Loading...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Oktoberauktion
Closed
Vodder Arne för Sibast, stolar, 4 st, palisander med textilklädd sits, modellnummer 422, design omkring 1960, etikettsignerade och märkta Danish Furnituremakers Control, h 98 cm
12
Vodder Arne för Sibast, stolar, 4 st, palisander med textilklädd sits, modellnummer 422, design omkring 1960, etikettsignerade och märkta Danish Furnituremakers Control, h 98 cm
Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Closed
Larsson, John, Larsson Korgmakare Stockholm, trädgårdsgrupp, rotting och glas, 4 fåtöljer med dynor samt bord, detta längd 118 cm
18
Larsson, John, Larsson Korgmakare Stockholm, trädgårdsgrupp, rotting och glas, 4 fåtöljer med dynor samt bord, detta längd 118 cm
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Vin/champagnekylare, mahogny med intarsia, så kallad Sarcophagus Cellaret, England, Victoriansk, omkring 1870, inredning i förtent plåt, l 76 cm, smärre defekter
32
Vin/champagnekylare, mahogny med intarsia, så kallad Sarcophagus Cellaret, England, Victoriansk, omkring 1870, inredning i förtent plåt, l 76 cm, smärre defekter
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Skrivbord, valnöt med bronsbeslag, Louis XV-stil, antagligen Frankrike, 18-1900-tal, rik intarsiadekor av delfiner, blommor mm, 3 lådor i sarg, l 112 cm, torksprickor
36
Skrivbord, valnöt med bronsbeslag, Louis XV-stil, antagligen Frankrike, 18-1900-tal, rik intarsiadekor av delfiner, blommor mm, 3 lådor i sarg, l 112 cm, torksprickor
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Mies Van Der Rohe, Ludvig, soffbord, kromat stål med glasskiva, "Barcelona", design 1929, skiva 100 x 100 cm, h 46 cm, osignerat, minimal skada
37
Mies Van Der Rohe, Ludvig, soffbord, kromat stål med glasskiva, "Barcelona", design 1929, skiva 100 x 100 cm, h 46 cm, osignerat, minimal skada
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Brickbord, skuret och svartmålat trä, lös bricka i bemålad plåt med rosmotiv, 18-1900-tal,  l 67 cm
44
Brickbord, skuret och svartmålat trä, lös bricka i bemålad plåt med rosmotiv, 18-1900-tal, l 67 cm
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Kontorsstol, Kinnarps
53
Kontorsstol, Kinnarps
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, barnstolar, 1 par, delvis lackerat trä, stapelbara, höjd 55 cm
136
Okänd designer, barnstolar, 1 par, delvis lackerat trä, stapelbara, höjd 55 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Nordic Brands, barnstolar, 1 par, bok, stapelbara, höjd 62 cm
137
Okänd designer för Nordic Brands, barnstolar, 1 par, bok, stapelbara, höjd 62 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, soffbord, fur, 60 x 60 cm
143
Okänd designer, soffbord, fur, 60 x 60 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, koniska ben, l 160 cm, bruksslitage
151
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, koniska ben, l 160 cm, bruksslitage
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd designer, hörnsoffa, grå tygklädsel, modern tillverkning, längd 310 cm
166
Okänd designer, hörnsoffa, grå tygklädsel, modern tillverkning, längd 310 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer,fåtöljer, 1 par samt taburett, krom med svart skinnklädsel, modell snarlik, Ludvig Mies Van Der Rohes "Barcelona", modern tillverkning
169
Okänd designer,fåtöljer, 1 par samt taburett, krom med svart skinnklädsel, modell snarlik, Ludvig Mies Van Der Rohes "Barcelona", modern tillverkning
Final bid4,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd designer för Byarums Bruk, Vaggeryd, 4 stolar samt bord, gjutjärn och bemålat trä, etikettsignerade, bord längd 120 cm
174
Okänd designer för Byarums Bruk, Vaggeryd, 4 stolar samt bord, gjutjärn och bemålat trä, etikettsignerade, bord längd 120 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Skänk, vitlackerat trä, Englesson "Stockholm", 3 lådor och 3 dörrar, b 150 cm
175
Skänk, vitlackerat trä, Englesson "Stockholm", 3 lådor och 3 dörrar, b 150 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, Diö, gungstol, rödlackerat trä, "Isabella"
179
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, Diö, gungstol, rödlackerat trä, "Isabella"
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC), Vetlanda, fåtölj, teak med brun läderklädsel, "F122", 1950-60-tal, smärre defekter
180
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC), Vetlanda, fåtölj, teak med brun läderklädsel, "F122", 1950-60-tal, smärre defekter
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Stegstol, fur, renoverad
182
Stegstol, fur, renoverad
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Piedestal, förgyllt trä och stuck med dubbla marmorskivor, höjd 74 cm
188
Piedestal, förgyllt trä och stuck med dubbla marmorskivor, höjd 74 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stol, skuren valnöt, så kallad puderstol, nyrenässans, 1800-talets sut
189
Stol, skuren valnöt, så kallad puderstol, nyrenässans, 1800-talets sut
Final bid1,500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Stolar, 1 par, mässing, så kallade Chiavari, Italien, 1900-talets 2 hälft,
218
Stolar, 1 par, mässing, så kallade Chiavari, Italien, 1900-talets 2 hälft,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, pallar 4 st, mässing, Hong Kong, 1900-talets 2 hälft, diameter 30 cm
222
Okänd designer, pallar 4 st, mässing, Hong Kong, 1900-talets 2 hälft, diameter 30 cm
Final bid2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Jensen, Henning & Valeur, Torben för Munch Möbler, skrivbord med hurts, ljus ek, M40-serien, l 160 cm
223
