50 Kungligt flintlåsgesvär, Tyskland/Danmark, 1700-talets mitt eller 2 hälft, brännförgyllda dekorelement, rakräfflat lopp, graverat monogram CA under kunglig krona, sannolikt för Christian

37089a_8dc3df935130136_med.jpeg
  • 37089a_8dc3df935130136_sm.jpeg
  • 37089b_8dc3df935bb232d_sm.jpeg
  • 37089c_8dc3df936ca0ce8_sm.jpeg
  • 37089d_8dc3df938afa792_sm.jpeg
  • 37089e_8dc3df93b2d85d2_sm.jpeg
  • 37089f_8dc3df93cfdffa9_sm.jpeg
  • 37089g_8dc3df93e7e2d75_sm.jpeg
  • 37089h_8dc3df9407ae7c7_sm.jpeg
  • 37089i_8dc3df94208a762_sm.jpeg

August av Schleswig-Holstein-Sonderburg-Augustenburg, det har funnits flera med varianter av namnet, bland annat Christian August, vilken 1810 valdes till svensk kronprins med namnet Carl August, l 125 cm, orangrepp

    Värdering13 000 - 14 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)50 SEK