Laddar...

Majauktion


Majauktion
Avslutad
Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,
408
Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Sockerskrin, silver, högklassigt arbete i senbarock, ovalt med vridna knäckar på fyra volutfötter,
411
Sockerskrin, silver, högklassigt arbete i senbarock, ovalt med vridna knäckar på fyra volutfötter,
SlutprisInga bud
Värdering16 000 - 18 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 k rödguld, gustaviansk, dekor av tvinnade guldtrådar,
412
Ring, 18 k rödguld, gustaviansk, dekor av tvinnade guldtrådar,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 2 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,34 carat och 6 åttkantslipade- om totalt cirka 0,06 carat, totalt 0,40 carat enligt gravyr,
415
Ring, 18 karat vitguld med 2 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,34 carat och 6 åttkantslipade- om totalt cirka 0,06 carat, totalt 0,40 carat enligt gravyr,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Parti theskedar, silver, total vikt 145 gram
426
Parti theskedar, silver, total vikt 145 gram
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Armbandsur, 3 st, stål, Longines respektive Longines Ultra Chron Automatic och Certina Bristol 190,
427
Armbandsur, 3 st, stål, Longines respektive Longines Ultra Chron Automatic och Certina Bristol 190,
Slutpris1 200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Johan Tostrup, Oslo, uppläggningsbestick, 1 par, sterlingsilver med emalj, 1900-talets 1 hälft,
476
Okänd designer för Johan Tostrup, Oslo, uppläggningsbestick, 1 par, sterlingsilver med emalj, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
522
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal,
532
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
534
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Mycket stort parti, delvis äldre mynt, Sverige och utland,
546
Mycket stort parti, delvis äldre mynt, Sverige och utland,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio för N. Westerback Helsingfors, örhängen, 1 par, sterlingsilver,  "Silver Moon"
553
Wirkkala, Tapio för N. Westerback Helsingfors, örhängen, 1 par, sterlingsilver, "Silver Moon"
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för AB Wilhelm Harbeck Lidingö, armband, silver,
554
Okänd designer för AB Wilhelm Harbeck Lidingö, armband, silver,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Laine, Jorma för Turun Hopea Åbo (Turku), hängsmycke med kedja, silver,
555
Laine, Jorma för Turun Hopea Åbo (Turku), hängsmycke med kedja, silver,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,
556
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Såsslev, silver, svensk rund modell, invändigt förgylld, stämplad Johan Petter Grönwall Stockholm 1825,
558
Såsslev, silver, svensk rund modell, invändigt förgylld, stämplad Johan Petter Grönwall Stockholm 1825,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Torrestad, Olle, egen verkstad, Kalmar, ring, silver med cabochonslipad månsten,
561
Torrestad, Olle, egen verkstad, Kalmar, ring, silver med cabochonslipad månsten,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Herrarbandsur, 18 karat rödguld med svart läderarmband, Certina EOL EOL 115 9299 68, vikt cirka 30 gram,
562
Herrarbandsur, 18 karat rödguld med svart läderarmband, Certina EOL EOL 115 9299 68, vikt cirka 30 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ikkonen, Hannu, parti smycken, patinerad brons;
563
Ikkonen, Hannu, parti smycken, patinerad brons;
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Herrsavonett, 14  karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 92 gram
571
Herrsavonett, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 92 gram
Slutpris6 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Herrfickur, 14 karat rödguld, 1800-talets slut, total vikt 75 gram,
572
Herrfickur, 14 karat rödguld, 1800-talets slut, total vikt 75 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Damarmbandsur, förgyllt stål med svart läderrem, Certina Good Time,
581
Damarmbandsur, förgyllt stål med svart läderrem, Certina Good Time,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffeservis, 3 delar, sterlingsilver, slät modell,
602
Kaffeservis, 3 delar, sterlingsilver, slät modell,
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Avslutad
Skrin, silver, kinesiskt exportarbete, Hongkong eller Shanghai, 1900-talets början,
606
Skrin, silver, kinesiskt exportarbete, Hongkong eller Shanghai, 1900-talets början,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Avslutad
Herrmann, C C, skål, sterlingsilver, så kallad Skönvirkestil, 1900-talets 2 hälft,
619
Herrmann, C C, skål, sterlingsilver, så kallad Skönvirkestil, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Snusdosa, silver, transition, senbarock-rokoko, 1700-talets mitt, profilerad form med dekor av knäckar,
620
Snusdosa, silver, transition, senbarock-rokoko, 1700-talets mitt, profilerad form med dekor av knäckar,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Luktdosa, så kallat hovedvandsaeg, silver, antagligen Danmark, 1700-talets mitt, krönt hjärtformad,
621
Luktdosa, så kallat hovedvandsaeg, silver, antagligen Danmark, 1700-talets mitt, krönt hjärtformad,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Öhman, Martin, egen verkstad, skål, sterlingsilver, geometrisk dekor,
622
Öhman, Martin, egen verkstad, skål, sterlingsilver, geometrisk dekor,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Bägare, 2 st, sterlingsilver respektive silver, total vikt 100 gram
623
Bägare, 2 st, sterlingsilver respektive silver, total vikt 100 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Brödfat med hänkel, sterlingsilver, profilera brätte, vikt 625 gram,
657
Brödfat med hänkel, sterlingsilver, profilera brätte, vikt 625 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Jeansson, Gustaf för GAB, matbesticksuppsättning 75 delar, silver, Diplomat, total vikt 1900 gram exklusive knivar,
726
Jeansson, Gustaf för GAB, matbesticksuppsättning 75 delar, silver, Diplomat, total vikt 1900 gram exklusive knivar,
Slutpris8 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Parti silver, total vikt 960 gram,
730
Parti silver, total vikt 960 gram,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Klackring, 18 karat rödguld med karneol, vikt 5,2 gram
747
Klackring, 18 karat rödguld med karneol, vikt 5,2 gram
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,1 gram
748
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,1 gram
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, total vikt 3,3 gram
749
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, total vikt 3,3 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, total vikt 4,5 gram
750
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, total vikt 4,5 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1910-20-tal, brosch, silver och emalj,
751
Okänd designer, 1910-20-tal, brosch, silver och emalj,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti smycken och bijouterier, mestadels silver;
752
Parti smycken och bijouterier, mestadels silver;
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti smycken, och bijouterier, delvis silver,
754
Parti smycken, och bijouterier, delvis silver,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hänge, 18 k rödguld med pärla, korsformat,
772
Hänge, 18 k rödguld med pärla, korsformat,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Broscher, 4 st, hänge samt 1 par örhängen, silver,
774
Broscher, 4 st, hänge samt 1 par örhängen, silver,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okända designers, halssmycken, 2 st, svart gummi respektive läder med montage i sterlingsilver,
775
Okända designers, halssmycken, 2 st, svart gummi respektive läder med montage i sterlingsilver,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti fickur, armbandsur mm, delvis silver,
788
Parti fickur, armbandsur mm, delvis silver,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, karaff, slipad kristall med silvermontage,
805
Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, karaff, slipad kristall med silvermontage,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti silvermynt, Sverige, total vikt 400 gram
816
Parti silvermynt, Sverige, total vikt 400 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Spatserkäpp, palisander med silverkrycka, 1910-20-tal,
838
Spatserkäpp, palisander med silverkrycka, 1910-20-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
839
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Georg Jensen design group, mobile wrist straps, 1 par, sterlingsilver och gummi,
854
Georg Jensen design group, mobile wrist straps, 1 par, sterlingsilver och gummi,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.