Loading...

Novemberauktion

Visning:

Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Skänk, avlutad fur, sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft,
60
Skänk, avlutad fur, sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist,
64
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist,
Final bidNo bids
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Bongard, Hermann för Haug/Bruksbo, Norge, soffbord, palisander,
68
Bongard, Hermann för Haug/Bruksbo, Norge, soffbord, palisander,
Final bid900 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,
71
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Salongsstol, bonad björk med djuphäftad plyschklädsel, oscariansk, 1800-talets slut
91
Salongsstol, bonad björk med djuphäftad plyschklädsel, oscariansk, 1800-talets slut
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Piedestal, svärtat smide med kalkstensskiva,
92
Piedestal, svärtat smide med kalkstensskiva,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt,
93
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt,
Final bid1,500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Byrå, palisander, björk m fl träslag, sk Hauptkopia, 1900-talets 2 hälft, intarsiadekor av putti mm, rödmelerad marmorskiva och bronsbeslag,
94
Byrå, palisander, björk m fl träslag, sk Hauptkopia, 1900-talets 2 hälft, intarsiadekor av putti mm, rödmelerad marmorskiva och bronsbeslag,
Final bid1,800 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Piedestaler/blomsterbord, 2 st, böjträ och bonad bok, Thonet, sekelskiftet 1900,
104
Piedestaler/blomsterbord, 2 st, böjträ och bonad bok, Thonet, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Stolar, 1 par, bonat böjträ med rottingklädsel, Thonet, modell 6, sekelskiftet 1900,
105
Stolar, 1 par, bonat böjträ med rottingklädsel, Thonet, modell 6, sekelskiftet 1900,
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Meny(?)ställ, skuren valnöt, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av akantus mm,
106
Meny(?)ställ, skuren valnöt, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av akantus mm,
Final bidNo bids
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Avlastningsbord, svarvat och svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, skiva med målad blomdekor,
107
Avlastningsbord, svarvat och svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, skiva med målad blomdekor,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Armstol, järn och fjäderstål, Francois Carré, Paris, 1800-talets 2 hälft,
108
Armstol, järn och fjäderstål, Francois Carré, Paris, 1800-talets 2 hälft,
Final bid2,000 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Mogensen, Börge & Meyer, Grethe för Boligens Byggeskabe, bokhylla med underskåpskåp,
112
Mogensen, Börge & Meyer, Grethe för Boligens Byggeskabe, bokhylla med underskåpskåp,
Final bid700 SEK
Est800 - 1,200 SEK
Closed
Schöblom, Svante för Overman, snurrstol, gultonad, transparent plast på metallunderrede,
117
Schöblom, Svante för Overman, snurrstol, gultonad, transparent plast på metallunderrede,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen, armstol, böjträ med laminatsits, modell 8002,
118
Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen, armstol, böjträ med laminatsits, modell 8002,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Stolar, 1 par, svartlackerat och bronserat trä, provinsarbeten, sekelskiftet 1800, ryggbricka i den så kallade "Svenska modellen",
128
Stolar, 1 par, svartlackerat och bronserat trä, provinsarbeten, sekelskiftet 1800, ryggbricka i den så kallade "Svenska modellen",
Final bid2,400 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Wegner, Hans J för Getama, armstolar, 1 par, ek med röd ylleklädsel,
134
Wegner, Hans J för Getama, armstolar, 1 par, ek med röd ylleklädsel,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Okänd dansk möbeldesigner, 1950-60-tal, väggskåp, palisander med rottingklädd skjutdörr och spegel,
135
Okänd dansk möbeldesigner, 1950-60-tal, väggskåp, palisander med rottingklädd skjutdörr och spegel,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Rooth, Nils för Hagafors Möbelfabrik, matbod med 1 tilläggsskiva, teak och bok, Atle 292 omkring 1960.
138
Rooth, Nils för Hagafors Möbelfabrik, matbod med 1 tilläggsskiva, teak och bok, Atle 292 omkring 1960.
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, svartlackerat och bronserat trä med rottingklädsel, nyklassicism/Swedish Grace, 1910-20-tal,
141
Armstolar, 1 par, svartlackerat och bronserat trä med rottingklädsel, nyklassicism/Swedish Grace, 1910-20-tal,
Final bid1,600 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Starck, Philippe för Kartell, stol, plexiglas, Mademoiselle,
151
Starck, Philippe för Kartell, stol, plexiglas, Mademoiselle,
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Brauer, John för Essey, lamp/sidobord, transparent akrylplast, Illusion,
152
Brauer, John för Essey, lamp/sidobord, transparent akrylplast, Illusion,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Brauer, John för Essey, lamp/sidobord, transparent akrylplast, Illusion,
