Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Okänd designer för ASEA, arbetsbelysning, svartlackerad metall och krom,
25
Okänd designer för ASEA, arbetsbelysning, svartlackerad metall och krom,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, Vittsjö, taklampa, teak med vit glaskupa,
35
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, Vittsjö, taklampa, teak med vit glaskupa,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Wilhelm Goebel, parfym/nattlampa, delvis bemålad bisquit,
56
Okänd designer för Wilhelm Goebel, parfym/nattlampa, delvis bemålad bisquit,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Golvurna, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor,
85
Golvurna, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen,
118
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
139
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Schou, Werner för Coronell Eectro A/S, taklampa, koppar och palisander, så kallad Diamantboll,
157
Schou, Werner för Coronell Eectro A/S, taklampa, koppar och palisander, så kallad Diamantboll,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bordslampa, alabaster med mässingsmontage.
172
Bordslampa, alabaster med mässingsmontage.
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Zawadsky, Marian för Tilgmans, golvlampa, delvis glaserad keramik,
354
Zawadsky, Marian för Tilgmans, golvlampa, delvis glaserad keramik,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning,
376
Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, mässing, modell T-487,
414
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, mässing, modell T-487,
Slutpris4 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, bordslampa, delvis gullackerad metall, "Elidus Kuben",
416
Jakobsson, Hans Agne, bordslampa, delvis gullackerad metall, "Elidus Kuben",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom,
417
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,
421
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, för Royal Copenhagen, lampa, porslin med mässingsmontage, 1900-talets mitt,
448
Okänd designer, för Royal Copenhagen, lampa, porslin med mässingsmontage, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa, aluminium och technopolymer, "Tizio",
450
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa, aluminium och technopolymer, "Tizio",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa. aluminium och technopolymer, "Tizio",
451
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa. aluminium och technopolymer, "Tizio",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vägglampor, 2 + 1, plåt och glas, modern tillverkning,
452
Vägglampor, 2 + 1, plåt och glas, modern tillverkning,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med vit glaskupa, 1910-20-tal,
474
Takampel, mässing med vit glaskupa, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
475
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall med vit glaskupa,
476
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall med vit glaskupa,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Taklampa, plast med metalldetaljer, så kallad Tiffanylampa,
484
Taklampa, plast med metalldetaljer, så kallad Tiffanylampa,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen för Flygsfors, taklampa, orange glas med vitt plastmontage,
527
Okänd designer, möjligen för Flygsfors, taklampa, orange glas med vitt plastmontage,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen för Flygsfors, taklampa, orange glas med vitt plastmontage,
528
Okänd designer, möjligen för Flygsfors, taklampa, orange glas med vitt plastmontage,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, orange glas,
537
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, orange glas,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
599
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
604
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
613
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
625
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
627
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
639
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Fåglavik glasbruk, vägglampett, gultonat glas och mässing,
706
Okänd designer för Fåglavik glasbruk, vägglampett, gultonat glas och mässing,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taklampa till 3 ljus, bronserad metall, art-déco, 1920-tal,
756
Taklampa till 3 ljus, bronserad metall, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall,
765
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall,
766
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taklampa, vitopakt glas med kopparmontage, 1910-20-tal,
782
Taklampa, vitopakt glas med kopparmontage, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, glas, art-déco, 1920-tal,
788
Okänd designer, taklampa, glas, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampa, krom med blå glaskupa,
807
Okänd designer, bordslampa, krom med blå glaskupa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, Vittsjö, golvlampa, palisander med vit plastskärm,
809
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, Vittsjö, golvlampa, palisander med vit plastskärm,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor,
823
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa,
839
Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing med bärnstensfärgade prismor och hängen,
841
Takkrona, mässing med bärnstensfärgade prismor och hängen,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.