Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00


Visning:

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Aprilauktion
Avslutad
Hallberg, Jan för Edsbyverken, stol, teakfanér, "Tallåsen"
17
Hallberg, Jan för Edsbyverken, stol, teakfanér, "Tallåsen"
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Piretti, Giancarlo för JSC Castelli, stolar, 4 st, böjträ och aluminium, modellnummer DSC 106,
30
Piretti, Giancarlo för JSC Castelli, stolar, 4 st, böjträ och aluminium, modellnummer DSC 106,
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stolar, 1 par, svartlackerat böjträ på tre stålben, "Myran" modellnummer FH 3100,
69
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stolar, 1 par, svartlackerat böjträ på tre stålben, "Myran" modellnummer FH 3100,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stolar, 1 par, svartlackerat böjträ på tre stålben, "Myran" modellnummer FH 3100,
70
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stolar, 1 par, svartlackerat böjträ på tre stålben, "Myran" modellnummer FH 3100,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson Värnamo, serveringsvagn med klaffar, ek och björk på stålunderrede,
71
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson Värnamo, serveringsvagn med klaffar, ek och björk på stålunderrede,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, bockbord, underrede i svärtat smide, skiva i lövträ,
96
Okänd designer, 1950-60-tal, bockbord, underrede i svärtat smide, skiva i lövträ,
Slutpris2 800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Nattygsbord, 1 par, vitlackerat trä, 1930-40-tal,
97
Nattygsbord, 1 par, vitlackerat trä, 1930-40-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 fanérade iläggsskivor, mahogny, "Herrgården"
105
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 fanérade iläggsskivor, mahogny, "Herrgården"
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl, matsalsstolar, 4 st, lackerat trä, "Vardags",
106
Malmsten, Carl, matsalsstolar, 4 st, lackerat trä, "Vardags",
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Åtvidaberg, bokskåp, så kallad "Sekreteraremöbel", bonad ek med metallbeslag,
107
Malmsten, Carl för Åtvidaberg, bokskåp, så kallad "Sekreteraremöbel", bonad ek med metallbeslag,
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ,
110
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thorhauge, Niels Henrik, soffbord, palisander med kakelplattor,
123
Thorhauge, Niels Henrik, soffbord, palisander med kakelplattor,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hagberg, Marianne och Knut för IKEA, fåtöljer, 1 par, svart läderklädsel på stålställning, "Klappsta",
132
Hagberg, Marianne och Knut för IKEA, fåtöljer, 1 par, svart läderklädsel på stålställning, "Klappsta",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Lindlöfs Interiör, fåtöljer, 1 par, böjträ med rottingklädsel,
137
Okänd designer för Lindlöfs Interiör, fåtöljer, 1 par, böjträ med rottingklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Møller, Niels för J L Møller, stol, teak med svart läderklädd sits, modell 75, design 1954,
138
Møller, Niels för J L Møller, stol, teak med svart läderklädd sits, modell 75, design 1954,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut,
139
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Stouby, soffa, 3-sits, bonad bok med rutig, helstoppad textilklädsel,
149
Okänd designer för Stouby, soffa, 3-sits, bonad bok med rutig, helstoppad textilklädsel,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic",
151
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic",
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer (möjligen Paolo Piva) för B&B Italia, soff/matbord, brännlackerad metall med frostade glasskivor,
152
Okänd designer (möjligen Paolo Piva) för B&B Italia, soff/matbord, brännlackerad metall med frostade glasskivor,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Afdal, Torbjörn för Mellemstrands/Bruksbo, stereohurts, palisander,
168
Afdal, Torbjörn för Mellemstrands/Bruksbo, stereohurts, palisander,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer 1950-60-tal, blombord, palisander med kopparbalja,
169
Okänd designer 1950-60-tal, blombord, palisander med kopparbalja,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,
200
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, svarvad, svartlackerad och bronserad ek med rpttingklädsel, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
214
Armstolar, 1 par, svarvad, svartlackerad och bronserad ek med rpttingklädsel, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Avslutad
Piedestal, svarvat och svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
224
Piedestal, svarvat och svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
225
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, 2-sits,
243
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, 2-sits,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, 2-sits,
244
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, 2-sits,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
258
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Wanscher, Ole för P Jeppesen Møbelfabrik, armstolar, 1 par, mahogny med randig textilklädsel, modell PJ 412,
292
Wanscher, Ole för P Jeppesen Møbelfabrik, armstolar, 1 par, mahogny med randig textilklädsel, modell PJ 412,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, syvagn, palisander med undre rottingkorg,
297
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, syvagn, palisander med undre rottingkorg,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Barnstol, böjträ, Fischel, Frankrike, 1900-talets början,
343
Barnstol, böjträ, Fischel, Frankrike, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft,
349
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sängstommar, 2 st
361
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sängstommar, 2 st
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva,
362
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mørkegaard, John, soffbord, palisander med kopparskiva,
363
Mørkegaard, John, soffbord, palisander med kopparskiva,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med utdragsskiva i formica,
364
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med utdragsskiva i formica,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Soffbord, valnöt med mässingsbeslag,
365
Soffbord, valnöt med mässingsbeslag,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,
366
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matbord, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
376
Matbord, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fåtölj, alm med textilklädsel, elektriskt justerbar
378
Fåtölj, alm med textilklädsel, elektriskt justerbar
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
390
Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,
393
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Skåp med vitrinöverdel, Danmark eller Nordtyskland Louis XVI, sekelskiftet 1800, inredning med bland annat skedholkar
408
Skåp med vitrinöverdel, Danmark eller Nordtyskland Louis XVI, sekelskiftet 1800, inredning med bland annat skedholkar
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko,
433
Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
434
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stol, svartlackerat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft,
444
Stol, svartlackerat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid,
445
Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Skandiform, armstolar, 5 st, bonad bok med beige skinnklädsel,
494
Okänd designer för Skandiform, armstolar, 5 st, bonad bok med beige skinnklädsel,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.