Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Okänd designer för Bergboms, golvlampa, mässing, modell G075,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Fagerhults Belysning, golvlampa, krom och vitlackerad metall med vit plastskupa,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Taklampa, koppar med frostad glaskupa, 1920-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt, modell PH5,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Belid, golvlampa, krom och svartlackerad metall, Sway,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Homann, Alfred för Louis Poulsen, skrivbordslampa, blå plast, "Rappe Louis",
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Homann, Alfred för Louis Poulsen, skrivbordslampa, svart plast, "Rappe Louis",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bang, Michael för Holmegaard, bordslampa, glas med med metallmontage, "Backgammon",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordsfotogenlampfot, fajans med mässingsmontage, möjligen Longwy, Frankrike, 1800-talets slut,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd designer, 1900-talets början, skrivbordslampa, brons,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för HEMI, bords/vägglampa, brunlackerad metall,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, teak med 3 vita glaskupor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordslampor, 1 par, metall, antagligen Japan, 1900-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bordslampor, 1 par, patinerad metall och mässing, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 60 SEK
Taklampa till 8 ljus, nysilver, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Asea Belysning, 1950-60-tal, taklampa, krom med dubbla, vita glaskupor,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Bordslampa, metall med blyglasskärm, så kallad Tiffanylampa,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hallampa, mässing med slipad glaskupa, 1910-20-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Tyringe Konsthantverk, 1960-70-tal, vägglampor, 1 par, mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona, mässing med prismor, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona, lackerad metall med prismor,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK