Armband, 18 karat rödguld, senempire/nyrokoko, 1800-talets mitt, vikt 33,4 gram,
Slutpris11 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Armband, 18 karat rödguld, Italien 1900-talets 2 hälft, vikt 31,4 gram,
Slutpris9 500 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Collier, 18 karat rödguld med stav- och diamantslipade Colombianska smaragder om totalt cirka 1,20 carat enligt gravyr,
Slutpris7 500 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokoko, 1800-talets mitt,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Cigarettetui, silver, Ryssland, 1800-talets slutdelvis niellerad dekor av landsby mm,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Bägare, silver, empire, slät, cylindrisk, invändig förgyllning,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bägare, silver, 1800-talets 1 hälft, svagt trumpetformad på låg fot, graverad blomdekor,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Barnskallra, silver, Indien, sekelskiftet 1900, dekor av blommor,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Saltkar, silver, Wien, 1800-talets 1 hälft, svisselerad brättesdekor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, delvis niellerad dekor av blommor mm,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matskedar, 5 st samt -gaffel, 800/1000 silver, Österrike Ungern, sekelskiftet 1900, fiolmodell,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Okänd designer för Dansk Guldsmede Håndværk, salt- respektive pepparströare, sterlingsilver,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Saltkar, 2 st, silver, Österrike-Ungern, 1 stämplat Wien 1886-1922, 1 med oidentifierade stämplar, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Ordenstecken, 18 karat rödguld och emalj, miniatyr till Riddare av Kungliga Nordstjärneorden,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, delvis niellerad dekor av stadsbild mm,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, graverad dekor av blommor mm,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Presenterfat/skål, silver, barockstil, sekelskiftet 1900, dekor av Gustav II Adolf på Streiff samt latinsk text GUST ADOLP DG SVE GOT WAND REX M PFD ET CI DO MDCXXXII (1632),
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 14,5 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 16 gram,
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 13 gram,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 9,4 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 21,5 gram
Slutpris6 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Hänge, 18 karat rödguld med turkoser, vikt 7 gram,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Brosch med hängen, 18 karat rödguld, vikt 6,5 gram,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld, vikt 8,7 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Brosch med hänge, 18 karat rödguld med 3 sötvattenspärlor, vikt 11,7 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 11 facettslipade diamanter (1 saknas), vikt 9,2 gram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Brosch, 18 karat rödguld med facettslipade smaragder, orkidéformad, vikt 11,6 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld, vikt 2,6 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ring, 18 karat rödguld, vikt 2,8 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ring, 18 karat vitguld med safirer, vikt 1,9 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring, 18 karat vitguld med rubiner, vikt 2,1 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring, 18 karat vitguld med rubiner och vita safirer(?), vikt 3,5 gram
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Hyvärinen, Matti, egen verkstad, Åbo, halssmycke, sterlingsilver och planslipad spektrolit,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Cigarettetui, 950/1000 silver, Japan, 1900-talets mitt, niellerad och bronserad dekor av Mount Fuji och tempelbyggnad,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Nipperfat, 1 par + 2 st, silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld, Roamer,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Guldmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1992, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Guldmynt, 4 Dukater, Jugoslavien 1931, guldvikt 13,96 gram, 986/1000 guld
Slutpris6 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Damarmbandsur med länk, 18 karat vitguld och diamanter, vikt 41,3 gram
Slutpris10 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Klockkedja, 14 karat vitguld, vikt 10,3 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Herrfickur, 14 karat vitguld, Waltham Colinial modell B, total vikt 50,6 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Herrfickur, 18 karat rödguld, sekelskiftet 1900, total vikt 87,8 gram,
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Herrsavonett, 18 karat rödguld, Schweiz, sekelskiftet 1900, vikt 71,8 gram,
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK