Loading...

Novemberauktion

Visning:

Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Olson, Erik, färglito, Frusen melodi,
1
Olson, Erik, färglito, Frusen melodi,
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Tenier, David, hans efterföljd, 1800-tal, olja,
5
Tenier, David, hans efterföljd, 1800-tal, olja,
Final bid1,600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Malmeström, Acke Hugh, olja, Midsommarafton i Gesunda,
44
Malmeström, Acke Hugh, olja, Midsommarafton i Gesunda,
Final bidNo bids
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Malmeström, Acke Hugh, olja, Kvinnor på åkern, Siljansnäs,
45
Malmeström, Acke Hugh, olja, Kvinnor på åkern, Siljansnäs,
Final bidNo bids
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Altzar, Anders, olja, tvätterskor vid Siljan,
46
Altzar, Anders, olja, tvätterskor vid Siljan,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Pettersson, Gunnar, akvarell, tornfalk och bofink,
47
Pettersson, Gunnar, akvarell, tornfalk och bofink,
Final bidNo bids
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Pettersson, Gunnar, akvarell, Nidingens fyrplats,
48
Pettersson, Gunnar, akvarell, Nidingens fyrplats,
Final bidNo bids
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Lindman, Axel, olja, skärgårdsvy med fiskebodar,
49
Lindman, Axel, olja, skärgårdsvy med fiskebodar,
Final bid1,300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Brunoe, Sören, olja, segelfartyg till havs,
50
Brunoe, Sören, olja, segelfartyg till havs,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Agnell, Olle, olja, Den svarta lastångaren, Halmstad Hamn,
51
Agnell, Olle, olja, Den svarta lastångaren, Halmstad Hamn,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Bauer, Ella, olja, mansporträtt, kopia efter Rembrandt,
59
Bauer, Ella, olja, mansporträtt, kopia efter Rembrandt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Erixson, Sven (X:et), gouache, ryssjorna torkas - motiv från Grötvik,
67
Erixson, Sven (X:et), gouache, ryssjorna torkas - motiv från Grötvik,
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Bennedsen, Jens Christian, olja, småländsk skogsväg,
72
Bennedsen, Jens Christian, olja, småländsk skogsväg,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Lindström, Bengt, färglito, Gustav Vasa, signerad och numrerad 25/99,
73
Lindström, Bengt, färglito, Gustav Vasa, signerad och numrerad 25/99,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lindström, Bengt, färglito, Gustaf Fröding, signerad och numrerad 25/99,
74
Lindström, Bengt, färglito, Gustaf Fröding, signerad och numrerad 25/99,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Leonette, Dan, olja, höna,
75
Leonette, Dan, olja, höna,
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Andersson, Arne, olja, räv i landskap,
76
Andersson, Arne, olja, räv i landskap,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon,
86
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Olsson, Axel, olja, Vångaberget - Åskmoln över rapsfält,
87
Olsson, Axel, olja, Vångaberget - Åskmoln över rapsfält,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd japansk konstnär, olja, "Kamikochi, looking Mount Hodaka through Taisho Lake, Japan",
89
Okänd japansk konstnär, olja, "Kamikochi, looking Mount Hodaka through Taisho Lake, Japan",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Krogh, Christian, tillskriven, blyertsteckning, regnig gatuscen, pappersstorlek 14 x 21 cm,
101
Krogh, Christian, tillskriven, blyertsteckning, regnig gatuscen, pappersstorlek 14 x 21 cm,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Vorsterman, Lucas Emil, kopparstick, portätt av Jeronimo de Bran 1645,
102
Vorsterman, Lucas Emil, kopparstick, portätt av Jeronimo de Bran 1645,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bridgewater, Henry Scott efter Phelps, William, mezzotint, porträtt av Miss Eliza H Phelps,
103
Bridgewater, Henry Scott efter Phelps, William, mezzotint, porträtt av Miss Eliza H Phelps,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, herrgårdspark,
111
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, herrgårdspark,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Dalí, Salvador, färglito, Le Centaur (Kentauren) 1983,
119
Dalí, Salvador, färglito, Le Centaur (Kentauren) 1983,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd spansk (?) konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen,
120
Okänd spansk (?) konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Dalí, Salvador, färglito, Le Cheval de la Mort (Horse of Death) 1983, tryckt signatur,
121
Dalí, Salvador, färglito, Le Cheval de la Mort (Horse of Death) 1983, tryckt signatur,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Konow, Jurgen von, olja, motiv från Stenhuggeriet,
122
Konow, Jurgen von, olja, motiv från Stenhuggeriet,
Final bid1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Konow, Jurgen von, olja, Morgon i hamnen - motiv från Grötvik,
123
Konow, Jurgen von, olja, Morgon i hamnen - motiv från Grötvik,
Final bid2,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Bengtsson, Bror Edin, olja, utsikt över Nissan med Halmstad Slott och gamla läroverket,
133
Bengtsson, Bror Edin, olja, utsikt över Nissan med Halmstad Slott och gamla läroverket,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Whitehead, Allan, akvarell, engelskt kustparti med båtar,
136
Whitehead, Allan, akvarell, engelskt kustparti med båtar,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Mackellar, Dunca, akvarell, barockscen - man med kritpipa,
137
Mackellar, Dunca, akvarell, barockscen - man med kritpipa,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kustparti vid Kronborg Slott,
148
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kustparti vid Kronborg Slott,
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Tunebo, Lars, blandteknik, Hjärter Dam och Kung, signerad och daterad 2001,
154
Tunebo, Lars, blandteknik, Hjärter Dam och Kung, signerad och daterad 2001,
Final bidNo bids
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Lundsfryd, Ole, olja, hamnparti med personer,
166
Lundsfryd, Ole, olja, hamnparti med personer,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Kopparstick, De Stad Nymegen (Nijmegen) 1740,
180
Kopparstick, De Stad Nymegen (Nijmegen) 1740,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hess, Albert, olja, kustparti med segelfartyg,
181
Hess, Albert, olja, kustparti med segelfartyg,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Hardaga, Tarik, olja, komposition med hänkelvas,
189
Hardaga, Tarik, olja, komposition med hänkelvas,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
222
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
223
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
224
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
225
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
226
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Zwick, Lis, färglito, "Et drömspil", signerad, daterad 1987 och numrerad 62/100,
231
Zwick, Lis, färglito, "Et drömspil", signerad, daterad 1987 och numrerad 62/100,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Normann, Knut, olja, Visby ringmur,
232
Normann, Knut, olja, Visby ringmur,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Robson, Michael, etsningar, 6 st + 1, skulpturer från Beverly Minster,
235
Robson, Michael, etsningar, 6 st + 1, skulpturer från Beverly Minster,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Strid, Hardy, akryl, "Loppet", signerad,
278
Strid, Hardy, akryl, "Loppet", signerad,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Köks, Endel, gouache, interiör, signerad,
279
Köks, Endel, gouache, interiör, signerad,
Final bid8,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.