Laddar...

Majauktion


Majauktion
Avslutad
Bordslampa, förgylld brons, Frankrike, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av grenar, rocailler, blommor mm,
38
Bordslampa, förgylld brons, Frankrike, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av grenar, rocailler, blommor mm,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Pianobelysning, patinerad brons, 1910-20-tal,
41
Pianobelysning, patinerad brons, 1910-20-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Golvlampa, mässing med bärnstensfärgat glas, renässansstil, 1900-talets början,
67
Golvlampa, mässing med bärnstensfärgat glas, renässansstil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, fot tillverkad av fartygspropeller,
76
Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, fot tillverkad av fartygspropeller,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor,
146
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld brons och mässing med prismor, senempire,
152
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld brons och mässing med prismor, senempire,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Takkrona till 6 ljus, förgylld mässing med prismor,
188
Takkrona till 6 ljus, förgylld mässing med prismor,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empirestil, 18-1900-tal,
189
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empirestil, 18-1900-tal,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, koppar, modern tillverkning,
210
Okänd designer, taklampa, koppar, modern tillverkning,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, vägglampa, teak med vit, veckad plastskärm,
219
Okänd designer, 1950-60-tal, vägglampa, teak med vit, veckad plastskärm,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, lackerad aluminium, "AJ-Pendel", modell 16554,
248
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, lackerad aluminium, "AJ-Pendel", modell 16554,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bracia Łopieńscy, Warszawa, taklampa, patinerad brons, art-déco, 1920-tal,
283
Okänd designer för Bracia Łopieńscy, Warszawa, taklampa, patinerad brons, art-déco, 1920-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Takkrona/hallampa, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets början,
285
Takkrona/hallampa, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets början,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Hallampa, glas med prismor,
286
Hallampa, glas med prismor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa. grålackerad metall,
294
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa. grålackerad metall,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, bordslampa, vitglaserat stengods,
301
Nylund, Gunnar för Rörstrand, bordslampa, vitglaserat stengods,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods, polykrom dekor av blommor,
308
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods, polykrom dekor av blommor,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fotogenlampa, metall och glas, Tyskland, 1800-talets 2 hälft,
371
Fotogenlampa, metall och glas, Tyskland, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Taklampa, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början,
392
Taklampa, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
444
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Fagerhults Belysning, golvlampa, krom och vitlackerad metall med vit plastskupa,
461
Okänd designer för Fagerhults Belysning, golvlampa, krom och vitlackerad metall med vit plastskupa,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Industribelysning, metall och glas, Polen, 1900-talets 2 hälft,
506
Industribelysning, metall och glas, Polen, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,
507
Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Hamnbelysningar/farledsmarkeringar, 1 par, koppar, 1900-talets 1 hälft,
539
Hamnbelysningar/farledsmarkeringar, 1 par, koppar, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Takkrona till 6 ljus, patinerad metall och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
569
Takkrona till 6 ljus, patinerad metall och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Homann, Alfred för Louis Poulsen, skrivbordslampa, svart plast, "Rappe Louis",
636
Homann, Alfred för Louis Poulsen, skrivbordslampa, svart plast, "Rappe Louis",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
637
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm,
638
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm,
639
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
640
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, senempire, 1800-talets 1 hälft,
717
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, senempire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd designer i Glössners art, taklampa, mässing med frostad glaskupa, 1950-tal,
731
Okänd designer i Glössners art, taklampa, mässing med frostad glaskupa, 1950-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Takampel, rosatonat glas med mässingsmontage,
760
Takampel, rosatonat glas med mässingsmontage,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Takampel, rosatonat glas med mässingsmontage,
761
Takampel, rosatonat glas med mässingsmontage,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Takampel, rosatonat glas med mässingsmontage,
762
Takampel, rosatonat glas med mässingsmontage,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Miniatyrtakampel, mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel,
767
Miniatyrtakampel, mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med bemålad glaskupa, så kallad månskensampel,
768
Takampel, mässing med bemålad glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med grön, optikblåst glaskupa, så kallad månskensampel,
769
Takampel, mässing med grön, optikblåst glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med grön glaskupa. så kallad månskensampel,
773
Takampel, mässing med grön glaskupa. så kallad månskensampel,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början,
780
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vägglampor, 2 st, grön- respektive brunlackerad metall och glas,
794
Vägglampor, 2 st, grön- respektive brunlackerad metall och glas,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor,
801
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för IKEA, taklampa, vit plast,
817
Okänd designer för IKEA, taklampa, vit plast,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
827
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
842
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för JEKA, taklampa, vitlackerad metall, modell 1012-H,
905
Okänd designer för JEKA, taklampa, vitlackerad metall, modell 1012-H,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för JEKA, taklampa, vitlackerad metall, modell 1012-H,
906
Okänd designer för JEKA, taklampa, vitlackerad metall, modell 1012-H,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona,
933
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.