Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00
Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45
- MöblerRensa filter
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtöljer, 1 par, bonad bok,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, snurrfåtöljer, 1 par,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Snedklaffsekretär, mahogny, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Utdragssoffa, avlutad fur, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Damarbetsbord, ljus björk och valnöt, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, svagt utsvängda ben,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Stolar, 4 st, böjträ med rottingklädsel, Ligna,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Armstol, skuret, lackerad och förgyllt trä, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Armstol, svarvat, skuret och avlutet trä, allmogearbete,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä, så kallade svanhalsstolar,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Soffbord, valnöt, sammanfällbart, 1900-talets början,
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taburett, teakfanérat böjträ med aluminiumdetaljer,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för SMI, 1960-70-tal, soffbord på hjul, palisander,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tidskriftshållare, bambu med frostad glaskupa,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck, dubbla marmorskivor,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stol, ek med läderklädsel, barockstil, 1800-tal, målad initial "H"
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, syvagn, bemålat trä med ekjalusi,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, soffbord, bonad björk och mahogny,, Swedish Grace, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Malmsten Carl, dubbelsäng, ljus fur, "Fata Morsgris", 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Armstol, svarvad ek med flätad sits, 16-700-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, bemålat och förgyllt trä, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggskåp, bemålat och förgyllt trä, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Blomster/altanbord, svartlackerad smide med frostad glasskiva,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Brickbord med lös bricka, så kallat Butlers Tray, mahogny,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Brickbord med lös bricka, så kallat Butlers Tray, valnöt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
The/blomsterbord, mahogny med mässingsskiva, 1800-talets slut,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stackelberg, Elsa för Fri Form, trädgårdsstolar, 6 st, aluminum med svart nylonklädsel,
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Okänd dansk designer, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Byrå, mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1980-tal, stolar, 10 st, rostfritt stål med svart läderklädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Arm/skrivbordsstol, bonad ek med grön läderklädsel,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hallbänk, ek, Sydfrankrike, 1800-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Snedklaffsekretär, mahogny med mässingsbeslag, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Buck, Erik antagligen för Oddense Maskinsnedkeri A-S, stolar, 4 st, bonat trä, 1950-60-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Strand, Christina & Hvass, Niels för Cane-Line, Danmark, utestolar, 1 par, lackerad metall och vävd syntetfiber,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Ekström, Jan för Conform, Holsbybrunn, snurrfåtölj, textilklädd på fot i formgjuten aluminium, "Gyro",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Damarbetsbord, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stolar, 4 st, svarvad och bonad alm, så kallade Windsorstolar,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Blombord, ek, skiva med infattade kakelplattor, dessa från 17-1800-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skrivbord, mahogny med röd, läderklädd skiva, empirestil, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Stol, skuren och svarvad alm, biedermeier,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Thoresen-Lassen, Stig för France & Daverkosen, soffa, bonad bok med lösa, textilklädda dynor
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Pianobänk, skuret trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK