Skål på fot, silver, stämplad Magnus Aase Bergen omkring 1920, vikt 430 gram,
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,800 SEK
Okänd designer för NM Thune, Kristiania (Oslo), äggkopp, silver, 1910-20-tal, medföljer skål silver, total vikt 160 gram,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, Danmark, 1900-talets mitt,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
Est1,200 - 1,500 SEK
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad, röd sten, dekor av kinesiska drakar,
Final bid2,000 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Matknivar, 12 + 4 st, silver med silverblad, Ryssland, 1800-tal respektive sekelskiftet 1900,
Final bid4,000 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
Final bid3,000 SEK
Est3,400 - 3,800 SEK
Uppsatsskål, rubinglas med silverfot, antgaligen Tyskland, 1800-talets mitt,
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Medicinsked, silver, 1800-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Kryddset, 3 delar, sterlingsilver, England, 1900-tal, total silvervikt 110 gram,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
4 delar silver, total vikt 270 gram,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Matsked, silver, gammalsvensk modell, gustaviansk,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Bägare, silver, 17-1800-tal, svagt trumpetformad på låg, godronnerad fot,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Lalounis, Ilias, egen verkstad, brevpress, sterlingsilver och mässing,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Ring, 14 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 1,59 carat picqué
Final bid4,400 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Collier, barocka, doserande pärlor, lås i 18 karat rödguld med pärla,
Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Bordsknivar, -skedar och -gafflar, 6 + 6 + 6 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Final bid3,400 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Fiskknivar och -gafflar, 6 + 6 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Final bid3,800 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Est200 - 300 SEK
Stort parti bärnsten, total vikt 270 gram
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti kaffeskedar, total vikt 330 gram,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Parti silver, total silvervikt exklusive druvsax 175 gram,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver,
Ljusstakar, 1 par, silver,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Sköld, Per, egen verkstad Stockholm, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad månsten och blå-grön emalj,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Hänge, silver med infattad porslinsplakett, 1900-talets mitt, polykrom blomdekor mot svart fond,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid2,800 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med länk i 18 karat rödguld, total vikt 21,3 gram,
Final bid3,200 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Armband med berlock, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 6,9 gram,
Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Ringar, 2 + 1, 18 karat rödguld respektive 23 karat vitguld, total vikt 5,4 gram,
Final bid1,800 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med bergkristall. 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Final bid1,100 SEK
Est600 - 800 SEK
Halslås, silver, Sydsverige, 1800-talets 1 hälft,
Final bid1,800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Final bid1,100 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Kalevala Korhu, hänge, 916/1000 silver, Tors hammare,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, möjligen Murano, 1950-tal, ring, glas,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Lockask, skuren pärlemor och porslinssnäcka med silvermontage,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Bärnsten, strandfynd, talrika inneslutningar,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Halskedja samt 2 hängen, sterlingsilver, total vikt 60 gram,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Broscher, 2 st, förgyllt silver, så kallade bunadsbrocher, Norge, 1900-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Brosch, 900/1000 silver med cabochonslipade turkoser, islamiskt kulturområde,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Brosch, kaméskuren snäcka med förgyllt silvermontage, 1920-tal,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Collierer, 2 st, odlade pärlor och slipade stenar med silverlås,
Est400 - 500 SEK
Parti äldre smycken, bijouterier och diverse;
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK