Laddar...
Marsauktion
Auktion söndagen den 31/3 kl 16
Visning:
29/3 kl 12 - 19
30/3 kl 12 - 17
31/3 kl 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
- Silver, Guld smyckenRensa filter
1
Smyckegarnityr, 3 delar, 8(!) karat vitguld med 76 åttkantslipade diamanter och facettslipade mörkblå safirer, modern tillverkning, halsband samt 2 örhängen, total l 40 cm, total vikt 13,3 gram
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
5
Herrarmbandsur, stål, Cartier Roadster, Automatic
Slutpris15 000 SEK
Värdering15 000 - 16 000 SEK
7
Herrarmbandsur/kronograf, förgyllt stål, Hanhart Super Chronograph, kaliber 120, med Omega länk, dia 36 mm, komplett genomgången av Frank Roesky, Karlsruhe 2021
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
12
Herrarmbandsur, 14 karat rödguld, Henry Moser & Cie, 1950-tal, rem i alligatorimiterande läder, dia 32 mm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
33
Armband, ebenholz (?) med 22 karat förgyllda beslag och rubinögon, Franklin Mint, "The Duchess of Windsor Double Head Panther Bracelet", stämplat 1987, l 9 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
47
Ring, 18 karat rödguld med talrika åttkantslipade diamanter, stämplad Hedbergs Dalsjöfors, innerdiameter 17 mm, vikt 6,9 gram, framstår oanvänd
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
55
Minnesmynt, 1000 kronor, vikt 5,8 gr 900/1000 rödguld, Nya Sverige Delaware 1998
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
73
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
115
Dessertskedar, 6 st, silver, stämplade Thorvald Marthinsen Tönsberg, total vikt 145 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
172
Kaffeskedar, 12 st, silver, total vikt 185 gram
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
209
Herrarmbandsur, guld på stål. Omega de Ville Quartz,, Île de France,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
218
Urban, Rey, egen verkstad, brosch, sterlingsilver, dekor av spetsar, stämplad Stockholm 1963, h 5 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
254
Supsked, silver, renässansstil, stämplad Marius Hammer Bergen 1847-1927, l 19 cm, vikt 55 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
263
Ring, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, innerdiameter 18 mm, vikt 3,2 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
266
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
276
Borste, silver, renässans/barock, 1600-tal, driven dekor i Bérainornamentik
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
300
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, sterlingsilver med infattad onyx, turkos samt strasstenar, h 8 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
306
Dosa, silver, svampformad med guldinkrusterad dekor mot niellerad fond, Persien (?),18-1900-tal, dia 4 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
312
Brosch, 18 karat vitguld med 1 facettslipad akvamarin om cirka 5 carat samt 14 8-slipade diamanter om totalt 0,22 carat, l 55mm, vikt 6,2 gram, stämplad C G Hallberg Stockholm 1952
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
352
Skål, silver, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, heltäckande, driven dekor av stiliserad växtlighet, dia 21 cm, vikt 335 gram
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
358
Haglund, Birger, egen verkstad, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad karneol, stämplad Stockholm 1955, 45 mm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
391
Okänd designer, ljusstakar, 1 par, silver, 1900-talets 2 hälft, dia 7,5 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
394
Ring, 18 karat rödguld med 43 åttkantslipade diamanter om totalt 0,60 carat enligt gravyr, utländska stämplar, innerdiameter 16 mm, vikt 10,5 gram, framstår oanvänd
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
432
Nielsen, Børge, egen verkstad, Hellerup, 1950-60-tal, hänge med kedja, vitmetall, polykrom och förgylld dekor, stämplad, dia 5,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
463
Parti mynt, bestick mm silver, 18-1900-tal, total vikt 800 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
472
Bolin, W A, matgaffel, silver, l 20 cm, vikt 70 gram
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
473
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, stämplad Johan Söderdahl Söderköping 1763, l 21 cm, vikt 45 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
479
Herrfickur, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, dia 5 cm, vikt 70 gram
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
559
5 delar silver, 2 skålar samt 3 serviettringar, total vikt 550 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
561
Ring, 18 karat rödguld med 1 rosenslipad diamant och 2 vita safirer, 1800-talets mitt, i form av orm, , stämplad Christian Hammer Stockholm verksam (1845-94), innerdiameter 17 mm, vikt 3,4 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
566
Ring, 18 karat vitguld med 7 briljantslipade diamanter om totalt 0,30 carat enligt gravyr, svensk importstämpel, innerdiameter 17 mm, vikt 3,1 gram
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
568
Hänge, 18 karat rödguld med 12 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,1 carat samt 1 facettslipad safir, 11 x 8 mm, vikt 1,5 gram
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
571
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Uppsala 1979, h 16 cm, fyllda
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
572
Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, silverstämplade Stockholm 1962, fyllda, h 7 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
625
Kaffeskedar, 12 st, silver, vikt 120 g
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
701
Parti minnesmynt, total vikt cirka 280 gram 925/1000 silver
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
741
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), halskrage, förgylld metall med glasstenar och onyx, dekor av orm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
742
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), brosch, keramik med monterade strasstenar, dekor av mun, signerad, h 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
743
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik och läder med monterade strasstenar och pärlor, h 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
744
Waltermark, Tamara för Tamara Designs, halssmycke, keramik, metall och gummi, hänge i form av mask, halsband i form av orm, signerat, hänge h 6,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
754
Okänd designer, brosch, sterlingsilver med turkoser, i form av sjöhäst, h 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
755
Waltermark, Tamara för Tamara Designs, ring, keramik och vitmetall, i form av mask, signerad, l 5 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
756
Waltermark, Tamara för Tamara Designs, ring, förgylld brons och vitmetall, i form av mask, signerad, l 3 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
763
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr 833/1000 silver
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
764
Miniatyrmedalj, 22 karat rödguld, vikt 0,4 gram
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
783
Medaljer, 2 st, silver respektive brons, Kungliga Västgöta Dals Regemente 300 år,1924 dia 44 mm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
786
Ring, silver (?) med turkoser, 6 x 5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
787
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), ring, keramik med monterade strasstenar, pärlemor och onyx, l 6,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.