Auktion 24/11 klockan 16

22/11 12 - 19

23/11 12 - 17

24/11 12 - 16

Include closed lots
2d 9h
Sterret Gitting, Kelsey, skulptur, skidåkare, brons på stensockel, signerad och daterad -76, höjd 26 cm
Current bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
2d 9h
Starting bid8,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
2d 9h
Starting bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
2d 9h
Andersson, Bernard, skulptur, lergods, kvinnobyst, höjd 18 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 9h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 9h
Brevpress, brons och slipat glas, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, dekor av gruvtomte med kristall, l 13 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 9h
Bokstöd/figuriner, 1 par, porslin, sittande spanielar, så kallade risgrynspudlar, 18-1900-tal, h 17 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 9h
Laub Eberlein, Kirsten för Porsgrund Porselän, figuriner, 2 st, porslin, fåglar, handmålad koboltdekor, h 6 respektive 8 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 9h
Tilgman, Harry för Tilgmans, skulptur, bemålat lergods, bison, signerad, höjd 20 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 9h
Skulptur/gravfigurin, Zebu, Kina, Tang (?), längd 16 cm
Starting bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
2d 9h
Starting bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
2d 9h
Current bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
2d 9h
Starting bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
2d 9h
Starting bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
2d 9h
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
2d 9h
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad brons på vit marmorsockel, stående kvinnogestalt, signerad, daterad 1996 och numrerad 2/12, h 26 cm
Starting bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
2d 9h
Okänd designer för Moon Motor Co Saint Louis Missouri, kylarprydnad, kromad metall på marmorsockel, "Diana", total h 19,5 cm (endast 2000 Dianabilar producerades 1925-28)
Starting bid8,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
2d 9h
Starting bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
2d 9h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 9h
Current bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
2d 9h
Current bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
2d 9h
Starting bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
2d 9h
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
2d 9h
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
2d 9h
Halmbock, längd 73 cm
Halmbock, längd 73 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 9h
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
2d 9h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 9h
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 9h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 9h
Thörn, Thure, skulptur, patinerad brons, Sommarflickor, signerad och numrerad 12/15, h 40 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
2d 9h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 9h
Figuriner 3st, porslin, jättepandor, Lomonosov samt Goebel, h 9-13 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 9h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 9h
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 9h
Starting bid4,400 SEK
Est4,600 - 4,800 SEK
2d 9h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 9h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 9h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 9h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 9h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 9h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 9h
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 9h
Vetter. Ruth, skulptur, tomte, keramik, Näsgränsgården, höjd 35 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 9h
Örnemark, Calle, skulptur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist", efter original vid Strandvägen i Huskvarna,  höjd 15 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 9h
Andersson, Bernard, skulpturer, saltglaserad keramik, djur samt troll
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 9h
Tomte med lykta, bemålad keramik, Heissner, höjd 65 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 9h
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
2d 9h
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad och polerad brons på bronssockel, stående kvinnogestalt, signerad,daterad 2003 och numrerad 1/11, h 41 cm
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK