Laddar...
Juliauktion
Auktion 30/7 16.00.
Visning:
28/7 12-19
29/7 12-17
30/7 12-16
Lägsta föremålsnummer
821
Terrin med lock och underfat, porslin B&G, sekelskiftet 1900, förgylld kant, total l 41 cm, lock med nagg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
822
Grünewald, Iván, gouache, landskapsbild från Hagaparken, signerad och daterad 1937, synlig pappersstorlek 35 x 49 cm, G var son till Isaac Grünewald och Sigrid Hjertén
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
823
Okänd designer för Bauscher, Weiden, matservisdelar, porslin, "Create", cirka 30 delar
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
824
Taklampel, delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dekor av maskaroner, pinjekotte mm, höjd 75 cm, någon manschett saknas
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
825
Trofeer, 2 st, råbockar, höjd 37 - 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
826
Okänd designer för MIO, soffbord, återvunnet trä med metallben, "Woodenforge", genomgående lådor i sarg, undre tidningshylla, längd 120 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
827
Torstensson, Jonas för Torstensson Art & Design, ljusstake för 16 ljus, delvis patinerad brons,"Stumpastaken", jubileumsutgåva från 2000, numrerad 4, längd 29 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
828
Okänd norsk konstnär, blandteknik med halm(!)collage, "Stalheim Hotel", Sogn, Naerodalen - efter fotografi av Axel Lindahl, a tergo gåvodatering Julen 1915, 15 x 19,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
829
Mat samt kaffeservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch "Siena", , ca 30 delar, polykrom dekor av marmorimitation
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
830
Gullberg, Bengt Johan för Gullberg Form, bordslampa, pulverlackerat stål med textilskärm, höjd 50 cm, Gullberglampan presenterades på Hemutställningen i Helsingborg 1955 (H55)
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
831
Takampel, mässing med smidd kedja, barock, 16-1700-tal, kraterformad med dekor av serafer,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
832
Ehrner, Anna för Kosta Boda, ljuslyktor, 3 st, glas, Cool Moon, höjd 9 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
833
Byrå, palisander med mässingsbeslag, intarsia och brokig marmorskiva, gustaviansk stil, så kallad Hauptkopia, 1900-talets mitt, bredd 95 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
834
Hydman-Vallien, Ulrica för Kinnasand, gardiner m.m
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
835
Hoff, Paul för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, "Snöripa", signerad, längd 17 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
836
Nylund, Anita för JIE, burkar, flintgods med och utan teaklock, Bedas bageri samt Majas mejeri, ur serien Vår lilla stad, total höjd 8-12 cm
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
837
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor 1 par, chamotterat stengods, genombruten dekor, h 13 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
838
Oldfors, Hjördis för Upsala-Ekeby, glaserat lergods, 3 delar, höjd 4-19 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
839
Okänd designer för George Jensen, ljusstake till 4 ljus, rostfritt stål, dia 32 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
840
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, Svängsta, 1900-tal, vriden stam på oktogonal fot, h 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
841
Malmsten, Carl för OH Sjögren, Tranås, fåtölj, björk med randig ylleklädsel, "Stora Fjäderbrickan", plakettmärkt
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
842
Taklampa, mässing, 3 ljuspunkter, 1 kupa med lagning
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
843
Okänd designer för Rörstrand, kökshylla, flintgods och trär "Elit", design 1939, 1 missfärgad, bredd 55 cm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
844
Okänd designer för Slagelse Møbelværk, armstol, ek med brun ylleklädsel, modell nummer 30, gåvoplakett i silver daterad 1939, litteratur: katalog för Slagelse Møbelværk 1939
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
845
Okänd designer för Glas och Kristallarmatur AB, golvlampa, lackerad och kromad metall, 1960-tal, modell GK Typ 907, ställbar
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
846
Sängvärmare, smide och mässing med kopparnitar, barock, 1600-tal, dekor av dam i högreståndsklädsel, l 76 cm, slitage, bucklor
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
847
Golvur, bemålat trä, 1800-tal, så kallat Bornholmerur, Hane, bemålad träurtavla, h 205 cm, senare bemålning
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
848
Ostbestick, 3 st, silver och stål, 17-1800-tal, ostämplade, dekor av akantus mm, l 20 cm, slitage, gaffel med skador
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
849
Okänd designer för Calligaris, armstolar, 4 st, stål med svart läderklädsel, etikettmärkta Made in Italy
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 100 SEK
850
Fickurshållare, mässing på alabastersockel, 1800-talets slut, medföljer nyckeldragare, silver, hållare höjd 11 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
851
Dahlbergh, Eric, efter, Svecia Antiqua & Hodierna, häften, 18 st
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
852
Okänd konstnär, akvarell, träd, otydligt signerad och daterad 1993, synlig pappersstorlek 8 x 6 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
853
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, Peter för Paustian, armstol, metall med vitt plastöverdrag och textilklädd sits, ASAP, gjuten signatur, modellen vann Red Dotpriset 2012
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
854
Sockertång, silver, sengustaviansk, stämplar Nils Tornberg Linköping 1802, l 14,5 cm, vikt 30 gram
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
855
Råttsvanssked, silver, Danmark, barock, 1700-talets 1 hälft, slät modell, otydlig mästarstämpel 1720, guardeinstämpel för Conrad Ludolf Köpenhamn 1721, vattumannens tecken, l 20 cm, samtida initialer
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
856
Strösked, förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, stämplad Pawel Akimow Ovchinnikow Moskva 1871 med kejserlig hovleverantörsstämpel, kontrollörsstämpel för Aggey Grigoryievich Svechin,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
857
Sockertång, delvis förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets slut, svårtydda stämplar, kontrollörsstämpel A Romanov Moskva 1889, senare polska importstämplar, l 13 cm, vikt 50 gram
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
858
Såsslevar, 1 par, silver, Ryssland, 1900-talets början, snäckmodell, stämplade Semenov Moskva 1908-17, senare polska importstämplar, l 17 cm, vikt 140 gram
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
859
Såssked, förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, stämplad Ivan Gubkin Moskva 1858 med kejserlig hovleverantörsstämpel, kontrollörsstämpel för Ivan Vassilyievich Avdeyev, l 16 cm, vikt 65 gram
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
860
Caféstol, böjträ med skiktlimmad träsits, Fischel, Österrike, sekelskiftet 1900, brännstämplad och etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
861
Bille, Willy, olja, gatuparti, signerad, 43 x 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
862
Gunnarsson, Sven "Smén", egen verkstad, Borås, halssmycke, sterlingsilver, stämplad och handsignerad 1993, innerdiameter 13,5 cm, vikt 65 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
863
Stenlya Bengtsson, hängsmycke, cabochonslipad sten med silvermontage, stämplad Dalarö 1973, dia 4 cm, kedja ej silver
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
864
Parti smycken, klockor mm, bland annat brosch Flora Danica och armbandsur förgyllt stål Longines och Certina
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
865
Okänd konstnär, olja, porträtt av man i rustning, 17/1800-tal, 35 x 30 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
866
Okänd konstnär, 1800-tal, blandteknik, arabisk man, otydligt signerad, pappersstorlek 16 x 13 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
867
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 2 gram, stämplade Ceson Göteborg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
868
Okänd designer för Alberts Tibro, soffbord, palisander, 1960-tal, längd 164 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.