Loading...

Novemberauktion

Visning:

Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Skeppsmodell, alabaster, Ryssland, 1910-20-tal, Pansarkryssaren Potemkin,
27
Skeppsmodell, alabaster, Ryssland, 1910-20-tal, Pansarkryssaren Potemkin,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Kniv i balja, sk Peer Gynt-kniv, David Andersen, Oslo, 1900-talets 2 hälft,
35
Kniv i balja, sk Peer Gynt-kniv, David Andersen, Oslo, 1900-talets 2 hälft,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld,
57
Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld,
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Slaglåsrevolver, mässing med almstock, så kallad Länsmanspistol,
66
Slaglåsrevolver, mässing med almstock, så kallad Länsmanspistol,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Barngevär (!), slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft,
160
Barngevär (!), slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft,
Final bid900 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Sedel, 10 Yuan, Manchukuo (Manchuriet) 1932,
179
Sedel, 10 Yuan, Manchukuo (Manchuriet) 1932,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Khukri i balja, möjligen variant av MkII för Gurkatrupp WWII,
220
Khukri i balja, möjligen variant av MkII för Gurkatrupp WWII,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Parti frimurareföremål; förkläde, tjänstgöringstecken, halstecken samt stadgebok,
234
Parti frimurareföremål; förkläde, tjänstgöringstecken, halstecken samt stadgebok,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Fältflaska, Danmark M/1856, Holmegaards Glasverk, stämplad BC,
239
Fältflaska, Danmark M/1856, Holmegaards Glasverk, stämplad BC,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Riddare 2 klass av Kungliga Nordstjärneorden,
296
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Riddare 2 klass av Kungliga Nordstjärneorden,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti militaria, WWI och WWII, medaljer tilldelade menig Albert Milne, 1914-1918 George V WWI medalj, 1919 India General Service campaign medal med spänne för Afghanistan
313
Parti militaria, WWI och WWII, medaljer tilldelade menig Albert Milne, 1914-1918 George V WWI medalj, 1919 India General Service campaign medal med spänne för Afghanistan
Final bidNo bids
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
3 delar militaria, Främlingslegionens 1 Kavalleriregemente (1er Régiment étranger de Cavalerie / 1er REC); brevpress, mössmärke samt slipsnål,
321
3 delar militaria, Främlingslegionens 1 Kavalleriregemente (1er Régiment étranger de Cavalerie / 1er REC); brevpress, mössmärke samt slipsnål,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Mynt/medaljkassett, plast,
346
Mynt/medaljkassett, plast,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Vykortsalbum, Tyskland WWI, innehållande brevkort och fotografier med militära motiv mm
398
Vykortsalbum, Tyskland WWI, innehållande brevkort och fotografier med militära motiv mm
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Ransoneringsböcker, 2 st samt identitetskort, England, 1950-tal,
401
Ransoneringsböcker, 2 st samt identitetskort, England, 1950-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Primitivt betalningsmedel, järnsmide, så kallat Tajere, Mumuye, Nigeria, 1900-talets mittt,
404
Primitivt betalningsmedel, järnsmide, så kallat Tajere, Mumuye, Nigeria, 1900-talets mittt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
440
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Bordslampa, metall och trä, tillverkad av 3 st gevärsgranater,
465
Bordslampa, metall och trä, tillverkad av 3 st gevärsgranater,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kompass i låda, Ejnar Weilbach & Co, Köpenhamn,
507
Kompass i låda, Ejnar Weilbach & Co, Köpenhamn,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bäringskompass i låda, Zenith, 1900-talets mitt,
508
Bäringskompass i låda, Zenith, 1900-talets mitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ordenstecken, förgylld och emaljerad metall, antagligen riddare 1 klass av Estländska Röda Korsets orden
541
Ordenstecken, förgylld och emaljerad metall, antagligen riddare 1 klass av Estländska Röda Korsets orden
Final bid1,300 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Silvermynt, 1 Riksdaler/3 Daler, Gustav III 1776
583
Silvermynt, 1 Riksdaler/3 Daler, Gustav III 1776
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Silvermynt, 2/3 Riksdaler, 2 Daler Silvermynt, Gustav III 1776,
584
Silvermynt, 2/3 Riksdaler, 2 Daler Silvermynt, Gustav III 1776,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1782,
585
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1782,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
590
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Sedel, 32 Riksdaler Banco, Sveriges Rikes Ständers Bank 1850,
637
Sedel, 32 Riksdaler Banco, Sveriges Rikes Ständers Bank 1850,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Sedel, 1 Riksdaler Riksmynt, Sveriges Rikes Ständers Bank 1868,
638
Sedel, 1 Riksdaler Riksmynt, Sveriges Rikes Ständers Bank 1868,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Sedel, 1 Riksdaler Riksmynt, Sveriges Rikes Ständers Bank 1870,
639
Sedel, 1 Riksdaler Riksmynt, Sveriges Rikes Ständers Bank 1870,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Sedel, 1 Riksdaler Riksmynt, Sveriges Riksbank 1872,
640
Sedel, 1 Riksdaler Riksmynt, Sveriges Riksbank 1872,
Final bid450 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Sedel, 1 Krona, Sveriges Riksbank 1875,
641
Sedel, 1 Krona, Sveriges Riksbank 1875,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Äldre myntkopia efter en Albertusthaler (Albertusrubel) Schleswig-Holstein-Gottorp 1753
642
Äldre myntkopia efter en Albertusthaler (Albertusrubel) Schleswig-Holstein-Gottorp 1753
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Silvermynt, 1 Riksdaler Riksmynt Karl XV 1871,
643
Silvermynt, 1 Riksdaler Riksmynt Karl XV 1871,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer
685
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Salutkanon, gjutjärn på (senare?) trälavett,
689
Salutkanon, gjutjärn på (senare?) trälavett,
Final bid2,400 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo,
690
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Stort parti uniformspersedlar för kapten vid flygvapnet,
760
Stort parti uniformspersedlar för kapten vid flygvapnet,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
793
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
medalj, förgyllt silver, arvprins Karl (senare Karl XIII) blir förmyndare åt Gustav IV Adolf 1792, gravörsignatur Carl Enhörning,
794
medalj, förgyllt silver, arvprins Karl (senare Karl XIII) blir förmyndare åt Gustav IV Adolf 1792, gravörsignatur Carl Enhörning,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti uniformsknappar mm,
812
Parti uniformsknappar mm,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Blåsrör samt pilar, stål och plast, modern tillverkning,
832
Blåsrör samt pilar, stål och plast, modern tillverkning,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.