Armstol, skuren valnöt, så kallad Dantestol, Italien, renässansstil, 1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Sittpuff/pall, textilklädd, Christian Richard, London, 19-2000-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Pianobänk, svarvat och förgyllt trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Salongsbord, delvis svärtad alm, sjömansarbete, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Takhat, skuret och bemålat trä, Indien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Soffa, skuret och lackerat trä med lösa dynor, så kallad "trågsoffa", rokoko, omkring 1760,
Slutpris8 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bankettsoffa, ljus björk, sannolikt Lindome, biedermeier, 1800-talets 1 hälft
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Damsekretär, mahogny, rokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Salongsbord, mahogny med intarsia, empire, 1810-10-tal,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Byrå, mahogny med intarsia, England, George IV,
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, ek, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Poudreuse, körsbärsträ, rokokostil, 1900-tales mitt,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Armstol, skuret och bemålat trä, transition senbarock/rokoko, 1700-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Sybord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Jonsson, Nils för Hugo Troed, matbord med 2 utdragbara skivor, teak, "Ultra",
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Andersen, Johannes för VAMO, Sönderborg, stolar, 4 st, bonad ek, "Sonja"
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Hansen, Andreas för Brdr Andersen Møbelsnedkeri, soffa, körsbär med ljus moccaklädsel,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Jonsson, Nils för Hugo Troed/Bra Bohag, sideboard, teak, "Trio",
Slutpris11 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 9 delar, teak,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Stolar, 1 par, vitlackerat trä, transition senbarock/rokoko, 1700-talets mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Pipställ, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avlastningsbord, mahogny med mässingsbeslag, 1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Barnbyrå, bonat och delvis bemålat trä, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, matbord med 2 fanerade iläggsskivor, teak,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Soffbord, vitlackerat på kromat underrede, ellipsformat,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bord, valnöt, Spanien eller Italien, barock, 1600-tal,
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Howda (elefantstol), skuret och, bemålat trä, Indien, 1900-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Puderstolar, 1 par, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Hörnskåp, bonad och skuren ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, tudelat med kannelerade kolonetter,
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Hallberg, Jan för Edsbyverken, stol, teakfanér, "Tallåsen"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, armstol. teak,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Nattygsbord, 1 par, vitlackerat trä, 1930-40-tal,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer för Ulferts, soffa, röd läderklädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK