Laddar...

Juliauktion

Visning: Fredag 23/7 klockan 11.00 - 19.00, lördag 24/7 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 25/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Okänd designer för Wilhelm Goebel, parfym/nattlampa, delvis bemålad bisquit,
48
Okänd designer för Wilhelm Goebel, parfym/nattlampa, delvis bemålad bisquit,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
137
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Taklampa, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början,
291
Taklampa, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning,
294
Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,
335
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordslampa, porslin, Gebrüder Voigt Sitzendorff, omkring 1890, deko av stående par,
341
Bordslampa, porslin, Gebrüder Voigt Sitzendorff, omkring 1890, deko av stående par,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor,
351
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, för Royal Copenhagen, lampa, porslin med mässingsmontage, 1900-talets mitt,
365
Okänd designer, för Royal Copenhagen, lampa, porslin med mässingsmontage, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, fot tillverkad av fartygspropeller,
372
Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, fot tillverkad av fartygspropeller,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bohlin, Jonas för Källemo, golvlampa, delvis blålackerad aluminium och porslin på gjutjärnssockel, "Dubbel Espresso",
378
Bohlin, Jonas för Källemo, golvlampa, delvis blålackerad aluminium och porslin på gjutjärnssockel, "Dubbel Espresso",
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Avslutad
Takkrona, svartlackerad metall med prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 2 hälft
442
Takkrona, svartlackerad metall med prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 2 hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takkrona, delvis förgylld metall med prismor, 1900-talets 1 hälft,
502
Takkrona, delvis förgylld metall med prismor, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning,
531
Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
579
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
580
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
581
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
582
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
583
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Kostka, Frankrike, lampfot, glaserad keramik och metall,
596
Okänd designer för Kostka, Frankrike, lampfot, glaserad keramik och metall,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Belid, golvlampa, metall,
597
Okänd designer för Belid, golvlampa, metall,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
623
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
624
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampor, 1 par, teak, linneskärmar från Himla,
638
Okänd designer, bordslampor, 1 par, teak, linneskärmar från Himla,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för IKEA, taklampa, vit plast,
708
Okänd designer för IKEA, taklampa, vit plast,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vägglampetter, 1 par, förgylld metall på träplattor,
732
Vägglampetter, 1 par, förgylld metall på träplattor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takampel, blått glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
748
Takampel, blått glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takampel, rött glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
749
Takampel, rött glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takampel, grönt glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
750
Takampel, grönt glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takampel, blått glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
751
Takampel, blått glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takampel, bärnstensfärgat glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
752
Takampel, bärnstensfärgat glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, glas, art-déco, 1920-tal,
753
Okänd designer, taklampa, glas, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taklampa, vitopakt glas med kopparmontage, 1910-20-tal,
754
Taklampa, vitopakt glas med kopparmontage, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början,
758
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Rizatto, Paolo för Luce Plan, golvlampa, aluminium med vit plastskärm, "Costanza D13"
763
Rizatto, Paolo för Luce Plan, golvlampa, aluminium med vit plastskärm, "Costanza D13"
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, lackerad metall med tre böjliga ljusarmar
764
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, lackerad metall med tre böjliga ljusarmar
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Golvlampfot, bonad ek och mässing,
765
Golvlampfot, bonad ek och mässing,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
788
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Takkrona, till 6 ljus, mässing med prismor,
804
Takkrona, till 6 ljus, mässing med prismor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takkrona, lackerad metall och plast, 1950-tal,
807
Takkrona, lackerad metall och plast, 1950-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil,
809
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil,
Slutpris1 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hallampa, mässing med frostade glasskivor,
818
Hallampa, mässing med frostade glasskivor,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hallampa, mässing med frostade glasskivor,
819
Hallampa, mässing med frostade glasskivor,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hallampa, mässing med prismor, 1900-talets 2 hälft,
820
Hallampa, mässing med prismor, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen,
825
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordslampa, svart glas med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900,
835
Bordslampa, svart glas med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.