Laddar...

Majauktion


Majauktion
Avslutad
Relief, skuren ek, renässans, skuren dekor av akantus, jakthund mm,
31
Relief, skuren ek, renässans, skuren dekor av akantus, jakthund mm,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Krön, skuren, bemålad och förgylld ek, 17-1800-tal, dekor av ättens Habsburg-Lothringen vapen (kejsare av Österrike, kung av Ungern), vapentroféer mm,
33
Krön, skuren, bemålad och förgylld ek, 17-1800-tal, dekor av ättens Habsburg-Lothringen vapen (kejsare av Österrike, kung av Ungern), vapentroféer mm,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Lalique, René, efter honom, nipperfat, glas, "Goujon",
48
Lalique, René, efter honom, nipperfat, glas, "Goujon",
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat/skulptur, glas, Coquille "Rocka",
51
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat/skulptur, glas, Coquille "Rocka",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, relief, delvis bemålad brons, 1920-30-tal, dekor av Tutankhamon,
69
Okänd konstnär, relief, delvis bemålad brons, 1920-30-tal, dekor av Tutankhamon,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Tobaksmortel, trä, Västafrika, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
72
Tobaksmortel, trä, Västafrika, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, delvis bemålat stengods, liggande kvinna vid vattenskål,
74
Okänd konstnär, skulptur, delvis bemålat stengods, liggande kvinna vid vattenskål,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Åberg, Jan, skulpturer, 3 st, koppar och konstmassa;
150
Åberg, Jan, skulpturer, 3 st, koppar och konstmassa;
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kyrkduva (Den Helige Ande). skuren ek, barock, 16-1700-tal,
198
Kyrkduva (Den Helige Ande). skuren ek, barock, 16-1700-tal,
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Valldeby, Erling, skulptur/kandelaber, bemålad gips, stående ängel,
218
Valldeby, Erling, skulptur/kandelaber, bemålad gips, stående ängel,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 8 st, delvis glaserat stengods,
266
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 8 st, delvis glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 9 st, delvis glaserat stengods,
267
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 9 st, delvis glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Kaslatter-Bernardi, Katharina, skulptur, delvis bemålat trä, sittande kappuccinermunk med radband,
271
Kaslatter-Bernardi, Katharina, skulptur, delvis bemålat trä, sittande kappuccinermunk med radband,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, tax, modellnummer 1755,
288
Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, tax, modellnummer 1755,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren hardwood och ben, Kina, 1900-talets mitt, "Happy Buddha",
306
Skulptur, skuren hardwood och ben, Kina, 1900-talets mitt, "Happy Buddha",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren hardwood och ben, Kina, 1900-talets mitt, 1 av de odödliga,
307
Skulptur, skuren hardwood och ben, Kina, 1900-talets mitt, 1 av de odödliga,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta, ljuslykta, gjutet glas, "Polar",
323
Wärff, Göran för Kosta, ljuslykta, gjutet glas, "Polar",
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-tal, skulptur, marmor, stående amorin,
329
Okänd konstnär, 1700-tal, skulptur, marmor, stående amorin,
Slutpris17 000 SEK
Värdering14 000 - 16 000 SEK
Avslutad
Kartusch/fönsteromfattning, marmor, 17-1800-tal, dekor av rosor,
330
Kartusch/fönsteromfattning, marmor, 17-1800-tal, dekor av rosor,
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Färe-Marcolin, Ronneby, skulptur, glas, val,
337
Okänd designer för Färe-Marcolin, Ronneby, skulptur, glas, val,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, Murano, 1950-60-tal, skulptur, glas, fisk,
338
Okänd designer, Murano, 1950-60-tal, skulptur, glas, fisk,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Franck, Kaj för Iittala, mobiler/skulpturer, 3 st, "Ateenan Aamu" (Morgon i Aten),
354
Franck, Kaj för Iittala, mobiler/skulpturer, 3 st, "Ateenan Aamu" (Morgon i Aten),
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Franck, Kaj för Iittala, mobiler/skulpturer, 3 st, "Ateenan Aamu" (Morgon i Aten), design 1964,
355
Franck, Kaj för Iittala, mobiler/skulpturer, 3 st, "Ateenan Aamu" (Morgon i Aten), design 1964,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Diorama, skuret och bemålat trä, 1900-talets början, segelbåt till havs,
389
Diorama, skuret och bemålat trä, 1900-talets början, segelbåt till havs,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
413
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, objekt, 6 st, sandgjutet glas, sjöstjärnor,
432
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, objekt, 6 st, sandgjutet glas, sjöstjärnor,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Lalique, René, efter honom, kylarprydnad/skulptur, gjutet glas, "Coq Nain",
467
Lalique, René, efter honom, kylarprydnad/skulptur, gjutet glas, "Coq Nain",
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Kosta Boda, skupturer, 3 st, glas, ägg,
468
Backström, Monica för Kosta Boda, skupturer, 3 st, glas, ägg,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd deigner, antagligen för Barovier & Toso, Murano, skulptur, glas, stående fågel,
478
Okänd deigner, antagligen för Barovier & Toso, Murano, skulptur, glas, stående fågel,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Johansfors, skulptur, gjutet glas,
480
Okänd designer för Johansfors, skulptur, gjutet glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur/brevpress, grön marmor, fallos,
499
Skulptur/brevpress, grön marmor, fallos,
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
524
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Halvmodel, skret trä, "Endeavour", monterad på platta,
548
Halvmodel, skret trä, "Endeavour", monterad på platta,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Brevpress/skulptur, patinerad brons på svart marmorsockel, sittande putto,
586
Brevpress/skulptur, patinerad brons på svart marmorsockel, sittande putto,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Huerta, Juan för Lladró, figurin, porslin, "Aggressive goose",
624
Huerta, Juan för Lladró, figurin, porslin, "Aggressive goose",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Salomon, Harald för Rörstrand, figuriner, 3 st, blanc-de-chine, sjöjungfrubarn,
625
Salomon, Harald för Rörstrand, figuriner, 3 st, blanc-de-chine, sjöjungfrubarn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Eriksson, Christian, skulptur, patinerad brons, "Kärvbinderska",
662
Eriksson, Christian, skulptur, patinerad brons, "Kärvbinderska",
Slutpris12 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Johansson, Carl "Ägga-Calle", skulptur, smide på träsockel, "Tre Gummor",
707
Johansson, Carl "Ägga-Calle", skulptur, smide på träsockel, "Tre Gummor",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, skulptur, granit,
742
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, skulptur, granit,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas,
781
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Figurin, bemålad papier-maché, ängel,
793
Figurin, bemålad papier-maché, ängel,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
810
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,
828
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur/relief, lackerad metall med belysning, konkret komposition,
849
Okänd konstnär, skulptur/relief, lackerad metall med belysning, konkret komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods,
853
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Gunnarsson, Sven, skulpturer, 11 st, skuret och bemålat trä,
872
Gunnarsson, Sven, skulpturer, 11 st, skuret och bemålat trä,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
878
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Damm, Carl Olof, egen verkstad, Borgholm, skulptur, stengods, fiskekutter,
898
Damm, Carl Olof, egen verkstad, Borgholm, skulptur, stengods, fiskekutter,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.