Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Include closed lots
11d 4h
Starting bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
11d 4h
Vin/champagnekylare, mahogny med intarsia, så kallad Sarcophagus Cellaret, England, Victoriansk, omkring 1870, inredning i förtent plåt, l 76 cm, smärre defekter
Starting bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
11d 4h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
11d 4h
Basförstärkare, Ampeq B3
Basförstärkare, Ampeq B3
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
11d 4h
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
11d 4h
Originalcel, handmålad, scen ur Pelle Svanslös, signerad, synlig storlek 20 x 30 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
11d 4h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
11d 4h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
11d 4h
4 delar ljusstakar, metall, bland annat Ernst Kirchsteiger och Stark
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
11d 4h
Kandelabrar, 1 par, bemålad och bronserad metall, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av stående knektar, japanska hjälmar mm, h 59 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
11d 4h
Gueridon/vaxljusstaker, skuret trä och smide, renässansstil, 1900-talets 1 hälft, total h 92 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
11d 4h
Nikander, Pancho för Artek, tidningshylla/vedkorg, svartlackerat böjträ, "Kanto", h 56,5 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
11d 4h
Okänd designer för Julius Eriksson & C:o nickel- & nysilverfabrik, Örebro, hylla, trä och förnicklad metall, sekelskiftet 1900, etikettmärkt, l 80 cm, bruksslitage
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
11d 4h
Laserstein, Lotte, julkort och brev, 3 delar
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
11d 4h
Armbandsur, 18 karat rödguld, Tissot, graverad För nit och redlighet i rikets tjänst, diameter 33 mm
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
11d 4h
Förstärkare, Okyo A-8067
Förstärkare, Okyo A-8067
Starting bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
11d 4h
Ollers, Edvin för Schreuder & Ohlsson, ljusstakar, 8 (!) st, tenn, funkisstil, signerade, h 12 cm
Starting bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
11d 4h
Vinsch, krom, diameter 9 cm
Vinsch, krom, diameter 9 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
11d 4h
Stereoskop, Viewmaster med bilder, bland annat Drottning Elisabeths kröning
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
11d 4h
Lampetter till 1 ljus, 1 par, delvis bemålad mässing, Swedish Grace, 1920-30-tal, dekor av Gustavs III porträtt mm, h 31 cm, någon lagning
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
11d 4h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
11d 4h
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Amalia", ur serien ABC-flickor från 1958, signerad, h 17 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
11d 4h
Dragspel i låda, Hagström Walter Special 40
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
11d 4h
Parti Lp-skivor, ca 35 st, bl.a Larsen, Krokus, Beatles, Art of noice mm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
11d 4h
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
Starting bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
11d 4h
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK