Auktion söndagen den 31/3 kl 16

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Larson, Lisa för Galerie Scandia, skulptur, brons, ”Tonåring”, signerad och numrerad No 502, h 27 cm_37093a_lg.jpeg
Slutpris14 000 SEK
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Stocks, Lars, skulptur/uppsats/kandelaber, patinerad koppar, 1900-talets 2 hälft, h 75 cm_37049a_8dc50014889dfe8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Salamon, Hanne, emalj på plåt, komposition, signerad, dia 61 cm_37088a_8dc3dd3ec0d09e7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Qvarsebo, Mikael, skulptur/relief, epoxyplast, dekor av ingjutna penslar, a tergo signerad och daterad 1989, 93 x 71 cm_37087a_8dc3deff3e56756_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, skulptur/relief, epoxyplast, dekor av ingjutna penslar, a tergo signerad och daterad 1989, 93 x 71 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Skulptur, renhorn, så kallad Tupilaq, inuitarbete, 1900-tal, i form av stående demor, h 19 cm_37137a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, skulptur, delvis bemålat glas på stensockel, h 33 cm_37130a_8dc3f867187e28a_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, delvis bemålat glas på stensockel, h 33 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Katt, ur serien "Lilla Zoo" från 1955, h 12 cm_37166a_8dc4438827ff672_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, patinerad brons, föreställande Oba av Benin, 1900-tal, h 22 cm_37172a_8dc4763e43352c9_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_37214a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, skulptur, bemålat och förgyllt glas, äggformad med dekor av kycklingar, signerad, h 13 cm_37131a_8dc3f895429308a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt, dekor av ansikte mm, signerad, l 17,5 cm_37246a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm_37251a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur, patinerad brons (bronserad metall?), Venus di Milo, h 59 cm_37250a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Middleton, Nicholas för Cow Parade, figurin, bemålat porslin, ko, design 2002, detta ex daterat 2003 och numrerat 2/5, l 16 cm_37135a_8dc3f899ffd3121_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skulpturer, 1 par, bemålat trä, gunghästar, modern tillverkning, h 19 cm_37136a_8dc3f89b0a7773f_lg.jpeg
Skulpturer, 1 par, bemålat trä, gunghästar, modern tillverkning, h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Figurin, delvis bemålat porslin, Conta & Böhme, Pössneck, 1800-talets 2 hälft, gående pojke med korg, stämplad signatur, h 13 cm_37258a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Nielsen, Gilbert, skulptur/relief, aluminium på svärtad träplatta, signerad Gilbert samt a tergo daterad -78, 28 x 26 cm_37100a_8dc3dd43368f6f9_lg.jpeg
Nielsen, Gilbert, skulptur/relief, aluminium på svärtad träplatta, signerad Gilbert samt a tergo daterad -78, 28 x 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tomte med lykta, bemålad keramik, Heissner, höjd 72 cm_37156a_8dc42a4ed0c47b2_lg.jpeg
Tomte med lykta, bemålad keramik, Heissner, höjd 72 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd amerikansk konstnär, 1800-tal, relief, patinerad koppar, porträtt av Benjamin Franklin, otydlig signatur, dia 56 cm, smärre bucklor_37199a_8dc481f5177042e_lg.jpeg
Okänd amerikansk konstnär, 1800-tal, relief, patinerad koppar, porträtt av Benjamin Franklin, otydlig signatur, dia 56 cm, smärre bucklor
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm_37274a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas Brains Head blå Karolina, design 1998, signerad, h 8 cm_37275a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, ur serien Brains, design 1998, osignerad, h 8 cm_37277a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, väggskulptur, snäckskal och bronserad metall, dekor av dansös, h 22 cm_37196a_8dc481ef83c4228_lg.jpeg
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, väggskulptur, snäckskal och bronserad metall, dekor av dansös, h 22 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för NAO, figurin, porslin, vilande kvinna med hatt, polykrom underglasyrdekor, l 36 cm_37305a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Glemme, Dagmar, egen verkstad, relief (husnummer), bemålat stengods, dekor av fiskar, signerad, l 41 cm_37232a_8dc48e914ff453e_lg.jpeg
Glemme, Dagmar, egen verkstad, relief (husnummer), bemålat stengods, dekor av fiskar, signerad, l 41 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, skulptur, bronz, pylon, otydligt signerad och numrerad 4/300, h 30 cm_37301a_8dc4a89788466b6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bengtsson, Valter, skulptur/objekt, delvis emaljerat sterlingsiver, pärlmussla innehållande ring, oval sockel, signerad, l 10 cm_37220a_8dc48e8e50097a8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer, skulptur, fallskärmsjägare, gjuten metall monterad på träsockel, given till organisatörerna till 20-års återföreningen av 1965-66 års rekryter, höjd 12 cm_37397a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, möjligen Lerlaxen, skulptur, miniatyrkask för Halmstads Polisförening (grundad 1906), delvis bemålat lergods, längd 13 cm_37399a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Berg, Rolf, tomte, delvis bemålad keramik, etikettsignerad, höjd 15 cm_37434a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._37456a_lg.jpeg
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._37457a_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._37458a_lg.jpeg
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_37462a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm_37344a_8dc4c219b37efdd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Skulptur, grönpatinerad brons, "Look at my Legs", R+R design, stämpelsignerad, höjd 25 cm_37350a_8dc4cb92cab48d6_lg.jpeg
Skulptur, grönpatinerad brons, "Look at my Legs", R+R design, stämpelsignerad, höjd 25 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Wargenbrant, Andreas, skulptur, äpple, patinerad brons, plakettsignerad, höjd 33 cm_37351a_8dc4cb951d5b7cb_lg.jpeg
Wargenbrant, Andreas, skulptur, äpple, patinerad brons, plakettsignerad, höjd 33 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skulptur, bemålad gips, 1950-tal, i form av sittande dansös, höjd 37 cm_37497a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm, _37499a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Engström, Kaj, skulptur, delvis bemålad betong, "Sfinx", signerad och numrerad4/200, utförd för Vandalorum i Värnamo, h 16 cm_37536a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skulptur, patinerat järn, häst, sekelskiftet 1900, h 22 cm_37556a_lg.jpeg
Skulptur, patinerat järn, häst, sekelskiftet 1900, h 22 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_37576a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Skulptur, patinerad brons, kopia efter The flying horse of Gansu, modern tillverkning, längd 36 cm_37586a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd brasiliansk konstnär, skulptur, delvis bemålat lergods, stående, barbröstad kvinna, signerad Ubenildo (?), h 65 cm, lagning_37659a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, uggla, otydligt signerad, h 34 cm_37663a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, väggrelief, skuret trä, dekor av människor, Bali, höjd 49 cm_37707a_lg.jpeg
Okänd konstnär, väggrelief, skuret trä, dekor av människor, Bali, höjd 49 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rökelsekar, patinerad brons, Kina, 1900-tal efter äldre förebild, noshörning, längd 25 cm_37726a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Alberius, Olle för Orrefors, skulptur, glas, stående elefant, etikettsignerad, 18 cm_37529a_8dc4d841fb79b0e_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK