383 Fickur med skyddsboett, silver, England George III, 1800-talets början, urverk signerat Thomas Delasalle London samt numrerat 8419, klocka och boett daterade London 1804, dia 6 cm,
proveniens: Per Calling (Kalling), sonen Sven Peter K, sonen överstelöjtnanten Sten Philip K, 1913 (enligt Rietstap) av Nicola I av Montenegro upphöjd till baron, sonen Percival (Percy) K, dennes hustrus systerson Carl Gustaf Bergenstråhle, dokumentation medföljer
Värdering | 2 200 - 2 400 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 50 SEK |