Jensen, Henning & Valeur, Torben för Munch Möbler, skrivbord med hurts, ljus ek, M40-serien, l 160 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Okänd designer för Skovby, serveringsvagn, kalkad ek och laminat, modell Sm135, l 64 cm
224
Okänd designer för Skovby, serveringsvagn, kalkad ek och laminat, modell Sm135, l 64 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Matgrupp, 9 delar, vitlackerat trä, IKEA, bord med 2 iläggsskivor "Zero" samt 8 stolar "Saga" 1968-69, bord totalt 190 x 115 cm, normalt bruksslitage
228
Matgrupp, 9 delar, vitlackerat trä, IKEA, bord med 2 iläggsskivor "Zero" samt 8 stolar "Saga" 1968-69, bord totalt 190 x 115 cm, normalt bruksslitage
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Skänk med vitrinöverdel, gul- och vitlackerat trä, Villeroy & Boch, "French Garden", b 143, h 213 cm
229
Skänk med vitrinöverdel, gul- och vitlackerat trä, Villeroy & Boch, "French Garden", b 143, h 213 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Hörnskåp, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, 1 låda samt skåpsdörr, h 152 cm
242
Hörnskåp, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, 1 låda samt skåpsdörr, h 152 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skogh, Svante, skänk med överskåp, teak, "Vindö", höjd 172 cm
243
Skogh, Svante, skänk med överskåp, teak, "Vindö", höjd 172 cm
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Thams, Georg, hans art (?), fåtölj,  brunt (konst?)läder på så kallade "Shakerben" i stål,
263
Thams, Georg, hans art (?), fåtölj, brunt (konst?)läder på så kallade "Shakerben" i stål,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Bodafors, karmstol, björk med grön ylleklädsel, Herrgården
266
Malmsten, Carl för Bodafors, karmstol, björk med grön ylleklädsel, Herrgården
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Åfors, skrivbord, ljus björk, Nya Guldheden, stämpelsignerat, längd 120 cm
267
Malmsten, Carl för Åfors, skrivbord, ljus björk, Nya Guldheden, stämpelsignerat, längd 120 cm
Final bidNo bids
Est6,500 - 7,000 SEK
Closed
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, bok, 'Lamino', designad 1956,  klädsel i vitt fårskinn, något slitage
268
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, bok, 'Lamino', designad 1956, klädsel i vitt fårskinn, något slitage
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Okänd designer, matgrupp, ek, 8 stolar samt bord med 2 förlängningsskivor, detta tot längd 300 cm
276
Okänd designer, matgrupp, ek, 8 stolar samt bord med 2 förlängningsskivor, detta tot längd 300 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Hjort Knudsen, snurrfåtölj, svart läderklädsel på kromad fot, etikettmärkt
284
Okänd designer för Hjort Knudsen, snurrfåtölj, svart läderklädsel på kromad fot, etikettmärkt
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, skuret och gråmålat trä, gustaviansk stil, 1900-tal, så kallad Svensk Modell, klädsel i (konst?)sidenbrokad
287
Armstolar, 1 par, skuret och gråmålat trä, gustaviansk stil, 1900-tal, så kallad Svensk Modell, klädsel i (konst?)sidenbrokad
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Soffbord, mässing med marmorskiva, dekor av atlanter, längd 100 cm
302
Soffbord, mässing med marmorskiva, dekor av atlanter, längd 100 cm
Final bid1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Blomsterbord, skuret och förgyllt trä med grönbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-tal, diameter 37 cm
303
Blomsterbord, skuret och förgyllt trä med grönbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-tal, diameter 37 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
313
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
314
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, satsbord 3 st, bonat trä och valnöt, största b 50 cm
331
Okänd designer, 1950-60-tal, satsbord 3 st, bonat trä och valnöt, största b 50 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Matbord, vitmålat trä, 1800-talets 2 hälft, b 130 cm, längd cirka 4 meter (!), iläggsskivor saknas, slitage
336
Matbord, vitmålat trä, 1800-talets 2 hälft, b 130 cm, längd cirka 4 meter (!), iläggsskivor saknas, slitage
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Ohlsson, Folke för Duxello, soffa, ek med blå, original ylleklädsel, USA 247, design 1955, detta ex inköpt 1956, l 125 cm
341
Ohlsson, Folke för Duxello, soffa, ek med blå, original ylleklädsel, USA 247, design 1955, detta ex inköpt 1956, l 125 cm
Final bid4,600 SEK
Est4,800 - 5,000 SEK
Closed
Thams, Georg, hans art (?), soffa, 3-sits, brunt (konst?)läder på så kallade "Shakerben" i stål, l 175 cm
342
Thams, Georg, hans art (?), soffa, 3-sits, brunt (konst?)läder på så kallade "Shakerben" i stål, l 175 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Okänd dansk designer, soffa, bonat trä med svart läderklädsel, b 124 cm
343
Okänd dansk designer, soffa, bonat trä med svart läderklädsel, b 124 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm
375
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm
Final bidNo bids
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, skåp, teak och svärtat trä, längd 79 cm
378
Okänd designer, 1950-60-tal, skåp, teak och svärtat trä, längd 79 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Skänk, avlutad fur, sekelskiftet 1900, 2 lådor och 2 skåpsdörrar, längd 102 cm
397
Skänk, avlutad fur, sekelskiftet 1900, 2 lådor och 2 skåpsdörrar, längd 102 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Sänginsatser, 1 par, elektriskt ställbar, IKEA Sultan Landön, vardera 200 x 90 cm
404
Sänginsatser, 1 par, elektriskt ställbar, IKEA Sultan Landön, vardera 200 x 90 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.