Loading...

Novemberauktion

Visning:

Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,
2
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, Le Klint 307,
32
Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, Le Klint 307,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Bordsfotogenlampfötter, 1 par, pressglas och förgylld brons, nygotik/nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
39
Bordsfotogenlampfötter, 1 par, pressglas och förgylld brons, nygotik/nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, utomhuslampa, koppar, modell PH 4,5/3,
70
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, utomhuslampa, koppar, modell PH 4,5/3,
Final bid4,200 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Industribelysning, grålackerad aluminium, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
114
Industribelysning, grålackerad aluminium, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, vitlackerad metall, Royal-pendel,
115
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, vitlackerad metall, Royal-pendel,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa rödlackerad plåt, modell PH5, dia 50 cm
156
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa rödlackerad plåt, modell PH5, dia 50 cm
Final bid2,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer för Søholm, bordslamp, blåglaserat stengods,
164
Okänd designer för Søholm, bordslamp, blåglaserat stengods,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd mästare, vas, flintgods, Satsuma, sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld,
170
Okänd mästare, vas, flintgods, Satsuma, sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Lamp Gustaf, taklampa, vitlackerad aluminium, Hendrix,
188
Okänd designer för Lamp Gustaf, taklampa, vitlackerad aluminium, Hendrix,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, koppar,
199
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, koppar,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bordsfotogenlampfot, glas med mässingsbeslag, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
201
Bordsfotogenlampfot, glas med mässingsbeslag, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets mitt, vägglampett, mässing med bakelitfäste,
209
Okänd designer, 1900-talets mitt, vägglampett, mässing med bakelitfäste,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd dansk designer, taklampa, vitlackerad metall,
243
Okänd dansk designer, taklampa, vitlackerad metall,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per "Palshus" för Le Klint, bordslampa, glaserat stengods, modell DL 337,
267
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per "Palshus" för Le Klint, bordslampa, glaserat stengods, modell DL 337,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, bordslampa, aluminium på stålstativ, Trombone,
270
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, bordslampa, aluminium på stålstativ, Trombone,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för PM Keramik, Danmark, 1960-70-tal, bordslampa, delvis glaserat lergods,
274
Okänd designer för PM Keramik, Danmark, 1960-70-tal, bordslampa, delvis glaserat lergods,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Hansen, Erik för Le Klint, vägglampa, teak, så kallad saxlampa, design 1952,
275
Hansen, Erik för Le Klint, vägglampa, teak, så kallad saxlampa, design 1952,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, golvlampa, smide, 1910-20-tal,
289
Okänd designer, golvlampa, smide, 1910-20-tal,
Final bid1,600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, bordslampa, mässing,
300
Okänd designer, 1960-tal, bordslampa, mässing,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas med metallmontage, modellnummer RD1477,
303
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas med metallmontage, modellnummer RD1477,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Takkrona, mässing med droppformade prismor och margueriter, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
332
Takkrona, mässing med droppformade prismor och margueriter, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Milanda, Havlova för Vest Leuchten, taklampa, vit plast 'Rythmic',
363
Milanda, Havlova för Vest Leuchten, taklampa, vit plast 'Rythmic',
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, vitlackerad metall, "Picasso"
382
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, vitlackerad metall, "Picasso"
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Heske, Githa, egen verkstad Köpenhamn, golvlampa, glaserat stengods,
386
Heske, Githa, egen verkstad Köpenhamn, golvlampa, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bordslampa, patinerad och förgylld brons, empirestil, 1900-talets början,
399
Bordslampa, patinerad och förgylld brons, empirestil, 1900-talets början,
Final bid1,300 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Bordslampa, brons, 1910-20-tal, kannelerad stam,
400
Bordslampa, brons, 1910-20-tal, kannelerad stam,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Belid, taklampa, metall och gröntonat glas, modell T1397,
409
Okänd designer för Belid, taklampa, metall och gröntonat glas, modell T1397,
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Nordisk Solar Compagni, Kolding, plafondlampor, 1 par, gul plast med vit, klotformad glaskupa,
411
Okänd designer för Nordisk Solar Compagni, Kolding, plafondlampor, 1 par, gul plast med vit, klotformad glaskupa,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Nordisk Solar Compagni, Kolding, plafondlampor, 1 par, grön plast med vit, klotformad glaskupa,
412
Okänd designer för Nordisk Solar Compagni, Kolding, plafondlampor, 1 par, grön plast med vit, klotformad glaskupa,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, frostat glas, dekor i blått underfång,
416
Okänd designer, taklampa, frostat glas, dekor i blått underfång,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Taklampor, 1 par, så kallade Skomakarlampor, metall med vita plast(!)skärmar,
418
Taklampor, 1 par, så kallade Skomakarlampor, metall med vita plast(!)skärmar,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, svartlackerat stålnät med mässingsdetaljer,
419
Okänd designer, taklampa, svartlackerat stålnät med mässingsdetaljer,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hagberg, Josefine för Design House Stockholm, bordslampa, vitlackerad metall, Joy,
428
Hagberg, Josefine för Design House Stockholm, bordslampa, vitlackerad metall, Joy,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Tomte med lykta, glaserad terrakotta, Heissner, modell 6475,
451
Tomte med lykta, glaserad terrakotta, Heissner, modell 6475,
Final bid1,400 SEK
Est1,600 - 2,000 SEK
Closed
Tomte med lykta, glaserad terrakotta, Heissner, modell 6475,
452
Tomte med lykta, glaserad terrakotta, Heissner, modell 6475,
Final bid1,900 SEK
Est1,600 - 2,000 SEK
Closed
Okänd designer för Watt & Veke, bordslampa, glas och metall,
461
Okänd designer för Watt & Veke, bordslampa, glas och metall,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Lamp Gustaf, bordslampa, rostfritt stål och frostat glas,
463
Okänd designer för Lamp Gustaf, bordslampa, rostfritt stål och frostat glas,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Cottex, skrivbordslampa, mässing med grön glaskupa,
464
Okänd designer för Cottex, skrivbordslampa, mässing med grön glaskupa,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bordslampa, metall och trä, tillverkad av 3 st gevärsgranater,
465
Bordslampa, metall och trä, tillverkad av 3 st gevärsgranater,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor,
469
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor,
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Plafondlampa, metall med prismor,
470
Plafondlampa, metall med prismor,
Final bid1,000 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal,
493
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft,
498
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-tal, bordslampor, 1 par, mässing,
532
Okänd designer, 1950-tal, bordslampor, 1 par, mässing,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för WASO, arbetsbelysning med skruvfäste, Ledu Deluxe,
535
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för WASO, arbetsbelysning med skruvfäste, Ledu Deluxe,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Fagerhults Belysning, bordslampa, delvis lackerad mässing, modell FAB 62348
547
Okänd designer för Fagerhults Belysning, bordslampa, delvis lackerad mässing, modell FAB 62348
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Inbyggnadslampor, 9 + 1, koppar, Falkenbergs Belysning, 1960-70-tal,
556
Inbyggnadslampor, 9 + 1, koppar, Falkenbergs Belysning, 1960-70-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.