Auktion söndagen den 31/3 kl 16

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Zorn, Anders, etsning, "Svanen" état 3, 1915, signerad, synlig pappersstorlek 280 x 215 mm, bildyta 248 x 197 cm, litteratur: Hjert&Hjert 276, Asplund 269_37056a_8dc3c58311017d2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering9 500 - 10 000 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, blomsterstilleben, signerad och numrerad 87/210, ed Mourlot, papper med Mourlots blindstämpel, synlig pappersstorlek 43 x 30 cm_37057a_8dc3c57a7f00347_lg.jpeg
Jirlow, Lennart, färglito, blomsterstilleben, signerad och numrerad 87/210, ed Mourlot, papper med Mourlots blindstämpel, synlig pappersstorlek 43 x 30 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Miró, Joan, färglito, "Arlequin Circonscrit" 1973, signerad och numrerad 55/75, pappersstorlek 75,5 x 52 cm, litteratur: Mourlot 887_37094a_lg.jpeg
Slutpris16 000 SEK
Värdering18 000 - 20 000 SEK
Miró, Joan, färglito, "Grand Palais" 1974, signerad och numrerad 82/100, pappersstorlek 64,5 x 51 cm, litteratur: Mourlot 942_37095a_lg.jpeg
Slutpris16 000 SEK
Värdering18 000 - 20 000 SEK
Rubens, Sir Peter Paul, efter honom, olja, "The Garden of Love", efter original på Gemäldegalerie Alte Meister, a tergo stämplad Dresden och daterad 1922, 95 x 123 cm_37096a_lg.jpeg
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Salamon, Hanne, emalj på plåt, komposition, signerad, dia 61 cm_37088a_8dc3dd3ec0d09e7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Akvarellerade tuschteckningar, 4 st samramade, danska adelsvapen; Adeler, Bertouch-Lehn, Lerche och Oxholm,  vardera synlig pappersstorlek 16 x 13 cm_37054a_8dc3c5845a6e434_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Mouly, Marcel, färglito, "Barques de pêche dans un port", signerad och numrerad 7/51, synlig pappersstorlek 36 x 47 cm_37107a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Persson, Ragnar "RP", olja, tågkupé, signerad, 48 x 36 cm_37108a_lg.jpeg
Persson, Ragnar "RP", olja, tågkupé, signerad, 48 x 36 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Dayez, Georges, färglitografier, 2 st, kvinnor respektive båt, signerade, synlig pappersstorlek 11 x 15 cm vardera_37109a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Agnell, Olle, etsning, "Gammal galt", signerad HC, konstnärens blindtryck, 37 x 43 cm_37099a_8dc3dd4131f57fc_lg.jpeg
Agnell, Olle, etsning, "Gammal galt", signerad HC, konstnärens blindtryck, 37 x 43 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jonson, Sven, olja, "Gotiska formelement", signerad och daterad 1952, 49 x 20 cm, proveniens: i arv inom konstnärens familj_37112a_lg.jpeg
Slutpris15 000 SEK
Värdering16 000 - 17 000 SEK
Warhol, Andy, efter honom, gicléetryck (?), Marilyn Monroe, pappersstorlek 99 x 99 cm_37085a_8dc3dd7e46682ac_lg.jpeg
Warhol, Andy, efter honom, gicléetryck (?), Marilyn Monroe, pappersstorlek 99 x 99 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Billgren, Ola, färglito, komposition, signerad, daterad 1983 och numrerad 146/200, synlig pappersstorlek 41 x 61 cm_37097a_8dc3dd3af01dc89_lg.jpeg
Billgren, Ola, färglito, komposition, signerad, daterad 1983 och numrerad 146/200, synlig pappersstorlek 41 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Flowers, a tergo stämplad "Fill in your own signature" samt Sunday B Morning, papperstorlek 91 x 91 cm_37086a_8dc3dd83b8f197b_lg.jpeg
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Flowers, a tergo stämplad "Fill in your own signature" samt Sunday B Morning, papperstorlek 91 x 91 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Müller, Thomas, blandteknik med collage, "Jordens mittpunkt" signerad, pappersstorlek 38 x 28 cm, totalt mått 52 x 42 cm, proveniens: Galleri Black & White_37058a_8dc3c5792dd345f_lg.jpeg
Müller, Thomas, blandteknik med collage, "Jordens mittpunkt" signerad, pappersstorlek 38 x 28 cm, totalt mått 52 x 42 cm, proveniens: Galleri Black & White
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, kaseintempera, "Vinter", signerad, 72 x 50 cm, proveniens: i arv inom konstnärens familj_37146a_lg.jpeg
Slutpris12 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Olson, Axel, olja, "Den lugna hamnen" (Grötviks hamn), signerad, 23 x 38 cm_37119a_8dc3f7db6fb947f_lg.jpeg
Olson, Axel, olja, "Den lugna hamnen" (Grötviks hamn), signerad, 23 x 38 cm
Slutpris9 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Frandsen, Frands, olja, gatuparti från Middelfart på Fyn, signerad, 30 x 50 cm_37181a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Persson, Ragnar (RP), olja, snickarverkstad, sign, 46 x 55 cm_37162a_8dc43657fb27110_lg.jpeg
Persson, Ragnar (RP), olja, snickarverkstad, sign, 46 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "Grand Parade de Jazz", signerad och numrerad 54/100, pappersstorlek 77 x 57 cm _37185a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på plåt, dekor av zebror, signerad och daterad -o2, 72 x 80 cm_37189a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd ungersk konstnär, 1920-30-tal, olja, interiör med sittande dam, otydlig signatur, 80 x 60 cm_37216a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd engelsk konstnär, kustparti från Wales, otydlig signatur, a tergo betecknad JHH North Wales 1890, 51 x 76 cm_37226a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Berg, Monica, olja, kvinnlig figur, signerad, 100 x 80 cm_37227a_lg.jpeg
Berg, Monica, olja, kvinnlig figur, signerad, 100 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Sörensen, Wilhelm, akvarell, porträtt av Greta Garbo, signerad och daterad 1924, a tergo dedikation, Garbo och Sörensen hade en flerårig relation såväl i Sverige som i Hollywood, _37229a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets mitt, olja, nereider, 52 x 41 cm, slitage, retuscher_37230a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Lundahl, Mats, färglitografi, kvinna med clownnäsa, signerad och numrerad 198/390, 44 x 32 cm_37242a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Högfeldt, Robert, blandteknik, Slottsherrskap, signerad, synlig pappersstorlek 24 x 30 cm_37244a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Piranesi, Giovanni Battista & Rossini, Luigi, efter dem, 2 tryck, vyer över Rom, synliga pappersstorlekar 40 x 53 respektive 47 x 68 cm_37052a_8dc3e9d305a401c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-talets mitt, resande vid Italienskt vägaltare, 77 x 64 cm_37248a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd konstnär, träsnitt, "Getsemane", otydligt signerad och numrerad 35/225, synlig pappersstorlek 33 x 25 cm_37098a_8dc3dd4aff12692_lg.jpeg
Okänd konstnär, träsnitt, "Getsemane", otydligt signerad och numrerad 35/225, synlig pappersstorlek 33 x 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakelplattor, dekor av djur, signerad och daterad -09, 30 x 15 cm_37152a_8dc4286c9f6116e_lg.jpeg
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakelplattor, dekor av djur, signerad och daterad -09, 30 x 15 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, ålandskap med bro, otydligt signerad Westgren(?), 50 x 61 cm_37259a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, ålandskap med bro, otydligt signerad Westgren(?), 50 x 61 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor och blå stol, signerad och numrerad 88/175, synlig pappersstorlek 38 x 34 cm_37261a_lg.jpeg
Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor och blå stol, signerad och numrerad 88/175, synlig pappersstorlek 38 x 34 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hougaard, Henning, olja, tranor, signerad, 46 x 66 cm_37262a_lg.jpeg
Hougaard, Henning, olja, tranor, signerad, 46 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Pyk, Madeleine, färglitografi, "Cirkus Noak", signerad och numrerad 52/100, 56 x 66 cm_37260a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Rhodin, Alexander, olja, stilleben, signerad,  52 x 59 cm_37159a_8dc43598898b490_lg.jpeg
Rhodin, Alexander, olja, stilleben, signerad, 52 x 59 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Krotter, Joseph, olja, hästar i landskap, signerad, 51 x 62 cm_37198a_8dc481f3d941704_lg.jpeg
Krotter, Joseph, olja, hästar i landskap, signerad, 51 x 62 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Rocca, Luigi, olja, hamnmotiv från Portofino, signerad och daterad 1986, synlig bildstorlek 20 x 30 cm_37271a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Rocca, Luigi, olja, hamnmotiv från Portofino, signerad och daterad 1986, synlig bildstorlek 20 x 30 cm_37272a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd fransk konstnär, 1900-talets 1 hälft, man i eka, signerad SB och daterad 1932, 24 x 35 cm, obetydligt färgavfall_37203a_8dc4821ef315db0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Mason Eggleston, Edward, efter honom, poster, "Atlantic City", synligt mått, 50 x 40 cm_37200a_8dc4822a3d1070a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mazzone, Domingo, olja, ballerina, signerad och daterad 43, 50 x 40 cm_37279a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel, färgetsning, "Sjömannen och sirenen", synlig pappersstorlek 61 x 99 cm, verket är Axel Olsons överlägset största grafiska blad, lös under passepartout_37204a_8dc4821cf6aa984_lg.jpeg
Olson, Axel, färgetsning, "Sjömannen och sirenen", synlig pappersstorlek 61 x 99 cm, verket är Axel Olsons överlägset största grafiska blad, lös under passepartout
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hatz, Felix, olja, 'Dynamitkuren' - Söndrumsmotiv, signerad och daterad 46, 60 x 72 cm, proveniens: Egon Östlund, a tergo utställningsetiketter Riksförbundet för Bildande Konst_37163a_8dc436594286b47_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Dali, Salvador, litografi efter färgetsning, "La Chouette Bleue", éd J Schneider 1983 för Galerie Orangerie-Reinz, Köln, numrerad 50/350, synlig pappersstorlek 53 x 49 cm, _37297a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, ruinlandskap med staffagepersoner - sannolikt kopia efter äldre förebild, a tergo signerad "L.R", 52 x 41 cm_37296a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK