700, kronformad knopp med ringformade hängen,
107
Supsked, så kallad skrammelsked, silver, barock, sekelskiftet 1700, kronformad knopp med ringformade hängen,
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Supsked, silver, barock/senbarock, 1700-talets 1 hälft, skaft md avslutande kerubknopp,
108
Supsked, silver, barock/senbarock, 1700-talets 1 hälft, skaft md avslutande kerubknopp,
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ceson, brosch, delvis förgyllt silver,
109
Okänd designer för Ceson, brosch, delvis förgyllt silver,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Käpp med silverkrycka, jugend, 1900-talets början, dekor av blommor,
116
Käpp med silverkrycka, jugend, 1900-talets början, dekor av blommor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kulspets- samt blyertspenna, sterlingsilver, Cross,
150
Kulspets- samt blyertspenna, sterlingsilver, Cross,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ingenjörsring, 18 karat, röd- och vitguld, vikt 6,1 gram
163
Ingenjörsring, 18 karat, röd- och vitguld, vikt 6,1 gram
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Nygaard, Hans Henrik, egen verkstad Aarhus, ring, 9 karat rödguld med vit safir (?), vikt 1,9 gram,
215
Nygaard, Hans Henrik, egen verkstad Aarhus, ring, 9 karat rödguld med vit safir (?), vikt 1,9 gram,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ringar 2 st, sterlingsilver med konstpärlor,
216
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ringar 2 st, sterlingsilver med konstpärlor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Halvalliansring, 18 karat vitguld med 19 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,2 gram
226
Halvalliansring, 18 karat vitguld med 19 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,2 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),
227
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Laine, Jorma för Turun Hopea Åbo (Turku), hängsmycke med kedja, silver,
239
Laine, Jorma för Turun Hopea Åbo (Turku), hängsmycke med kedja, silver,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 6,5 gram
240
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 6,5 gram
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Andersen, David, egen verkstad Oslo, halsband samt 2 öronclips, förgyllt sterlingsilver och emalj,
241
Andersen, David, egen verkstad Oslo, halsband samt 2 öronclips, förgyllt sterlingsilver och emalj,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Collier, odlade, svagt barocka pärlor med silverlås,
242
Collier, odlade, svagt barocka pärlor med silverlås,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti smycken och bijouterier,
243
Parti smycken och bijouterier,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Halslänk, 18 karat rödguld, vikt 36,6 gram
288
Halslänk, 18 karat rödguld, vikt 36,6 gram
Slutpris13 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 30,6 gram
289
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 30,6 gram
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Armring, 18 karat rödgul, stel, ledad, vikt 12 gram,
290
Armring, 18 karat rödgul, stel, ledad, vikt 12 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Tissot, total vikt 25,8 gram,
291
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Tissot, total vikt 25,8 gram,
Slutpris6 500 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Avslutad
Ring, platina med 8 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 carat, vikt 4,8 gram,
292
Ring, platina med 8 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 carat, vikt 4,8 gram,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Carmoséring, 18 karat vitguld med facettslipad safir samt 10 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,3 carat, vikt 3,9 gram,
293
Carmoséring, 18 karat vitguld med facettslipad safir samt 10 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,3 carat, vikt 3,9 gram,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Halsband med hänge, 18 karat rödguld med cabochonslipad opal och 1 åttkantslipad diamant, vikt 8,8 gram
294
Halsband med hänge, 18 karat rödguld med cabochonslipad opal och 1 åttkantslipad diamant, vikt 8,8 gram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Klackring, 18 karat rödguld med karneol, vikt 2,9 gram,
304
Klackring, 18 karat rödguld med karneol, vikt 2,9 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ring, 14 karat rödguld med cabochonslipad opal och 2 åttkantslipade diamanter, vikt 2,8 gram,
305
Ring, 14 karat rödguld med cabochonslipad opal och 2 åttkantslipade diamanter, vikt 2,8 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med rektangulär, facettslipad bergkristall, vikt 4,4 gram
306
Ring, 18 karat rödguld med rektangulär, facettslipad bergkristall, vikt 4,4 gram
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.