Marsauktion avdelning 1 (utrop 1-100)
Marsauktion söndagen den 28/3 klockan 16.
Visning i lokalen:
Fredag 26/3 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 27/3 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 28/3 klockan 12.00 - 15.45
- Måleri & GrafikRensa filter
Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets slut, olja, kvinnoporträtt i pre-Rafaleitiskt manér,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Mann, Gunilla, färglito, "Auktion",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Mann, Gunilla, färglito, "Fästefolk",
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Coignard, James, färgetsning med carborundum, komposition,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Nilsson, Bert Johnny, färglito, komposition med Venus di Milo,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Nyström, Helmtrud, färgetsning, "Tulltjänstemännens vårutflykt",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljungberg, Knut, olja, kor på Allvaret,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kowner, Josef, olja, stilleben,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Blomquist, Bengt, olja, kubistiskt stilleben,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wallin, Margareta, olja, picknick på stranden,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Janis-Brieditis, Leo, olja, "blommor med gröna (!) vas",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK