Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Include closed lots
11d 4h
Ekdahl, Inger, olja, komposition, signerad, 85 x 85 cm, proveniens: John Hunov Collection Köpenhamn
Starting bid30,000 SEK
Est32,000 - 34,000 SEK
11d 4h
Jonson, Sven, färglito, "Det genombrutna, genombelysta havet", signerad och numrerad HC 49/50, synlig pappersstorlek 88 x 71 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
11d 4h
Ivarson, Ivan, olja, "Min första modell", signerad och daterad 1923, 70 x 49 cm, proveniens: konstnärens familj, a tergo utställningsetikett
Starting bid20,000 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
11d 4h
Jonson, Sven, färglitografi, Vattentornet, signerad och numrerad 30/30, synlig pappersstorlek 41 x 61 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
11d 4h
Cleve, Agnes, olja, gasklockan, signerad, 34 x 41 cm
Starting bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
11d 4h
Olson, Axel, olja, "Strand med båtar, Trången", signerad, 19 x 56 cm
Starting bid8,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
11d 4h
Cleve, Agnes, olja, sydfransk stadsbild, signerad, 27 x 36 cm
Starting bid8,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
11d 4h
Olsson, Arne, olja, monokromi, i vitrinbox, signerad, totalt mått 67 x 75 cm
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
11d 4h
Olson, Erik, olja, "Sommarnöjet", signerad och daterad 1947, 19 x 31 cm
Starting bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
11d 4h
Kassak, Lajos, tusch, plangeometrisk komposition, signerad och daterad 1927, pappersstorlek 25 x 16 cm, totalmått inklusive ram 35 x 26 cm
Starting bid30,000 SEK
Est32,000 - 34,000 SEK
11d 4h
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
11d 4h
Baj, Enrico, pastell, ansikte, signerad, 21 x 24 cm, totalmått inklusive ram 36 x 46 cm
Starting bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
11d 4h
Feiler, Paul, blandteknik, komposition, signerad, 26 x 34 cm
Starting bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
11d 4h
Starting bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
11d 4h
Arnheim, Clara, olja, fiskarhustrur, Hiddensee, signerad, 33 x 42 cm, duklagningar
Starting bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
11d 4h
Andersson, Torsten, olja, stilleben, signerad, 31 x 39 cm
Starting bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
11d 4h
Ljungberg, Sven, olja, Ölandsmotiv, signerad, 43 x 65 cm
Starting bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
11d 4h
Starting bid22,000 SEK
Est24,000 - 26,000 SEK
11d 4h
Tanning, Dorothea, akvarell, komposition, signerad, pappersstorlek 15,5 x 19 cm
Starting bid6,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
11d 4h
Zerge, Owe, olja, stilleben med amaryllis, signerad, 61 x 50 cm
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
11d 4h
Jonson, Sven, färglito, Sommarnattens ros, signerad och numrerad 336/350, 55 x 45 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
11d 4h
Olson, Erik, färglito, Brev från en surrealist, signerad och daterad 1974, 38 x 55 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
11d 4h
Olson, Erik, färglito, 'Ödets verkstad', signerad, numrerad 13/260 och daterad 1974, 48 x 67 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
11d 4h
Olson, Erik, färglito, Vandraren finner en källa, signerad EA, daterad 76, 35 x 50 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
11d 4h
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
11d 4h
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
11d 4h
Goldberg. Michael, olja på papper, komposition, signerad, synlig storlek 20 x 26 cm
Starting bid18,000 SEK
Est19,000 - 20,000 SEK
11d 4h
Priking, Franz, akvarell, franskt landskap, signerad, synlig storlek 37 x 51 cm, glas defekt
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
11d 4h
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
11d 4h
Kerkovius, Ida, pastell, komposition med byggnader, signerad, pappersstorlek 13 x 19 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
11d 4h
Kerkovius, Ida, pastell, komposition med personer och träd, signerad, pappersstorlek 17 x 14 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
11d 4h
Kerkovius, Ida, pastell, komposition med personer, signerad, pappersstorlek 18 x 24 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
11d 4h
Kerkovius, Ida, pastell, komposition, signerad, pappersstorlek 16 x 20 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
11d 4h
Starting bid2,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
11d 4h
Olson, Axel, färglito, hamnbild, signerad EA, 38 x 46 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
11d 4h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
11d 4h
Olson, Axel, färglitografi, "Målarens hand", signerad och numrerad HC 4/40, synlig pappersstorlek 32 x 54 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
11d 4h
Müller, Thomas, serigrafi (?) med collage, "Halmia, Laget i mitt Hjärta", signerad och numrerad 11/60, pappersstorlek 76 x 56 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
11d 4h
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, landskap med hus och personer, 32 x 52 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
11d 4h
Starting bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
11d 4h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
11d 4h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
11d 4h
Marasco, Antonio, tusch, landskap, signerad och daterad -33, totalmått inklusive ram,
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
11d 4h
Frisch, Jürgen, olja (?) på papper, komposition, signerad och daterad -84, 68 x 96 cm, proveniens: Lilla Galleriet Helsingborg
Starting bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
11d 4h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
11d 4h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
11d 4h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
11d 4h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK