Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Påskdagen den 4/4 klockan 16.
Visningen avhålls:
Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45
- Vapen, mynt, medaljerRensa filter
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kartor 3 st, vaxat papper på väv, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Bicorne i låda, Dansk modell för ämbetsman (?), märkt Seiffert & Nörregaard Kjöbenhavn, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Medaljer, 2 st, förgylld metall (1 med emalj), Sällskapet Thalias Vänner, Norrköping,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Jaktstol, bok med lädersits, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Frimärksalbum med, delvis äldre, frimärken,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Panoramafotografier, 3 st, Des Moines, USA WWI,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ridpiska, bambu, horn och läder med montage i sterlingsilver, Howell of London, 1900-talets början, krycka i form av elefanthuvud,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Bok, Smith, W H B, "Small arms of the world", 9 upplagan 1969,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Filateli: frimärksalbum, 5 st, stämplat, Sverige
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Filateli; 1 album Sverige,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Trofé, uppstoppad mink på gren,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK