Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.
Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00
Spelbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, karott med lock, flintgods, Picknick,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Richter, Sigrid för Rörstrand, uppläggningsfat, porslin, Eden,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, handmålat glas, Tulip,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vitvinsglas 7 st, klarglas på grön fot, slipad dekor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Servis, kristall, 40 delar, 1900-talets 2 hälft, 11 vardera av vin-, selters- och likörglas samt 7 starkvinsglas,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ströskedar 2 st, silver, 18-1900-tal, total vikt 70 gram,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fickur , 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 93 gram,
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142,
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Norberg, Erik, skulptur, skuret renhorn, same med ren,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bägare silver, vikt 68 gram,
Slutpris250 SEK
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, stående myskoxe,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Krogh Pedersen, Hjalmar Alexander, olja, vy över Pregnitz, Nürnberg,
SlutprisInga bud
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Damarbetsbord, mahogny med förgyllda mässingslister, empirestil, 1900-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för GAB, ljusstakar 1 par , silver,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Tenn & Silver, ljusstakar 1 par, silver,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti frimärken, 1 flyttlåda
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Pergaminpåsar, ca 1000 st
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Frimärksalbum, 7 st
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Berlin, Emmy, olja, "En viktig hemlighet",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bratt, Monica för Reijmyre, tillskriven, tallrikar, 8 st, röd glasmassa,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Aftonväska, pärlbroderi, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vas med hänklar, flintgods, Franz Anton Mehlem "Royal Bonn", sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Byrå, palisander med intarsia, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stolar, ett par, böjträ och metall, "Trinidad",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Herrbetjänt med byxpress, Pressomatic
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spelbord, bonad och svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti smycken mm; damfickur samt 3 par örhängen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti frimärken, frimärksklipp mm,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, matta, rölakan, dekor i rosa och brunt
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, salongsbord, bemålat trä, art-déco, 1920-tal
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slaglåspistol, dubbelpipig, så kallad Weinbergpistol, 1800-talets 2 hälft, otydliga proberstämplar, l 22 cm, funktion garanteras ej
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slaglåspistol, enkelpipig, så kallad Weinbergpistol, 1800-talets 2 hälft, proberstämplar, l 22 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Pistol, snäppslaglås, 1800-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Frimärken, 1 album, postfriska
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, jordglob med belysning, metall och plast
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK