Laddar...
690
Johansson, Lars (Lasse), olja, "Vid havets närhet",
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
691
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
692
Okänd konstnär, olja, byggnader vid kvarndamm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
693
Schyl, Jules, pastell, kvinnostudier,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
694
Andersson, Alfred, oljemålningar, 2 st, Norre Port respktive bankgatan med Lilla Helfwetet,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
695
Beckeman, Knut, akvarell, byggnader i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
696
Tolstoy, Alexander, olja, sittande akt,
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
698
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, stilleben,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
699
Thaddeus Jones, Henry, olja, porträtt av ung dam med gul ros,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
700
Swensson, Christian Frederik, olja, fiskebåtar till havs,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
701
Nilsson, Olof Walfrid, olja, "Såla" - norrländskt landskap,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
702
Cederberg, Eric, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
703
Nordberg, Olle, olja, fästefolk,
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
708
Nordberg, Olle, olja, vid trädgårdsbordet,
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
709
Fagerström, Hans, olja, "Rämnad välvning",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
710
Fagerström, Hans, olja, "Vintervandring I",
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
715
Brandt, Carl, olja, Lapporten,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
716
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, akvarell, entréhall,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
720
Corneille, (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färglitografier, 2 st, kvinna och fågel respektive kvinna, fågel och katt,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
721
Corneille, (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färglitografier, 2 st, kvinna och fågel respektive kvinna, fågel och katt,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
722
Prins Eugen, akvatint, "Molnet" ur Ord och Bild 1936,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
723
Corneille, (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färglitografier, 2 st, kvinna och fågel respektive kvinna, fågel och katt,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
724
Corneille, (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färglitografier, 2 st, kvinna och fågel respektive kvinna, fågel och katt,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
725
Papart, Max, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
727
Olson, Erik, färglito, 'Sång till friheten',
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
728
Erixson, Sven X:et efter honom, färgserigrafi, 'Dansbanan Tumba'
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
729
Qvarsebo, Mikael, färglitografi, Henrik VIII,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
766
Draner, Jules Renard, litografier, 2 st, handkolorerade, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
804
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
808
Andersen-Lundby, Anders, tillskriven, oljeskiss, kustparti med byggnader,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
812
Hammerich, Magdalene, olja, gryningslandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
814
Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
841
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
846
Rathsman, Siri, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
860
Papart, Max, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
861
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
862
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
887
Färglitografi, 1800-talets slut, S/S Island, Thingvalla Line, på väg till USA,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
893
Okänd konstnär, blyerts, utsikt mot Mölle med Kullen i fonden,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
894
Henriksen, William, olja, italiensk innergård,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
896
Okänd konstnär, olja, sydländsk hamnbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
914
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
924
Rosengren, Jean, olja, skånskt landskap med lantgård,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
927
Berger, Johan Christian, efter honom, litografi, "Inloppet till Carlskrona",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
928
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
929
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
930
Okänd konstnär, 1800-talets början, tusch, landskap med bro,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
931
Litografi, handkolorerad, 1800-talets 1 hälft, "Fader Bergström",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.