153
Brauer, John för Essey, lamp/sidobord, transparent akrylplast, Illusion,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
155
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Stouby Design Team för Stouby, soffa, 3-sits, Eva,
157
Stouby Design Team för Stouby, soffa, 3-sits, Eva,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Stouby Design Team för Stouby, soffa, 2-sits, Eva,
158
Stouby Design Team för Stouby, soffa, 2-sits, Eva,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Fröseke, hallmöbel, 2 delar, fur, 1970-tal,
176
Okänd designer för Fröseke, hallmöbel, 2 delar, fur, 1970-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Åfors Möbelfabrik, stolar, 6 st, valnöt, "Pyramid",
177
Malmsten, Carl för Åfors Möbelfabrik, stolar, 6 st, valnöt, "Pyramid",
Final bid4,000 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Okänd designer för Interstil, pall, aluminium, "Martina",
186
Okänd designer för Interstil, pall, aluminium, "Martina",
Final bid1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Interstil, pall, svartlackerad aluminium, "Martina",
187
Okänd designer för Interstil, pall, svartlackerad aluminium, "Martina",
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Ulferts, Tibro, soffbord, palisander, 1960-tal,
214
Okänd designer för Ulferts, Tibro, soffbord, palisander, 1960-tal,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, teak,
215
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, teak,
Final bidNo bids
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen Kai Kristiansen för Sax Stolefabrik, stolar, 4 st, bonad bok med svart konstläderklädsel,
241
Okänd designer, möjligen Kai Kristiansen för Sax Stolefabrik, stolar, 4 st, bonad bok med svart konstläderklädsel,
Final bid2,600 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd dansk designer, stolar, 3 st, svarvat och svartlackerat trä med flätad pappersklädsel,
244
Okänd dansk designer, stolar, 3 st, svarvat och svartlackerat trä med flätad pappersklädsel,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, armstol för barn (!), palisander, art-déco, 1920-tal,
260
Okänd designer, armstol för barn (!), palisander, art-déco, 1920-tal,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Klaffbord, så kallat Pembroke, valnöt med flera träslag, antagligen George IV, 1800-talets 1 hälft,
262
Klaffbord, så kallat Pembroke, valnöt med flera träslag, antagligen George IV, 1800-talets 1 hälft,
Final bid1,300 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1940-50-tal, fåtölj, bonad bok med brun, djuphäftad ylleklädsel,
266
Okänd dansk designer, 1940-50-tal, fåtölj, bonad bok med brun, djuphäftad ylleklädsel,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Toilettebord med klaffar, valnöt med intarsia, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900, dekor av blommor mm, förgyllda bronsbeslag,
288
Toilettebord med klaffar, valnöt med intarsia, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900, dekor av blommor mm, förgyllda bronsbeslag,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Fåtöljer, 1 par, så kallade Emmafåtöljer, oscarianska, sekelskiftet 1900,
290
Fåtöljer, 1 par, så kallade Emmafåtöljer, oscarianska, sekelskiftet 1900,
Final bid1,100 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Fåtölj, helstoppad, djuphäftad plyschklädsel, oscariansk,
291
Fåtölj, helstoppad, djuphäftad plyschklädsel, oscariansk,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, Värnamo, vilstol, böjträ med original sadelgjord och senare vit fårskinnsklädsel, Vilstol nummer 36,
297
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, Värnamo, vilstol, böjträ med original sadelgjord och senare vit fårskinnsklädsel, Vilstol nummer 36,
Final bid15,000 SEK
Est16,000 - 18,000 SEK
Closed
Afdal, Torbjørn för Tegnekontoret Bruksbo, bänk, teak, tillverkad av Nesjestranda Møbelfabrikk A/S,
298
Afdal, Torbjørn för Tegnekontoret Bruksbo, bänk, teak, tillverkad av Nesjestranda Møbelfabrikk A/S,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Ruda, Bengt för NK:s TRIVA-serie, fåtölj, bonad bok, design 1953,
305
Ruda, Bengt för NK:s TRIVA-serie, fåtölj, bonad bok, design 1953,
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Okänd designer för AB Carlström & Co Möbelfabrik, nattygsbord, 1 par, teak och bok,
307
Okänd designer för AB Carlström & Co Möbelfabrik, nattygsbord, 1 par, teak och bok,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, bonad bok med polykroma kakelplattor,
308
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, bonad bok med polykroma kakelplattor,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, skrivbord, teak och bok,
309
Okänd designer, 1960-tal, skrivbord, teak och bok,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1960-tal, syvagn, palisander och bonat trä,
327
Okänd dansk designer, 1960-tal, syvagn, palisander och bonat trä,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.