- Orientalica, AfricanaRensa filter
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Golvurna, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd asiatisk konstnär, gouache, kvinna med fågel,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skål, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908),
Slutpris5 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, trä, araber på kameler,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Tallrik, djup, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skulptur, hardwood med beninläggningar, så kallad Laughing Buddha,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, porslin, så kallad Laughing Buddha,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Käpp, horn, antagligen oryx,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Skrin, koppar- och mässingklätt trä med färgade glasstenar, Tibet, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Broderi, siden, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vitrinskåp, skuret, bemålat och förgyllt trä, Indonesien, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Piedestal, skuren padouk, antagligen Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tobaksskrin, kamferträ med tennintarsia, antagligen Pakistan,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vas, flintgods, Satsuma, antagligen Taishô, polykrom och förgylld dekor av Shimatzu Mon och sittande samuraj,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matkärl, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908),
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Amulett, skuren Jade, sittande buddha,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, delvis förgylld brons, sittande Buddha,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Förvaringskärl, papier-maché-klädd rotting, Indien,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur/bänk, skuret och bemålat trä, liggande elefant
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matsalsstolar, 4 + 2 cm, svartlackerad alm och rotting,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
829
Skålfat, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av växtlighet i famille-rose-färger,
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 - 500 SEK
830
Sakeflaska, porslin, Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
838
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK