Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Spelbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
483
Spelbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, uppsatsskål, porslin, empirestil, sekelskiftet 1900,
484
Okänd designer för Rörstrand, uppsatsskål, porslin, empirestil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, karott med lock, flintgods, Picknick,
485
Westman, Marianne för Rörstrand, karott med lock, flintgods, Picknick,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Richter, Sigrid för Rörstrand, uppläggningsfat, porslin, Eden,
486
Richter, Sigrid för Rörstrand, uppläggningsfat, porslin, Eden,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, handmålat glas, Tulip,
487
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, handmålat glas, Tulip,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vitvinsglas 7 st, klarglas på grön fot, slipad dekor,
488
Vitvinsglas 7 st, klarglas på grön fot, slipad dekor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Servis, kristall,  40 delar, 1900-talets 2 hälft, 11 vardera av vin-, selters- och likörglas samt 7 starkvinsglas,
489
Servis, kristall, 40 delar, 1900-talets 2 hälft, 11 vardera av vin-, selters- och likörglas samt 7 starkvinsglas,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ströskedar 2 st, silver, 18-1900-tal, total vikt 70 gram,
490
Ströskedar 2 st, silver, 18-1900-tal, total vikt 70 gram,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fickur , 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 93 gram,
491
Fickur , 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 93 gram,
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142,
492
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142,
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142,
493
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
494
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor,
495
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
496
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Norberg, Erik, skulptur, skuret renhorn, same med ren,
497
Norberg, Erik, skulptur, skuret renhorn, same med ren,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bägare silver, vikt 68 gram,
498
Bägare silver, vikt 68 gram,
Slutpris250 SEK
Avslutad
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, stående myskoxe,
499
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, stående myskoxe,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Krogh Pedersen, Hjalmar Alexander, olja, vy över Pregnitz, Nürnberg,
500
Krogh Pedersen, Hjalmar Alexander, olja, vy över Pregnitz, Nürnberg,
SlutprisInga bud
Avslutad
Serveringsvagn, metall och alm med dubbla glasskivor, 1950-60-tal,
501
Serveringsvagn, metall och alm med dubbla glasskivor, 1950-60-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Damarbetsbord, mahogny med förgyllda mässingslister, empirestil, 1900-talets mitt,
502
Damarbetsbord, mahogny med förgyllda mässingslister, empirestil, 1900-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för GAB, ljusstakar 1 par , silver,
503
Okänd designer för GAB, ljusstakar 1 par , silver,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Tenn & Silver, ljusstakar 1 par, silver,
504
Okänd designer för Tenn & Silver, ljusstakar 1 par, silver,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti frimärken, 1 flyttlåda
505
Parti frimärken, 1 flyttlåda
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Pergaminpåsar, ca 1000 st
506
Pergaminpåsar, ca 1000 st
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Frimärksalbum, 7 st
507
Frimärksalbum, 7 st
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Berlin, Emmy, olja, "En viktig hemlighet",
508
Berlin, Emmy, olja, "En viktig hemlighet",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bratt, Monica för Reijmyre, tillskriven, tallrikar, 8 st, röd glasmassa,
509
Bratt, Monica för Reijmyre, tillskriven, tallrikar, 8 st, röd glasmassa,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
510
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Aftonväska, pärlbroderi, sekelskiftet 1900,
511
Aftonväska, pärlbroderi, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
512
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vas med hänklar, flintgods, Franz Anton Mehlem "Royal Bonn", sekelskiftet 1900,
513
Vas med hänklar, flintgods, Franz Anton Mehlem "Royal Bonn", sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Byrå, palisander med intarsia, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft,
514
Byrå, palisander med intarsia, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stolar, ett par, böjträ och metall, "Trinidad",
515
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stolar, ett par, böjträ och metall, "Trinidad",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Herrbetjänt med byxpress, Pressomatic
516
Herrbetjänt med byxpress, Pressomatic
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
517
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal,
518
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
519
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spelbord, bonad och svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
520
Spelbord, bonad och svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt,
521
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti smycken mm; damfickur samt 3 par örhängen,
522
Parti smycken mm; damfickur samt 3 par örhängen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti frimärken, frimärksklipp mm,
523
Parti frimärken, frimärksklipp mm,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, matta, rölakan, dekor i rosa och brunt
524
Okänd designer, matta, rölakan, dekor i rosa och brunt
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, salongsbord, bemålat trä, art-déco, 1920-tal
525
Okänd designer, salongsbord, bemålat trä, art-déco, 1920-tal
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Slaglåspistol, dubbelpipig, så kallad Weinbergpistol, 1800-talets 2 hälft, otydliga proberstämplar, l 22 cm, funktion garanteras ej
526
Slaglåspistol, dubbelpipig, så kallad Weinbergpistol, 1800-talets 2 hälft, otydliga proberstämplar, l 22 cm, funktion garanteras ej
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Slaglåspistol, enkelpipig, så kallad Weinbergpistol, 1800-talets 2 hälft, proberstämplar, l 22 cm
527
Slaglåspistol, enkelpipig, så kallad Weinbergpistol, 1800-talets 2 hälft, proberstämplar, l 22 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pistol, snäppslaglås, 1800-tal,
528
Pistol, snäppslaglås, 1800-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Frimärken, 1 album, postfriska
529
Frimärken, 1 album, postfriska
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, jordglob med belysning, metall och plast
530
Okänd designer, jordglob med belysning, metall och plast
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.