Laddar...

Juliauktion

Visning: Fredag 23/7 klockan 11.00 - 19.00, lördag 24/7 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 25/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Snusdosa, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, vikt 55 gram
1
Snusdosa, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, vikt 55 gram
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Atelier Borgila, fat, sterlingsilver, vikt 675 gram
4
Okänd designer för Atelier Borgila, fat, sterlingsilver, vikt 675 gram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Tastevin, sterlingsilver, Danmark, 1900-talets 2 hälft, vikt 70 gram,
6
Tastevin, sterlingsilver, Danmark, 1900-talets 2 hälft, vikt 70 gram,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Weckström, Björn för Lapponia, ring, 18 karat rödguld med 1 åttkantslipad diamant om 0,02 carat enigt gravyr, vikt 2,6 gram,
24
Weckström, Björn för Lapponia, ring, 18 karat rödguld med 1 åttkantslipad diamant om 0,02 carat enigt gravyr, vikt 2,6 gram,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, ring, 14 karat rödguld med cabochonslipad lapis lazuli, vikt 11,3 gram
25
Okänd designer, ring, 14 karat rödguld med cabochonslipad lapis lazuli, vikt 11,3 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Nygaard, Hans Henrik, egen verkstad Aarhus, ring, 9 karat rödguld med vit safir (?), vikt 1,9 gram,
26
Nygaard, Hans Henrik, egen verkstad Aarhus, ring, 9 karat rödguld med vit safir (?), vikt 1,9 gram,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taikon Janusch, Rosa, egen verkstad, ring, sterlingsilver,
27
Taikon Janusch, Rosa, egen verkstad, ring, sterlingsilver,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Nygaard, Hans Henrik, egen verkstad Aarhus, ring, sterlingsilver med åttkantslipad diamant, "Spinning"
28
Nygaard, Hans Henrik, egen verkstad Aarhus, ring, sterlingsilver med åttkantslipad diamant, "Spinning"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),
29
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad zirkon (?),
30
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad zirkon (?),
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipade gula stenar,
31
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipade gula stenar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ringar 2 st, sterlingsilver med konstpärlor,
32
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ringar 2 st, sterlingsilver med konstpärlor,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skrivbordsuppsats, 5 delar, 800/1000 silver och glas, Tyskland, sekelskiftet 1900,
33
Skrivbordsuppsats, 5 delar, 800/1000 silver och glas, Tyskland, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Weckström, Björn för Lapponia, ring, 18 karat rödguld med 2 pärlor, "Viskning", vikt 4 gram,
35
Weckström, Björn för Lapponia, ring, 18 karat rödguld med 2 pärlor, "Viskning", vikt 4 gram,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Carmoséring, 18 karat vitguld eller platina med 10 gammalslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, vikt 3,6 gram,
36
Carmoséring, 18 karat vitguld eller platina med 10 gammalslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, vikt 3,6 gram,
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Avslutad
Vodkabägare, delvis förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets slut,
37
Vodkabägare, delvis förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets slut,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Halvalliansring, 18 karat vitguld med 19 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,2 gram
38
Halvalliansring, 18 karat vitguld med 19 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,2 gram
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Herrmann, C C, skål, sterlingsilver, så kallad Skönvirkestil, 1900-talets 2 hälft,
49
Herrmann, C C, skål, sterlingsilver, så kallad Skönvirkestil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Öhman, Martin, egen verkstad, skål, sterlingsilver, geometrisk dekor,
50
Öhman, Martin, egen verkstad, skål, sterlingsilver, geometrisk dekor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Snusdosa, silver, transition, senbarock-rokoko, 1700-talets mitt, profilerad form med dekor av knäckar,
51
Snusdosa, silver, transition, senbarock-rokoko, 1700-talets mitt, profilerad form med dekor av knäckar,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Luktdosa, så kallat hovedvandsaeg, silver, antagligen Danmark, 1700-talets mitt, krönt hjärtformad,
54
Luktdosa, så kallat hovedvandsaeg, silver, antagligen Danmark, 1700-talets mitt, krönt hjärtformad,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Kungliga medaljer, 2 st, silver respektive förgylld brons (sistnämnda med krona och ring i 18 karat rödguld,
56
Kungliga medaljer, 2 st, silver respektive förgylld brons (sistnämnda med krona och ring i 18 karat rödguld,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ceson, brosch, delvis förgyllt silver,
57
Okänd designer för Ceson, brosch, delvis förgyllt silver,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Broscher, 2 st med kaméskurna snäckor,
58
Broscher, 2 st med kaméskurna snäckor,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Theskedar, 6 st sterlingsilver, England, 1800-talets 2 hälft, total vikt 110 gram,
125
Theskedar, 6 st sterlingsilver, England, 1800-talets 2 hälft, total vikt 110 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Theskedar, 6 st, sterligsilver, England 1800-talets slut, total vikt 120 gram,
126
Theskedar, 6 st, sterligsilver, England 1800-talets slut, total vikt 120 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bärsked, silver, dobbeltriflet (gammaldansk) modell, 1800-talets 2 hälft,
127
Bärsked, silver, dobbeltriflet (gammaldansk) modell, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bordsur/brevpress, glas och koppar, Nacar, 1900-talets mitt,
163
Bordsur/brevpress, glas och koppar, Nacar, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Bordsur/brevpress, glas och mässing, Doxa, 1900-talets mitt,
164
Bordsur/brevpress, glas och mässing, Doxa, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Snusdosa, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, graverad dekor av stadsbild mm,
194
Snusdosa, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, graverad dekor av stadsbild mm,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Brosch, delvis förgyllt silver med turkoser och pärlor, Österrike, 1900-talets början,
198
Brosch, delvis förgyllt silver med turkoser och pärlor, Österrike, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
6 delar silver, 1800-tal, total vikt 180 gram,
219
6 delar silver, 1800-tal, total vikt 180 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skål, silver, 1800-talets slut, vikt 135 gram,
220
Skål, silver, 1800-talets slut, vikt 135 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti silver, total silvervikt cirka 480 gram,
221
Parti silver, total silvervikt cirka 480 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
15 delar silverbestick, "Symfoni", total vikt 250 gram
222
15 delar silverbestick, "Symfoni", total vikt 250 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti silver, total vikt 350 gram,
223
Parti silver, total vikt 350 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd italiensk designer, manschettknappar, 1 par, 18 karat vitguld, total vikt 10 gram,
224
Okänd italiensk designer, manschettknappar, 1 par, 18 karat vitguld, total vikt 10 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Laine, Jorma för Turun Hopea Åbo (Turku), hängsmycke med kedja, silver,
264
Laine, Jorma för Turun Hopea Åbo (Turku), hängsmycke med kedja, silver,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Luktdosa, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft, slät, urboettformad, invändigt med genombrutet galler med dekor av stjärna, innehåller originalsvamp,
288
Luktdosa, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft, slät, urboettformad, invändigt med genombrutet galler med dekor av stjärna, innehåller originalsvamp,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Minnesmynt, 3 + 2 st, 803 respektive 925/1000 silver, total vikt 97 gram,
347
Minnesmynt, 3 + 2 st, 803 respektive 925/1000 silver, total vikt 97 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Käpp, bambu med silverbeslag, dekor av runor mm efter original på Jellingestenen,
426
Käpp, bambu med silverbeslag, dekor av runor mm efter original på Jellingestenen,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början,
433
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
435
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ringar 4 st, sterlingsilver med facettslipade zirkoner (?),
539
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ringar 4 st, sterlingsilver med facettslipade zirkoner (?),
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ringar, 4 st, sterlingsilver med facettslipade stenar, Sif Jakobs, MCXX mm,
540
Ringar, 4 st, sterlingsilver med facettslipade stenar, Sif Jakobs, MCXX mm,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hänge, mangofärgad bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
552
Hänge, mangofärgad bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
553
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld med 2 åttkantslipade diamanter om totalt 0,03 carat,
554
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld med 2 åttkantslipade diamanter om totalt 0,03 carat,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.