Auktion söndagen den 31/3 kl 16

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Norell, Arne, fåtöljer, 1 par, ask med brun läderklädsel, safari-typ, "Sirocco" design 1964, framstår i närmast nyskick_37092a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Soff/lampbord, mahogny med mässingslist och vit marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets början, dia 50 cm_37179a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Soffa samt fåtölj, skuren valnöt med helstoppad, ananasmönstrad klädsel, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, soffa längd 195 cm_37188a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hovmand Olsen, Arne (hans art?), pallar, 1 par, bok, så kallad mjölkpallar, Danmark 1950-tal, h 49 cm, smärre lagningar_37176a_8dc476336a19f67_lg.jpeg
Hovmand Olsen, Arne (hans art?), pallar, 1 par, bok, så kallad mjölkpallar, Danmark 1950-tal, h 49 cm, smärre lagningar
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick_37210a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm_37169a_8dc4755df11f920_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering16 000 - 17 000 SEK
Okänd designer (för Bauhaus?), stolar, 1 par, krom med röd galonklädsel, stämplad datering 1953_37224a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm_37206a_8dc482db0fd5e5e_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm_37205a_8dc482d8b934a02_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Design Studio Copenhagen för IKEA, sideboard, ljus björk, "Pelto" design 1999, front med skjutdörrar, l 150 cm_37207a_8dc482e548bb92d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Gärsnäs, soffbord, 1 par, bok, stämpelsignerade, 73 x 73 cm_37208a_8dc482de0fdca7f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armstolar, 2 st, lackerat och förgyllt trä, så kallade svenska modellen med "skrattrygg", 1 gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, 1 sekelskiftet 1900, slitage, förstärkningar_37249a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd designer, telefonhylla, teakfaner och bemålad metall, stringliknande modell, bredd 26 cm_37247a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stolar, 7 st, teak med brun lädersits, modern tillverkning_37155a_8dc42a489e9dd7d_lg.jpeg
Stolar, 7 st, teak med brun lädersits, modern tillverkning
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Byrå, mahogny och bonat trä med brokig marmorskiva, 1900-talets mitt,  längd 62 cm_37157a_8dc43596932d44e_lg.jpeg
Byrå, mahogny och bonat trä med brokig marmorskiva, 1900-talets mitt, längd 62 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, hallmöbel med spegel, palisander, "Miljö M 23" underrede med 2 lådor, etikettsignerad, h 170 cm_37158a_8dc435978ac21d9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, taburetter, 1 par, krom med svart skinnklädsel, modell snarlik, Ludvig Mies Van Der Rohes "Barcelona", modern tillverkning_37197a_8dc481f27e589ff_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Sandström, Yngvar för Säffle möbelfabrik, soffbord, palisander, stämpelsignerat, längd 120 cm_37281a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Byrå, svart- och grålackerat trä, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 113 cm_37294a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Konsolskåp/nattygsbord, laserat hardwood, Kina, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 55 cm_37543a_8dc4d99bf34de57_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mogensen, Börge för Fredericia, fåtöj, ek, modellnummer 227, design 1961, stämpelsignerad, b 75 cm_37316a_8dc4a8ab58fee75_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Mogensen, Börge för Fredericia, soffa, ek, modellnummer 216, design 1961, stämpelsignerad, l 175  cm_37317a_8dc4a8a9eb60e4e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Watting, William för A/S Mikael Laursen, Århus, bokylla, teak och ek, "ML 85", 1950-60-tal, h 205 cm, b 213 cm_37283a_8dc4a888f9aa300_lg.jpeg
Watting, William för A/S Mikael Laursen, Århus, bokylla, teak och ek, "ML 85", 1950-60-tal, h 205 cm, b 213 cm
Slutpris12 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj, bonat böjträ med svart läderklädsel, 1960-70-tal, etikettmärkt_37371a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Byrå, mahogny med grön stenskiva, intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets mitt, 2 lådor, längd 80 cm_37372a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Rietveld, Gerrit (för Cassina?), vilstol, lackerat trä, "Red and Blue Chair", design 1917, h 85 cm, bruksslitage_37336a_8dc4c1ec25da2c8_lg.jpeg
Rietveld, Gerrit (för Cassina?), vilstol, lackerat trä, "Red and Blue Chair", design 1917, h 85 cm, bruksslitage
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Rietveld, Gerrit (för Cassina?), stol, lackerat trä, "Berlin", design 1923 för "Juryfreie Kunstschau Berlin", höjd 106 cm_37337a_8dc4c1ed8d8050e_lg.jpeg
Rietveld, Gerrit (för Cassina?), stol, lackerat trä, "Berlin", design 1923 för "Juryfreie Kunstschau Berlin", höjd 106 cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Rietveld, Gerrit (för Cassina?), bord, lackerat trä, "Schröder 1", designer 1922-23 för Haus Schröder, 50 x 50 cm, bruksslitage_37339a_8dc4c1f0560a4cf_lg.jpeg
Rietveld, Gerrit (för Cassina?), bord, lackerat trä, "Schröder 1", designer 1922-23 för Haus Schröder, 50 x 50 cm, bruksslitage
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kommod, svart och grålackerat trä, sekelskiftet 1900, front med låda och skåpsdörr, b 57 cm_37384a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, trädgårdsmöblemang, bord samt 2 stolar, blålackerad metall, bord diameter 59 cm, slitage_37388a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, Swedish Grace, 1920-tal, skåp, ljus björk, nedfällbar skrivskiva, b 130 cm_37238a_8dc48ea1812de0c_lg.jpeg
Okänd designer, Swedish Grace, 1920-tal, skåp, ljus björk, nedfällbar skrivskiva, b 130 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, palisander med intarsia, bronsbeslag och marmorskiva, så kallad Hauptkopia, 1900-talets mitt, b 89 cm_37284a_8dc4a88a2d1165a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Taburetter, 1 par, skuret och svartlackerat trä, barock, 16-1700-tal, H-kryss, h 49 cm_37289a_8dc4a896453f085_lg.jpeg
Taburetter, 1 par, skuret och svartlackerat trä, barock, 16-1700-tal, H-kryss, h 49 cm
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101_37332a_8dc4c0fbc257413_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj samt fotpall, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101_37333a_8dc4c0fd8b12e20_lg.jpeg
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj samt fotpall, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Andersson, Rutger för Tenzo, byrå, svartlackerad MDF med metallbeslag, "Malibu", design 1988, bredd 86 cm_37338a_8dc4c1ef0c7c690_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Malmsten, Carl för Åfors Möbelfabrik, matbord med 2 utdragbara skivor samt 6 stolar, ek, "Solna", plakett/etikettmärkta, bord totalt 260 x 90 cm_37287a_8dc4ce22036ec85_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Åfors Möbelfabrik, matbord med 2 utdragbara skivor samt 6 stolar, ek, "Solna", plakett/etikettmärkta, bord totalt 260 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skåp med överskåp, skuret och gråmålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, lådor med rombdekor, höjd 202 cm_37334a_8dc4c192cd138d9_lg.jpeg
Skåp med överskåp, skuret och gråmålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, lådor med rombdekor, höjd 202 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för HAY Copenhagen, lamp/soffbord, svart marmorskiva på kromad benställning, 80 x 80 cm_37461a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer, antagligen för Tenzo, skåp, lackerad MDF på benställning i lackerad bok,, bredd 80 cm, i knopp saknas_37335a_8dc4cacee10247e_lg.jpeg
Okänd designer, antagligen för Tenzo, skåp, lackerad MDF på benställning i lackerad bok,, bredd 80 cm, i knopp saknas
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Paillard, Michel, pall, orangeglaserad keramik och svartlackerat trä, höjd 44 cm_37341a_8dc4c1f26c9c4da_lg.jpeg
Paillard, Michel, pall, orangeglaserad keramik och svartlackerat trä, höjd 44 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, sideboard, aluminium med lackerad skiva, längd 121 cm_37342a_8dc4c1f3757c408_lg.jpeg
Okänd designer, sideboard, aluminium med lackerad skiva, längd 121 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ekström, Jan för Conform, fåtölj, kromad metall med röd läderklädsel, "Gyro"_37343a_8dc4c2177fc955b_lg.jpeg
Ekström, Jan för Conform, fåtölj, kromad metall med röd läderklädsel, "Gyro"
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Trädgårdsmöbel, 4 delar, lackerad aluminium, modern tillverkning, 3 stolar samt bord_37345a_8dc4c21b06ba73d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Gammelgaard, Niels för Comfort, fåtölj, kromat stål med svart läderklädsel, "Joy"_37346a_8dc4c21c296710c_lg.jpeg
Gammelgaard, Niels för Comfort, fåtölj, kromat stål med svart läderklädsel, "Joy"
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Björklund, Tord för IKEA, sideboard, lackerad spånskiva och glas, "Matador", , längd 137 cm_37348a_8dc4c24383acfcb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Larsson, Sara för A2 Designeras, byrå, lackerat bok och MDF, "Stripe Multi", design 2009, b 86 cm_37349a_8dc4cacd6f45754_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ercolani, Lucian Randolph för Ercol, England, stolar, 4 st samt armstolar, 1 par, skuren och bonad alm, så kallade "Yorkshire Colonial Dining Chairs", etikettmärkta_37479a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK