Laddar...
Aprilauktion
Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00
Visning:
Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
4
Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
5
Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm, dekor av rocailler, blommor mm,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 600 - 40 SEK
6
Spegel, bronserat trä, pastellage och marmorerat glas, så kallad glasmästarespegel, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter, rosor mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
11
Solur, kalksten och smide, 1800-tal, initialer JNS samt datering 1873,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
13
Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, gouache på ben, porträtt av George, Prince of Wales - sedermera George IV,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
22
Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
25
Handkanna, argent-haché med uppsvängd trähänkel, dekor av vertikala knäckar, högklassigt Stockholmsarbete,
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
39
Reseskrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, inre, läderklädd skrivskiva,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
43
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
46
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, barockstil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
48
Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
54
Axelremsväska, konstfiber och -läder, DKNY (Donna Karen New York),
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
78
Bicorne i låda, Dansk modell för ämbetsman (?), märkt Seiffert & Nörregaard Kjöbenhavn, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
81
3 delar allmogeföremål; skäktekniv samt 2 mangelbrädor, skuret och bemålat trä, 1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
82
Fickur, 2 st, silver, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
86
Ander, Gunnar för Ystad Metall, tillskriven, kandelaber till 4 ljus,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
96
Okänd designer, 1950-60-tal, bockbord, underrede i svärtat smide, skiva i lövträ,
Slutpris2 800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
109
Parti metall, mestadels Just Andersen; skrivställ, 2 + 1 ljusstake Just samt kandelaber mässing, okänd designer
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
111
Tryckstämpel för batik, skuren ek, 1800-tal, Paisleymönstrad,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
112
Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
113
Kakelugnsmodell för Metatabletter, koppar och mässing,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
114
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
116
Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
118
Ljusstake, tenn, barock, 16-1700-tal, rund form med räfflad stam,
Slutpris7 500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
121
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
125
Ljusstakar, 1 par, patinerad brons, empirestil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
126
Karott, tenn, 17-1800-tal, profilerat med dekor av knäckar,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
129
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
133
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, dockservis, 6 delar, glaserat stengods, "Pyret" (Pyro Brun),
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
134
Häggbom,Rolf och Lalander, Helénè / Bernadotte & Björn Industridesign A/S för Husqvarna Borstfabrik AB, tillbringare med lock,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
141
Lock till transportlåda för galoscher, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
148
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
153
Spatserkäpp med vapensköld, 1800-tal, trä och horn med mässingsbeslag,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
161
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
164
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
165
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
168
Afdal, Torbjörn för Mellemstrands/Bruksbo, stereohurts, palisander,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
169
Okänd designer 1950-60-tal, blombord, palisander med kopparbalja,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
170
Herrarmbandsur, guld på stål, Omega Constellation Automatic Chronometer
Slutpris9 000 SEK
Värdering5 600 - 6 000 SEK
180
Spegelglas, antagligen Murano, 1700-tal, hinterglasdekor av stående man mm,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
181
Pipa, skuren sjöskum och ben, 1910-20-tal, i form av kvinnohand hållandes kranium,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
191
Barnskramla med visselpipa, sterlingsilver med benskaft, England, 1900-talets början,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
192
Miniatyrfotografiram, mässing med emalj, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
193
Nålhus/sybaron, svarvad ebenholtz och elfenben, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
195
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
196
Portemonnaie, sköldpadd med inkrusteringar i förgylld metall och silver, Frankrike, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
197
Sybaron, ebenholtz och elfenben, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
198
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.