Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Damarbetsbord, bonat trä med intarsia och bronsbeslag, antagligen Parisarbete, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, stolar, 6 st, bonad bok, så kallade Cow Horn Chairs,
Slutpris11 000 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Okänd designer, 1950-tal, syvagn, teak, sarg med låda vari inedning i lind (?),
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Aalto, Alvar för Artek, matbord, 3-delat, böjträ (björk) med vita laminatskivor,
Slutpris6 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, satsbord, 3 st teak,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, soff/sidobord, mahogny, modellnummer 974 (Tebordet),
Slutpris9 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Howda (elefantstol), skuret, bemålat och förgyllt trä, Indien, 1900-tal,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Fåtölj, valnöt med helstoppad linne(?)klädsel, enligt uppgift inköpt hos Laura Ashley,
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Timberlake, Bob, skrivbord, valnöt, 1900-talets slut,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Andersen, Johannes, tillskriven, soffbord, teak och bonat trä,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Andersen, Johannes för Silkeborg, serveringsvagn, teak med undre, rottingklädd hylla,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Soffbord, valnöt med björkunderrede, 1950-60-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, matgrupp, 9 delar, mahogny,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stolar, 5 st, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Bord, skuren hardwood med marmorskiva, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Soff/brickbord, bambu och rotting, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jaktstol, bok med lädersits, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Volther, Poul M för Kvist (tidigare FDB), pinnstolar 3 st, vitlackerat trä, Modell J46,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Pålsson, Folke för FDB (Forenede Danske Bruger), pinnstolar, 3 st, vitlackerat trä, modell J77,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer för Ingemann Hansen, Gudbjerg, Sydfyn, 1950-60-tal, bokhylla, teak
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tidskriftshållare, bonat trä, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, snurrfåtölj
Slutpris1 400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skåp, teak,
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sängstommar, 2 st
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för M Nissen I/S Horsens, soffa, grön (defekt) textilklädsel på 6 teakben,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, helstoppad ylleklädsel på svarvade ben i fur,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Carstens, Wojtek Depka för Stouby, soffa, syrabehandlad bok, Maria 5176,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Matbord, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fåtölj, alm med textilklädsel, elektriskt justerbar
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK