Auktion söndagen den 31/3 kl 16

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Solur med kanon, mässing på marmorsockel, såkallat Noon Day Cannon, Indien, 1800-talets mitt, runt med graverade tidsangivelser, signerat Charles Nephew & Co, Calcutta, (verksam där 1848-70), _37080a_8dc3d28d08e0c01_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Par/duellpistoler i låda, 1 par, flintlås, England, 17-1800-tal, valnötskolv, bälteshake, signerade I Brazier respektive London, medföljer kultång mm, l 31 cm, låda med skada_37068a_8dc3d0d5d2feb6f_lg.jpeg
Par/duellpistoler i låda, 1 par, flintlås, England, 17-1800-tal, valnötskolv, bälteshake, signerade I Brazier respektive London, medföljer kultång mm, l 31 cm, låda med skada
Slutpris9 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Flintlåspistoler, 1 par, silver och stål, 1700-tal, graverad akantusdekor, oidentifierad signatur Gille Cente, l 16 cm, 1 hane defekt_37064a_8dc3d02f859d505_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering24 000 - 26 000 SEK
Knivpistol, slaglås, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dubbla o/u pipor med utfällbart knivblad mellan, l 43 cm, något anlupen, enstaka orhål_37063a_8dc3c63259fdaf5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 14 000 SEK
Pistoler, 1 par, flintlås, så kallade "Queen Anne Pistols", valnötskolv med silverintarsia, dekor av militära troféer, graverade (James) Barbar, London (verksam  1714-1773) omkring 1740, l 29 cm_37065a_8dc3d031ef0ff41_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering24 000 - 26 000 SEK
Värja i balja, US Civil War, m/1840 för underofficer, stål med mässingsfäste, balja i mässingsbeslaget läder, stämplad Ames Chicopee, Massachusetts samt daterad 1863, total l 90 cm, bruksslitage_37072a_8dc3d0e288aa18f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Pistoler, 1 par, flintlås (1 omändrad till slaglås), stål med nätskuren valnötskolv, signerade Durs Egg (1748-1831), l 36 cm_37066a_8dc3d03458ddb1f_lg.jpeg
Pistoler, 1 par, flintlås (1 omändrad till slaglås), stål med nätskuren valnötskolv, signerade Durs Egg (1748-1831), l 36 cm
Slutpris13 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Bröstplåt, smide, europeisk, 17-1800-tal, h 34 cm, bruksslitage_37051a_8dc3c58583403fd_lg.jpeg
Bröstplåt, smide, europeisk, 17-1800-tal, h 34 cm, bruksslitage
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slaglåsrevolver, så kallad Pepperbox, 6-pipig, ostämplad, 1840-tal, 6-pipig, längd 20 cm_37062a_8dc3c63139d81ca_lg.jpeg
Slaglåsrevolver, så kallad Pepperbox, 6-pipig, ostämplad, 1840-tal, 6-pipig, längd 20 cm
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Gevär med snapplås, Osmanska Riket, 17-1800-tal. kolv med bendetaljer, riklig dekoration av silverinäggningar och -dekorelement, l 189 cm_37091a_8dc3e978cf9cc2c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Akvarellerade tuschteckningar, 4 st samramade, danska adelsvapen; Adeler, Bertouch-Lehn, Lerche och Oxholm,  vardera synlig pappersstorlek 16 x 13 cm_37054a_8dc3c5845a6e434_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Jambiya i balja, helstål, Qajar-stil, Persien, 1900-tal, etsad dekor av skrivtecken, människor, växter mm med silverinkrusteringar, total l 44 cm_37070a_8dc3d0de57102c0_lg.jpeg
Jambiya i balja, helstål, Qajar-stil, Persien, 1900-tal, etsad dekor av skrivtecken, människor, växter mm med silverinkrusteringar, total l 44 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Dumouthier (Dumontier), Joseph-Celestin, knivpistol, mässing och smide, 1800-talets mitt, dubbeleggad klinga med blodrand, fäste med dubbla slaglåspistoler, signerad "Dumontier & _37110a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Flintlåspistol med fjäderbajonett, 17-1800-tal, rik dekor i silver och guld, total längd 50 cm_37111a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Smådjursfälla, svartlackerad metall, USA, 1800-talets 2 hälft, 2-pipig med slaglås, gjuten signatur F Reuthe's Patent 1857 (Fredrick Reuthe, Hartford Connecticut), _37115a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Stridsyxa med stickert och luntlåspistol, stål och mässing, Indo-persisk, 17-1800-tal, dekor av elefanthuvud, , längd 61 cm_37117a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Kungligt flintlåsgesvär, Tyskland/Danmark, 1700-talets mitt eller 2 hälft, brännförgyllda dekorelement, rakräfflat lopp, graverat monogram CA under kunglig krona, sannolikt för Christian_37089a_8dc3df935130136_lg.jpeg
Kungligt flintlåsgesvär, Tyskland/Danmark, 1700-talets mitt eller 2 hälft, brännförgyllda dekorelement, rakräfflat lopp, graverat monogram CA under kunglig krona, sannolikt för Christian
Slutpris28 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Minnesmynt, 1000 kronor, vikt 5,8 gr 900/1000 rödguld, Nya Sverige Delaware 1998_37121a_8dc3f7e060c8c70_lg.jpeg
Minnesmynt, 1000 kronor, vikt 5,8 gr 900/1000 rödguld, Nya Sverige Delaware 1998
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kniv i läderbalja, stål och masurbjörk, signerad Iisakki Järvenpää, Finland, 1900-talets 2 hälft, total l 26 cm_37079a_8dc3d28b4e46e7c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Svärdpistol, stål med valnötskolv, enkelpipig, signerad C (Calvin) Oak & Son (verksamma i Jacksonville, Florida, 1800-talets 2 hälft, längd 63 cm_37145a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 1 000 SEK
Hirschfänger med slaglåspistol, stål med ebenholtzfäste, 1800-talets 1 hälft, längd 45 cm_37147a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Värjkäpp, Frankrike Régence, 1710-20-tal, fäste/krycka i driven mässing, dubbeleggad klinga, balja/sock i läderklätt trä, total l 100 cm, åldersrelaterat slitage_37148a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901,  4,48 gram 900/1000 guld_37120a_8dc3f7dcf2b078b_lg.jpeg
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Herrarmbandsur, guld på stål, Omega Seamaster Cosmic 2000, brun moccarem_37122a_8dc3f7e9cdd3b20_lg.jpeg
Herrarmbandsur, guld på stål, Omega Seamaster Cosmic 2000, brun moccarem
Slutpris7 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kortsvärd i balja, så kallad Klewang, smide med hardwoodbalja och -kavel, Malay, Indonesien/Malaysia, 190-talets 1 hälft eller mitt, total l 65 cm_37069a_8dc3d0d81fb7110_lg.jpeg
Kortsvärd i balja, så kallad Klewang, smide med hardwoodbalja och -kavel, Malay, Indonesien/Malaysia, 190-talets 1 hälft eller mitt, total l 65 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slaglåsgevär, stål med valnötskolv, 1800-talets mitt, scrollgravyr, l 96 cm_37090a_8dc3e97aec31e4f_lg.jpeg
Slaglåsgevär, stål med valnötskolv, 1800-talets mitt, scrollgravyr, l 96 cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kniv i balja, helhorn, samearbete, 1900-talets mitt, dekor av same i akkja mm, total l 27 cm_37071a_8dc3d0dfa22006e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kniv i balja, trä smide och läder, så kallad Telek, Touareg, 1900-talets mit eller 2 hälft, total l 31  cm_37067a_8dc3d039f43dff5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti spjut- och pilspetsar, smide, Afrika (mm?), 1900-tal, l 16 - 52 cm_37081a_8dc3d2cf360ca6d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti knivar, mestadels i balja, Indien, Chile mm, 7 st, l 24 - 42 cm_37082a_8dc3d2d0b69b67c_lg.jpeg
Parti knivar, mestadels i balja, Indien, Chile mm, 7 st, l 24 - 42 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vänsterhandsdolk, stål med benskaft, så kallad stiletto, 1600-tal, l 27 cm_37209a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Hjälm, smide och mässing, så kallad Great Helm, 11-1300-talsmodell, modern tillverkning, h 29 cm_37215a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940, 21 x 23 cm, någon fläck_37240a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm_37243a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sabel, helstål, antagligen dansk M/1839 för kavalleri, l 98 cm_37050a_8dc3e976d66a5a1_lg.jpeg
Sabel, helstål, antagligen dansk M/1839 för kavalleri, l 98 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Svärd, heslstål, så kallat Zulfikar, indo-persisk,t 1900-tal, etsad dekor av djur i djungel, l 76 cm_37075a_8dc3d0d9bfb264c_lg.jpeg
Svärd, heslstål, så kallat Zulfikar, indo-persisk,t 1900-tal, etsad dekor av djur i djungel, l 76 cm
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Treudd, brons, så kallad Trishula, Indien, 18-1900-tal, dekor av Shiva flankerad av mindre gudomligheter, senare monterat på antilophorn, total l 52 cm_37073a_8dc3d0db9ce96c6_lg.jpeg
Treudd, brons, så kallad Trishula, Indien, 18-1900-tal, dekor av Shiva flankerad av mindre gudomligheter, senare monterat på antilophorn, total l 52 cm
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kniv, så kallad Kris (Keris), Indonesien, 1900-tal, damaskerad klinga, fäste med skuren dekor av Ibu Pertiwi, l 48 cm, anlupen, skador_37074a_8dc3d0dce446d10_lg.jpeg
Kniv, så kallad Kris (Keris), Indonesien, 1900-tal, damaskerad klinga, fäste med skuren dekor av Ibu Pertiwi, l 48 cm, anlupen, skador
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Frimärken i album, 3 st, USA, Malaysia & Singapore samt hela världen_37255a_lg.jpeg
Frimärken i album, 3 st, USA, Malaysia & Singapore samt hela världen
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Skyttegravskikare, så kallad "Rabbit Ears Periscope", grönlackerad metall, WWI, märkt MG (Ministère de la Guerre), SRPI (Société de Recherches et de Perfectionnements industriels) Puteaux, _37292a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
 Barograf i vitrin, 1900-talets 1 hälft, l 37 cm_37310a_8dc4a89901e68be_lg.jpeg
Barograf i vitrin, 1900-talets 1 hälft, l 37 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
3 delar technica; kompass, Bézardkompass samt kartmätare, 1900-talets 1 hälft_37328a_8dc4a855ca2c170_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hirschfänger med flintlåspistol, smide och mässing, kavel i horn, England, 17-1800-tal, lås märkt London, l 76 cm_37329a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Flintlåspistol/fälla, smide, mässing och valnöt, så kallad Trap- eller Cemetery Gun, England, sekelskiftet 1800, längd 28 cm_37330a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,_37375a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram_37387a_lg.jpeg
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Trofé, jämn 12-taggars älgtjur, monterad, b 92 cm, lackerad_37392a_lg.jpeg
Trofé, jämn 12-taggars älgtjur, monterad, b 92 cm, lackerad
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, skulptur, fallskärmsjägare, gjuten metall monterad på träsockel, given till organisatörerna till 20-års återföreningen av 1965-66 års rekryter, höjd 12 cm_37397a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK