Laddar...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.


Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa 'Sträng'
44
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa 'Sträng'
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, smed i arbete,
46
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, smed i arbete,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-talets 2 hälft, dekor av stående man,
72
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-talets 2 hälft, dekor av stående man,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-tal, Sankta Filomena,
73
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-tal, Sankta Filomena,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, stående höna,
87
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, stående höna,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
117
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
118
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda, skulptur, gjutet klarglas i svärtad smidesställning, tjur,
125
Vallien, Bertil för Boda, skulptur, gjutet klarglas i svärtad smidesställning, tjur,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm,
131
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
156
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
158
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, gljutet glas, Domino,
171
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, gljutet glas, Domino,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
3 delar keramik; tomte, stengods Gösta Grähs, katt keramik, L´Eau Vive, Belgien samt grisformad keramikflaska,
176
3 delar keramik; tomte, stengods Gösta Grähs, katt keramik, L´Eau Vive, Belgien samt grisformad keramikflaska,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
177
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?),
178
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?),
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skulptur, bronserad metall, Japan, Meiji, 1900-talets början, bodhisattva medlotusblomma,
186
Skulptur, bronserad metall, Japan, Meiji, 1900-talets början, bodhisattva medlotusblomma,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin, porslin, Gärdsmyg,
211
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin, porslin, Gärdsmyg,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Nielsen, Erik för KD, figurin, porslin, mus på sockerbitar,
212
Nielsen, Erik för KD, figurin, porslin, mus på sockerbitar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,
214
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Krieger, Wilhelm för Lorentz Hutschenreuther, tillskriven, askfat, porslin, 1910-20-tal,
216
Krieger, Wilhelm för Lorentz Hutschenreuther, tillskriven, askfat, porslin, 1910-20-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
228
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Westerberg, Uno för Pukeberg, skulpturer/vaser, 3 st, svart-vit glasmassa, svampar,
229
Westerberg, Uno för Pukeberg, skulpturer/vaser, 3 st, svart-vit glasmassa, svampar,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Avslutad
Berglund, Bengt och Serenander, Bengt (Bengt & Bengt) för Gustavsberg, skulptur, stengods, "Kultsten"
230
Berglund, Bengt och Serenander, Bengt (Bengt & Bengt) för Gustavsberg, skulptur, stengods, "Kultsten"
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Plaketter, 1 par, marmor, Italien, 1800-tal,
243
Plaketter, 1 par, marmor, Italien, 1800-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Plakett, brons på serpentinsten, ordenssällskapet Schlaraffia, dekor av Johann Wilhelm von Goethe,
244
Plakett, brons på serpentinsten, ordenssällskapet Schlaraffia, dekor av Johann Wilhelm von Goethe,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd finsk konstnär, skulptur, skuret och delvis betsat trä, björnhona med unge,
255
Okänd finsk konstnär, skulptur, skuret och delvis betsat trä, björnhona med unge,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,
285
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
347
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Royal Copenhagen, väggplakett, bisquitporslin, Kasper (Mester Jakel),
355
Okänd designer för Royal Copenhagen, väggplakett, bisquitporslin, Kasper (Mester Jakel),
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
380
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets början, byster 1 par, bemålad gips,
385
Okänd konstnär, 1900-talets början, byster 1 par, bemålad gips,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
393
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd tysk (?) expressionist, relief, patinerad brons, par vid Golgata,
423
Okänd tysk (?) expressionist, relief, patinerad brons, par vid Golgata,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, möjligen för Formia, Murano, skulptur, glas, duva,,
424
Okänd konstnär, möjligen för Formia, Murano, skulptur, glas, duva,,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Hagenauer, Karl för Illums Bolighus, miniatyrskulptur/sigillstämpel, patinerad brons,
426
Hagenauer, Karl för Illums Bolighus, miniatyrskulptur/sigillstämpel, patinerad brons,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Statyett, patinerad brons, Indien, 17-1800-tal, Hanuman (apguden),
430
Statyett, patinerad brons, Indien, 17-1800-tal, Hanuman (apguden),
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Saly, Jacques-François-Joseph, efter honom, byst, gips, "Jeune Fille à la natte, "
433
Saly, Jacques-François-Joseph, efter honom, byst, gips, "Jeune Fille à la natte, "
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
435
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur/lampskärm, porslin, metall och sidenbroderi,
436
Okänd konstnär, skulptur/lampskärm, porslin, metall och sidenbroderi,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Skulptur, bemålt lergods, Bernhard Bloch, Eichwald, 1800-talets 2 hälft, vilande afrikansk skeppsgosse,
452
Skulptur, bemålt lergods, Bernhard Bloch, Eichwald, 1800-talets 2 hälft, vilande afrikansk skeppsgosse,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Allert, Henrik för Pentik, Finland, väggplatta, glaserat stengods, i form av igelkott,
475
Allert, Henrik för Pentik, Finland, väggplatta, glaserat stengods, i form av igelkott,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lorenzl, Josef, hans art, skulptur, bronserad metall på alabastersockel, dansande dam,
503
Lorenzl, Josef, hans art, skulptur, bronserad metall på alabastersockel, dansande dam,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Bergsten, Lars, skulptur, delvis glaserad terrakotta, stående par,
583
Bergsten, Lars, skulptur, delvis glaserad terrakotta, stående par,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, relief, emaljerade kopparplåtar, sammonterade på fond av förtent koppar,
618
Okänd konstnär, relief, emaljerade kopparplåtar, sammonterade på fond av förtent koppar,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
626
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Relikväktare så kallad Byeri, skuret trä, läder och fjädrar, Fang, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
632
Relikväktare så kallad Byeri, skuret trä, läder och fjädrar, Fang, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods,
636
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur samt skål, glaserat lergods,
661
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur samt skål, glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.