Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 17 december kl 16


Visning:

15/12 kl 12-19

16/12 kl 12-17

17/12 kl 12-16

Julauktion
Avslutad
Okänd skandinavisk designer, 1960-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, bredd 86 cm, längd 150 + 2x52 (totalt 254 cm), normalt bruksslitage med någon fläck, mittskiva solblekt
868
Okänd skandinavisk designer, 1960-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, bredd 86 cm, längd 150 + 2x52 (totalt 254 cm), normalt bruksslitage med någon fläck, mittskiva solblekt
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Skulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets mitt, danserskor, h 38 respektive 39 cm
869
Skulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets mitt, danserskor, h 38 respektive 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Armstolar, 3 st, skuret och bonat trä med broderad respektive grön klädsel, rokokostil, 1900-talets mitt
870
Armstolar, 3 st, skuret och bonat trä med broderad respektive grön klädsel, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur, 14 karat rödguld med plastglas, Roamer, dia 35 mm, vikt 21,3 gram, ägargravyr
871
Herrarmbandsur, 14 karat rödguld med plastglas, Roamer, dia 35 mm, vikt 21,3 gram, ägargravyr
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Olson, Erik, pastell, "Pastoral", signerad och daterad juli 1934, synlig pappersstorlek 25 x 31 cm (totalt 30 x 34 cm), medföljer kvitto
872
Olson, Erik, pastell, "Pastoral", signerad och daterad juli 1934, synlig pappersstorlek 25 x 31 cm (totalt 30 x 34 cm), medföljer kvitto
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Arosenius, Erik, blandteknik, "Brustna Illusioner" - surrealistisk komposition, signerad och daterad (19)37, synlig storlek 42 x 35 cm
873
Arosenius, Erik, blandteknik, "Brustna Illusioner" - surrealistisk komposition, signerad och daterad (19)37, synlig storlek 42 x 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mortel med pistill, mässing, 1800-talets 1 hälft, mortel h 20cm, pistill l 32 cm
874
Mortel med pistill, mässing, 1800-talets 1 hälft, mortel h 20cm, pistill l 32 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Gornova, Edite, blandteknik med collage, kvinnoporträtt, a tergo signerad, 61 x 50 cm
875
Gornova, Edite, blandteknik med collage, kvinnoporträtt, a tergo signerad, 61 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Detthow, Erik, olja, "Landskap från Cologne, Gers, Sydfrankrike, signerad, 17 x 24 cm
876
Detthow, Erik, olja, "Landskap från Cologne, Gers, Sydfrankrike, signerad, 17 x 24 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Picart, Bernard, kopparstick 2 st, Alpheus och Arethusa respektive Oeneus straff, ur "Le Temple Des Muses", ed Zacharie Chatelain, Amsterdam 1733, synlig pappersstorlek 39 x 28 cm
877
Picart, Bernard, kopparstick 2 st, Alpheus och Arethusa respektive Oeneus straff, ur "Le Temple Des Muses", ed Zacharie Chatelain, Amsterdam 1733, synlig pappersstorlek 39 x 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old Persisk, 185 x 145 cm
878
Matta, old Persisk, 185 x 145 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kragh-Johansen, Bamse, färglito, konkret komposition, signerad, daterad -68 och numrerad 192/2000, synlig pappersstorlek 52 x 51 cm, marginalfläck
879
Kragh-Johansen, Bamse, färglito, konkret komposition, signerad, daterad -68 och numrerad 192/2000, synlig pappersstorlek 52 x 51 cm, marginalfläck
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kortsvärd i balja, trä smide och läder, Touareg, 1900-taöets mit eller 2 hälft, total l 50  cm
880
Kortsvärd i balja, trä smide och läder, Touareg, 1900-taöets mit eller 2 hälft, total l 50 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Champagnekylare, koppar, barockstil, sekelskiftet 1900, dekor av godronner och festoner, l 37 cm
881
Champagnekylare, koppar, barockstil, sekelskiftet 1900, dekor av godronner och festoner, l 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Högtalarelement, 2 par, Markaudio Alpair 7A, framstår oanvända i orignalförpackningar
882
Högtalarelement, 2 par, Markaudio Alpair 7A, framstår oanvända i orignalförpackningar
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Mellencamp, John Cougar, poster, offset, signerad och numrerad 200/750, synlig pappersstorlek 62 x 72 cm
883
Mellencamp, John Cougar, poster, offset, signerad och numrerad 200/750, synlig pappersstorlek 62 x 72 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bricka, bordsplateau, 800/1000 silver, Tyskland, 1900-talets början, dekor av blomma under glas, stämplad J H Werner Berlin, diameter 21 cm
884
Bricka, bordsplateau, 800/1000 silver, Tyskland, 1900-talets början, dekor av blomma under glas, stämplad J H Werner Berlin, diameter 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Grundén, Lena, färgetsning, Tupp, signerad och numrerad 69/225, synlig pappersstorlek 36 x 27 cm
885
Grundén, Lena, färgetsning, Tupp, signerad och numrerad 69/225, synlig pappersstorlek 36 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen Fulvio Biancone, Murano, vas, glas, dekor i vit reticellidekor, h 24 cm
886
Okänd designer, möjligen Fulvio Biancone, Murano, vas, glas, dekor i vit reticellidekor, h 24 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sever, Clara för Austin, skulptur, förgylld konstmassa på svart träsockel, "The Embrace", höjd 50 cm
887
Sever, Clara för Austin, skulptur, förgylld konstmassa på svart träsockel, "The Embrace", höjd 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stabell, Allan, färglito, komposition, signerad, daterad 1990 och numrerad 167/300, synlig pappersstorlek 73 x 52 cm
888
Stabell, Allan, färglito, komposition, signerad, daterad 1990 och numrerad 167/300, synlig pappersstorlek 73 x 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Votteler, Jutta, färgetsning, musikant, signerad, daterad 1998 och numrerad 120/150, synlig pappersstorlek 16 x 19 cm
889
Votteler, Jutta, färgetsning, musikant, signerad, daterad 1998 och numrerad 120/150, synlig pappersstorlek 16 x 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Alberius, Olle för Orrefors, bordslampa, glas och metall, dekor av polykroma fläckar, design 1975, etikettsignerad, h 30 cm
890
Alberius, Olle för Orrefors, bordslampa, glas och metall, dekor av polykroma fläckar, design 1975, etikettsignerad, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kaffeskedar, 12 st, förgyllt silver stämplade Johan Tostrup Oslo, total vikt 100 gram
891
Kaffeskedar, 12 st, förgyllt silver stämplade Johan Tostrup Oslo, total vikt 100 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Pihl, Jonas, färgserigrafi, komposition, signerad, numrerad 19/250 och daterad 2011, pappersstorlek 51 x 38 cm
892
Pihl, Jonas, färgserigrafi, komposition, signerad, numrerad 19/250 och daterad 2011, pappersstorlek 51 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I),  träsnitt, kvinnliga musiker, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 37 x 25 cm, smärre pappersskador
893
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I), träsnitt, kvinnliga musiker, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 37 x 25 cm, smärre pappersskador
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Couroc of Monterey, skrin, bakelit med trä- och metallintarsia, dekor av Golden Gate,, gjuten signatur, l 29,5 cm
894
Okänd designer för Couroc of Monterey, skrin, bakelit med trä- och metallintarsia, dekor av Golden Gate,, gjuten signatur, l 29,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, ca 40 delar
895
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, ca 40 delar
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 70 cm
896
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, Peter för Paustian, armstol, metall med vitt plastöverdrag och textilklädd sits, ASAP, gjuten signatur, modellen vann Red Dotpriset 2012
897
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, Peter för Paustian, armstol, metall med vitt plastöverdrag och textilklädd sits, ASAP, gjuten signatur, modellen vann Red Dotpriset 2012
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, etikett- och handsignerad, h 25 cm
898
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, etikett- och handsignerad, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, skålfat, lergods, modellnummer 5608, svart-vit dekor "Negro" design Marianne Starck, stämplat, l 28 cm
899
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, skålfat, lergods, modellnummer 5608, svart-vit dekor "Negro" design Marianne Starck, stämplat, l 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer i Johannes Andersens art, 1950-60-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, totalt 273 x 90 cm
900
Okänd dansk designer i Johannes Andersens art, 1950-60-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, totalt 273 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
901
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, bordslampa, röd glasmassa, etikettmärkt, signerad och daterad -68, h inklusive skärm 47 cm
902
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, bordslampa, röd glasmassa, etikettmärkt, signerad och daterad -68, h inklusive skärm 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bordslampa, koppar med glaskupa, så kallad "Strindbergslampa", 1910-20-tal, driven dekor av fjärilar och blommor, h 49 cm
903
Bordslampa, koppar med glaskupa, så kallad "Strindbergslampa", 1910-20-tal, driven dekor av fjärilar och blommor, h 49 cm
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Andreassen, Torben, olja, klipparti, Bornholm, signerad och daterad 1974, 40 x 50 cm
904
Andreassen, Torben, olja, klipparti, Bornholm, signerad och daterad 1974, 40 x 50 cm
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lund, Carl Ove Julian, olja, kustparti norr om Kronborg, signerad, 35 x 51 cm
905
Lund, Carl Ove Julian, olja, kustparti norr om Kronborg, signerad, 35 x 51 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kloss, Frederik Theodor, tillskriven, blyerts, linjeskepp till havs, pappersstorlek 12 x 11 cm, a tergo förklarande text
906
Kloss, Frederik Theodor, tillskriven, blyerts, linjeskepp till havs, pappersstorlek 12 x 11 cm, a tergo förklarande text
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk guldåldermålare, blyerts, italiensk (mytologisk?) scen, daterad 30 August 1860, synlig pappersstorlek 18 x 22 cm, a tergo med otydlig text signerad ... Brockdorff
907
Okänd dansk guldåldermålare, blyerts, italiensk (mytologisk?) scen, daterad 30 August 1860, synlig pappersstorlek 18 x 22 cm, a tergo med otydlig text signerad ... Brockdorff
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Amstolar, 1 par, skuret, bemålat och bronserat trä, provinsarbeten i empire, 1800-talets 2 hälft, kannelerade, koniska ben, à la Grecquebård,  lejongul sammetsklädsel
908
Amstolar, 1 par, skuret, bemålat och bronserat trä, provinsarbeten i empire, 1800-talets 2 hälft, kannelerade, koniska ben, à la Grecquebård, lejongul sammetsklädsel
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Väggspegel, skuret och förgyllt trä, 1900-tal, solformad, dia 40 cm
909
Väggspegel, skuret och förgyllt trä, 1900-tal, solformad, dia 40 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, skuret, bemålat och bronserat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets 1 hälft, kannelerade ben med rosettanfanger, lejongul sammetsklädsel
910
Stolar, 6 st, skuret, bemålat och bronserat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets 1 hälft, kannelerade ben med rosettanfanger, lejongul sammetsklädsel
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Gryta med hänkel, mässing och smide, 16-1700-tal, 3 koniska ben, gjutna initialer HPK (?), dia 26 cm
911
Gryta med hänkel, mässing och smide, 16-1700-tal, 3 koniska ben, gjutna initialer HPK (?), dia 26 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Salomon, Harald för Anders Nyborg, plaketter, 10 st, "Fem Aarhundreder i Dansk Videnskab, med porträtt av danska vetenskapsmän, utgiven 1979, i originaletui
912
Salomon, Harald för Anders Nyborg, plaketter, 10 st, "Fem Aarhundreder i Dansk Videnskab, med porträtt av danska vetenskapsmän, utgiven 1979, i originaletui
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bok, Warg, Cajsa, "Hjelpreda i hushållningen för unga fruentimmer; författad af C. Warg, samt tilökt med en färgbok" 9 uppl, Stockholm 1790, halvfranskt band, slitage ej genomgången
913
Bok, Warg, Cajsa, "Hjelpreda i hushållningen för unga fruentimmer; författad af C. Warg, samt tilökt med en färgbok" 9 uppl, Stockholm 1790, halvfranskt band, slitage ej genomgången
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bok, Menon, "La cuisinière bourgeoise , suivie de L'office a l'usage de tous ceux qui se mêlent de dépenses de maisons", Neuchatel 1785, skinnband
914
Bok, Menon, "La cuisinière bourgeoise , suivie de L'office a l'usage de tous ceux qui se mêlent de dépenses de maisons", Neuchatel 1785, skinnband
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bok, Hagdahl, Charles Emile, "Dr Hagdahls mindre kokbok", 1 upp, Stockholm 1895, halvfranskt band
915
Bok, Hagdahl, Charles Emile, "Dr Hagdahls mindre kokbok", 1 upp, Stockholm 1895, halvfranskt band
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.