Sommarauktion
- Orientalica, AfricanaRensa filter
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets slut,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Solmask, Bwaba (Bobo-Bwa),
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd japansk konstnär, rökelsekar, porslin, Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Spegelskåp, bemålat trä, Indopersiskt arbete, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vas, flintgods, Kutani, Japan, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell med collage av frimärksklipp,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Yoshihara, Utagawa, efter honom, träsnitt, "Beauty Parade",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Offerskål, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tallrik, djup, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
824
Vinkoppar, 3 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
848
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
849
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
882
Bord, skuret och svärtat trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av drake mm,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
884
Skulptur, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
889
Golvvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, blå underglasyrdekor av fågel i törnbuske,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
918
Käpp, skuren hardwood, Västafrika, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
993
Thekanna, porslin med bronshandtag, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
1002
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 900 SEK
Värdering200 - 300 SEK
1016
Miniatyrvaser, 1 par, porslin, Arita, Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK