Laddar...
31
Relief, skuren ek, renässans, skuren dekor av akantus, jakthund mm,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
33
Krön, skuren, bemålad och förgylld ek, 17-1800-tal, dekor av ättens Habsburg-Lothringen vapen (kejsare av Österrike, kung av Ungern), vapentroféer mm,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
48
Lalique, René, efter honom, nipperfat, glas, "Goujon",
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
51
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat/skulptur, glas, Coquille "Rocka",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
69
Okänd konstnär, relief, delvis bemålad brons, 1920-30-tal, dekor av Tutankhamon,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
72
Tobaksmortel, trä, Västafrika, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
74
Okänd konstnär, skulptur, delvis bemålat stengods, liggande kvinna vid vattenskål,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
150
Åberg, Jan, skulpturer, 3 st, koppar och konstmassa;
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
198
Kyrkduva (Den Helige Ande). skuren ek, barock, 16-1700-tal,
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
218
Valldeby, Erling, skulptur/kandelaber, bemålad gips, stående ängel,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
266
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 8 st, delvis glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
267
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 9 st, delvis glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
271
Kaslatter-Bernardi, Katharina, skulptur, delvis bemålat trä, sittande kappuccinermunk med radband,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
288
Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, tax, modellnummer 1755,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
306
Skulptur, skuren hardwood och ben, Kina, 1900-talets mitt, "Happy Buddha",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
307
Skulptur, skuren hardwood och ben, Kina, 1900-talets mitt, 1 av de odödliga,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
323
Wärff, Göran för Kosta, ljuslykta, gjutet glas, "Polar",
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
329
Okänd konstnär, 1700-tal, skulptur, marmor, stående amorin,
Slutpris17 000 SEK
Värdering14 000 - 16 000 SEK
330
Kartusch/fönsteromfattning, marmor, 17-1800-tal, dekor av rosor,
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
337
Okänd designer för Färe-Marcolin, Ronneby, skulptur, glas, val,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
338
Okänd designer, Murano, 1950-60-tal, skulptur, glas, fisk,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
354
Franck, Kaj för Iittala, mobiler/skulpturer, 3 st, "Ateenan Aamu" (Morgon i Aten),
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
355
Franck, Kaj för Iittala, mobiler/skulpturer, 3 st, "Ateenan Aamu" (Morgon i Aten), design 1964,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
389
Diorama, skuret och bemålat trä, 1900-talets början, segelbåt till havs,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
413
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
432
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, objekt, 6 st, sandgjutet glas, sjöstjärnor,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
467
Lalique, René, efter honom, kylarprydnad/skulptur, gjutet glas, "Coq Nain",
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
468
Backström, Monica för Kosta Boda, skupturer, 3 st, glas, ägg,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
478
Okänd deigner, antagligen för Barovier & Toso, Murano, skulptur, glas, stående fågel,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
480
Okänd designer för Johansfors, skulptur, gjutet glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
499
Skulptur/brevpress, grön marmor, fallos,
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
524
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
548
Halvmodel, skret trä, "Endeavour", monterad på platta,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
586
Brevpress/skulptur, patinerad brons på svart marmorsockel, sittande putto,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
624
Huerta, Juan för Lladró, figurin, porslin, "Aggressive goose",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
625
Salomon, Harald för Rörstrand, figuriner, 3 st, blanc-de-chine, sjöjungfrubarn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
662
Eriksson, Christian, skulptur, patinerad brons, "Kärvbinderska",
Slutpris12 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
707
Johansson, Carl "Ägga-Calle", skulptur, smide på träsockel, "Tre Gummor",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
742
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, skulptur, granit,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
781
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
793
Figurin, bemålad papier-maché, ängel,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
810
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
828
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
849
Okänd konstnär, skulptur/relief, lackerad metall med belysning, konkret komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
853
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
872
Gunnarsson, Sven, skulpturer, 11 st, skuret och bemålat trä,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
878
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
898
Damm, Carl Olof, egen verkstad, Borgholm, skulptur, stengods, fiskekutter,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.