Auktion söndagen den 31/3 kl 16

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Smyckegarnityr, 3 delar, 8(!) karat vitguld med 76 åttkantslipade diamanter och facettslipade mörkblå safirer, modern tillverkning, halsband samt 2 örhängen, total l 40 cm, total vikt 13,3 gram_37118b_8dc3eb33474664d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Herrarmbandsur, stål, Cartier Roadster, Automatic_37059a_8dc3c5187f55d2c_lg.jpeg
Herrarmbandsur, stål, Cartier Roadster, Automatic
Slutpris15 000 SEK
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Herrarmbandsur/kronograf, förgyllt stål, Hanhart Super Chronograph, kaliber 120, med Omega länk, dia 36 mm, komplett genomgången av Frank Roesky, Karlsruhe 2021_37061a_8dc3d295bc8b50f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Herrarmbandsur, 14 karat rödguld, Henry Moser & Cie, 1950-tal, rem i alligatorimiterande läder, dia 32 mm_37060a_8dc3d29428f4558_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Armband, ebenholz (?) med 22 karat förgyllda beslag och rubinögon, Franklin Mint, "The Duchess of Windsor Double Head Panther Bracelet", stämplat 1987, l 9 cm_37103a_8dc3dd4904920de_lg.jpeg
Armband, ebenholz (?) med 22 karat förgyllda beslag och rubinögon, Franklin Mint, "The Duchess of Windsor Double Head Panther Bracelet", stämplat 1987, l 9 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ring, 18 karat rödguld med talrika åttkantslipade diamanter, stämplad Hedbergs Dalsjöfors, innerdiameter 17 mm, vikt 6,9 gram, framstår oanvänd_37114a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Minnesmynt, 1000 kronor, vikt 5,8 gr 900/1000 rödguld, Nya Sverige Delaware 1998_37121a_8dc3f7e060c8c70_lg.jpeg
Minnesmynt, 1000 kronor, vikt 5,8 gr 900/1000 rödguld, Nya Sverige Delaware 1998
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901,  4,48 gram 900/1000 guld_37120a_8dc3f7dcf2b078b_lg.jpeg
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Dessertskedar, 6 st, silver, stämplade Thorvald Marthinsen Tönsberg, total vikt 145 gram_37174a_8dc4763d478e7fd_lg.jpeg
Dessertskedar, 6 st, silver, stämplade Thorvald Marthinsen Tönsberg, total vikt 145 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, total vikt 185 gram_37154a_8dc42a45f4e4b5b_lg.jpeg
Kaffeskedar, 12 st, silver, total vikt 185 gram
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Herrarmbandsur, guld på stål. Omega de Ville Quartz,, Île de France,_37268a_8dc49b869ade74b_lg.jpeg
Herrarmbandsur, guld på stål. Omega de Ville Quartz,, Île de France,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Urban, Rey, egen verkstad, brosch, sterlingsilver, dekor av spetsar, stämplad Stockholm 1963, h 5 cm_37309a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Supsked, silver, renässansstil, stämplad Marius Hammer Bergen 1847-1927, l 19 cm, vikt 55 gram_37380a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ring, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, innerdiameter 18 mm, vikt 3,2 gram_37385a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram_37387a_lg.jpeg
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Borste, silver, renässans/barock, 1600-tal, driven dekor i Bérainornamentik_37393a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, sterlingsilver med infattad onyx, turkos samt strasstenar, h 8 cm_37881a_8dc4fec19fab151_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dosa, silver, svampformad med guldinkrusterad dekor mot niellerad fond, Persien (?),18-1900-tal, dia 4 cm_37441a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Brosch, 18 karat vitguld med 1 facettslipad akvamarin om cirka 5 carat samt 14 8-slipade diamanter om totalt 0,22 carat, l 55mm, vikt 6,2 gram, stämplad C G Hallberg Stockholm 1952_37327a_8dc4a8a7d3c0c2d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Skål, silver, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, heltäckande, driven dekor av stiliserad växtlighet, dia 21 cm, vikt 335 gram_37473a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Haglund, Birger, egen verkstad, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad karneol, stämplad Stockholm 1955, 45 mm_37476a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, ljusstakar, 1 par, silver, 1900-talets 2 hälft, dia 7,5 cm_37412a_8dc4cc44084b0d1_lg.jpeg
Okänd designer, ljusstakar, 1 par, silver, 1900-talets 2 hälft, dia 7,5 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 43 åttkantslipade diamanter om totalt 0,60 carat enligt gravyr, utländska stämplar, innerdiameter 16 mm, vikt 10,5 gram, framstår oanvänd_37500a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Nielsen, Børge, egen verkstad, Hellerup, 1950-60-tal, hänge med kedja, vitmetall, polykrom och förgylld dekor, stämplad, dia 5,5 cm_37573a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti mynt, bestick mm silver, 18-1900-tal, total vikt 800 gram_37442a_8dc4cf0af7bcd9c_lg.jpeg
Parti mynt, bestick mm silver, 18-1900-tal, total vikt 800 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Bolin, W A, matgaffel, silver, l 20 cm, vikt 70 gram_37443b_8dc4cf00c9f6c1e_lg.jpeg
Bolin, W A, matgaffel, silver, l 20 cm, vikt 70 gram
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, stämplad Johan Söderdahl Söderköping 1763, l 21 cm, vikt 45 gram_37444a_8dc4cf041617004_lg.jpeg
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, stämplad Johan Söderdahl Söderköping 1763, l 21 cm, vikt 45 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Herrfickur, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, dia 5 cm, vikt 70 gram_37445a_8dc4cf02dd33339_lg.jpeg
Herrfickur, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, dia 5 cm, vikt 70 gram
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
5 delar silver, 2 skålar samt 3 serviettringar, total vikt 550 gram_37526a_8dc4d91a57d21dc_lg.jpeg
5 delar silver, 2 skålar samt 3 serviettringar, total vikt 550 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 1 rosenslipad diamant och 2 vita safirer, 1800-talets mitt, i form av orm, , stämplad Christian Hammer Stockholm verksam (1845-94), innerdiameter 17 mm, vikt 3,4 gram_37716a_8dc4e6e2d4c5259_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med 1 rosenslipad diamant och 2 vita safirer, 1800-talets mitt, i form av orm, , stämplad Christian Hammer Stockholm verksam (1845-94), innerdiameter 17 mm, vikt 3,4 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 7 briljantslipade diamanter om totalt 0,30 carat enligt gravyr, svensk importstämpel, innerdiameter 17 mm, vikt 3,1 gram_37723a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Hänge, 18 karat rödguld med 12 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,1 carat samt 1 facettslipad safir, 11 x 8 mm, vikt 1,5 gram_37724a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Uppsala 1979, h 16 cm, fyllda_37531a_8dc4d89993b2373_lg.jpeg
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Uppsala 1979, h 16 cm, fyllda
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, silverstämplade Stockholm 1962, fyllda, h 7 cm_37532a_8dc4d898410d6e6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, vikt 120 g_37715a_8dc4e6bc0c68864_lg.jpeg
Kaffeskedar, 12 st, silver, vikt 120 g
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti minnesmynt, total vikt cirka 280 gram 925/1000 silver_37781a_8dc4f122fce3ee0_lg.jpeg
Parti minnesmynt, total vikt cirka 280 gram 925/1000 silver
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), halskrage, förgylld metall med glasstenar och onyx, dekor av orm_37770a_8dc4f16ea5626d1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), brosch, keramik med monterade strasstenar, dekor av mun, signerad, h 10 cm_37771a_8dc4f170043ab09_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik och läder med monterade strasstenar och pärlor, h 11 cm_37772a_8dc4f1740e427b0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Waltermark, Tamara för Tamara Designs, halssmycke, keramik, metall och gummi, hänge i form av mask, halsband i form av orm, signerat, hänge h 6,5 cm_37773a_8dc4f17923d6395_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, brosch, sterlingsilver med turkoser, i form av sjöhäst, h 6 cm_37782a_8dc4f14b4f874ad_lg.jpeg
Okänd designer, brosch, sterlingsilver med turkoser, i form av sjöhäst, h 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Waltermark, Tamara för Tamara Designs, ring, keramik och vitmetall, i form av mask, signerad, l 5 cm_37783a_8dc4f14e92ad0a3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Waltermark, Tamara för Tamara Designs, ring, förgylld brons och vitmetall, i form av mask, signerad, l 3 cm_37784a_8dc4f14d62c9e2a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr 833/1000 silver_37826a_8dc4f255bef99f1_lg.jpeg
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr 833/1000 silver
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Miniatyrmedalj, 22 karat rödguld, vikt 0,4 gram_37827a_8dc4f25708f73ee_lg.jpeg
Miniatyrmedalj, 22 karat rödguld, vikt 0,4 gram
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Medaljer, 2 st, silver respektive brons, Kungliga Västgöta Dals Regemente 300 år,1924 dia 44 mm_37846a_8dc4f3464b19693_lg.jpeg
Medaljer, 2 st, silver respektive brons, Kungliga Västgöta Dals Regemente 300 år,1924 dia 44 mm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ring, silver (?) med turkoser, 6 x 5 cm_37855a_8dc4f380b1cbc5a_lg.jpeg
Ring, silver (?) med turkoser, 6 x 5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), ring, keramik med monterade strasstenar, pärlemor och onyx, l 6,5 cm_37857a_8dc4f38a17eebff_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK