Laddar...
573
Nording, William, olja, landskap,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
589
Skoglund, Gustaf, olja, "Björkar",
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
590
Erixson, Sven X:et, färglito, "Skärgård" (Valfisken)
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
593
Sundberg, Kjell, färglito, Bondauktion,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
594
Wickström, Åke, olja, bröllop,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
595
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
596
Svensson, Roger, olja, "Halsduk",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
608
Le Lorrain, Claude (egentligen Claude Gellée), hans art, 17-1800-tal, klassicerande hamnparti,
Slutpris5 500 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
617
Krause, Emil, olja, kvinna i trädgård,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
635
Myhre, Vera, linoleumsnitt (?), "Akropolis",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
642
Månsson, Mats, olja, komposition,
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
643
Månsson, Mats, olja, komposition,
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
644
Duret, Pierre-Jacques efter Vernet, Claude-Joseph, etsning och kopparstick, "La pêche au fanal"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
645
Duret, Pierre-Jacques efter Vernet, Claude-Joseph, etsning och kopparstick, "Vue des environs de Naples",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
650
Sjödin, Margareta, blandteknik med collage, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
655
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, Kristi omskärelse (möjligen kopia efter äldre förebild),
Slutpris13 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
656
Björnberg, Evald, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
658
Olson, Axel, blandteknik, motiv från Stenhuggeriet,
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
659
Olson, Axel, blandteknik, Flamencodansare,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
660
Pauli, Georg, olja, kvinna i landskap,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
661
Nordberg, Olle, fiskare i eka,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
663
Uhrdin, Sam, olja, flicka med sjalett,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
664
Essen, Didrik von, olja, vinterlandskap med gumma,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
665
Olson, Erik, litografi, "Kyrkan vår Moder", färgvariant,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
666
Oldenburg, Acke, tusch, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
667
Rosén, Einar, tusch, aktstudie,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
668
Rosén, Einar, olja, stilleben,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
669
Ernst, Max, akvatint och etsning, "Par dessus les Moulins" 1974,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
670
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, akvarell med täckvitt, "Lofoten",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
671
Olson, Axel, litograferad poster, Riksungdomsstämma Halmstad 20-25 juni 1956,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
672
Olson, Axel, blyerts. liggande akt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
673
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Kat-Zag" 1980,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
674
Papart, Max, färglito, komposition,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
675
Papart, Max, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
676
Okänd gustaviansk konstnär, akvarell, Manius Curius (Dentatus) och de Samnitiska ambassadörerna,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
677
Gutahazy, Nemeth Gyula, olja, kvinna vid åsnekärra,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
678
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, Pont Royal med Pavillion de Flore, Paris,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
679
Watt, George Fiddes, olja, kvinna med kalvar,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
680
Ekwall, Knut, tuschlavering, kälkåkning,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
681
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
682
Oswald, John H, olja, "Scheveningen Boats",
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
683
Ericson, Johan, olja, bohusländskt kustparti med hus,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
684
Pietilä, Tuulikki, monotypi, fransk stadsbild,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
685
Okänd konstnär, olja, sekelskiftet 1900, herde i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
686
Bonnard, Pierre, etsning, "Portrait de Renoir âgé" 1916,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
687
Olson, Axel, olja, gumma vid eldstad,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
688
Konow, Jürgen von, olja, "Fiskmarknad",
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
689
Skoglund, Gustaf, olja, "Bäckaskog I",
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.