Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal,
57
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Golvurna, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor,
85
Golvurna, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
139
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par,
168
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd asiatisk konstnär, gouache, kvinna med fågel,
171
Okänd asiatisk konstnär, gouache, kvinna med fågel,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,
185
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
212
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal,
233
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skål, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908),
256
Skål, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908),
Slutpris5 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, trä, araber på kameler,
356
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, trä, araber på kameler,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Tallrik, djup, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
362
Tallrik, djup, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulptur, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
399
Skulptur, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
459
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulptur, hardwood med beninläggningar, så kallad Laughing Buddha,
462
Skulptur, hardwood med beninläggningar, så kallad Laughing Buddha,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, porslin, så kallad Laughing Buddha,
463
Skulptur, porslin, så kallad Laughing Buddha,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
495
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Käpp, horn, antagligen oryx,
497
Käpp, horn, antagligen oryx,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
523
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Toradar, smide med trästock, Indien, 18-1900-tal, luntlåsmekanism,
524
Toradar, smide med trästock, Indien, 18-1900-tal, luntlåsmekanism,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Skrin, koppar- och mässingklätt trä med färgade glasstenar, Tibet, 1900-talets mitt,
542
Skrin, koppar- och mässingklätt trä med färgade glasstenar, Tibet, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Broderi, siden, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
596
Broderi, siden, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vitrinskåp, skuret, bemålat och förgyllt trä, Indonesien, 1900-talets 2 hälft,
610
Vitrinskåp, skuret, bemålat och förgyllt trä, Indonesien, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Piedestal, skuren padouk, antagligen Kina, 1900-talets 2 hälft,
612
Piedestal, skuren padouk, antagligen Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tobaksskrin, kamferträ med tennintarsia, antagligen Pakistan,
615
Tobaksskrin, kamferträ med tennintarsia, antagligen Pakistan,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vas, flintgods, Satsuma, antagligen Taishô, polykrom och förgylld dekor av Shimatzu Mon och sittande samuraj,
664
Vas, flintgods, Satsuma, antagligen Taishô, polykrom och förgylld dekor av Shimatzu Mon och sittande samuraj,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matkärl, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908),
668
Matkärl, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908),
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore,
673
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
678
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Amulett, skuren Jade, sittande buddha,
686
Amulett, skuren Jade, sittande buddha,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulptur, delvis förgylld brons, sittande Buddha,
687
Skulptur, delvis förgylld brons, sittande Buddha,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, skulptur, skuret trä, far och dotter,
695
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, skulptur, skuret trä, far och dotter,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Förvaringskärl, papier-maché-klädd rotting, Indien,
727
Förvaringskärl, papier-maché-klädd rotting, Indien,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skulptur/bänk, skuret och bemålat trä, liggande elefant
735
Skulptur/bänk, skuret och bemålat trä, liggande elefant
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matsalsstolar, 4 + 2 cm, svartlackerad alm och rotting,
739
Matsalsstolar, 4 + 2 cm, svartlackerad alm och rotting,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skålfat, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av växtlighet i famille-rose-färger,
829
Skålfat, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av växtlighet i famille-rose-färger,
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 - 500 SEK
Avslutad
Sakeflaska, porslin, Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900,
830
Sakeflaska, porslin, Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
838
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.