Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00
Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45
- Orientalica, AfricanaRensa filter
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Vas, flintgods, Kutani, Japan, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av mytologisk scen mm,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skålfat, porslin, möjligen Arita, 18-1900-tal, dekor av fåglar mm i Imari-verte-färger,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-2000-tal, fyrsidiga med rund mynning,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av växtlighet mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Hokusai, Katsushika, träsnitt, diptyk, mytologiska figurer,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stekfat, porslin, Kina Jiaqing (1796-1820), oval,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Skål, silver, Indien, 1900-talets 1 hälft, vikt 435 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?),
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Primitivt betalningsmedel, brons, så kallatd Bracelet Currency,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Patronkök/kartuschväska, mässing, Indo-persisk,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 40 SEK
Spjut, trä och smide, Massaï
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rustningsdetalj/underarmsskena, Indo-persisk, 18-1900-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Kina, silke,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Tallrikar, 4 st olika, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bojaner, 3 st, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bojaner, 5 st, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK