Loading...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Oktoberauktion
Closed
Skulptur/gravfigurin, Zebu, Kina, Tang (?), längd 16 cm
24
Skulptur/gravfigurin, Zebu, Kina, Tang (?), längd 16 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Gevär, så kallat Kabylgevär, Osmanskt, 18-1900-tal, snappflintlås, benintarsia, l 162 cm
95
Gevär, så kallat Kabylgevär, Osmanskt, 18-1900-tal, snappflintlås, benintarsia, l 162 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, tigerjakt, 31 x 43 cm
112
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, tigerjakt, 31 x 43 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd indo-persisk konstnär, gouache, jaktscen, i rikt dekorerad ram, mått inklusive ram 46 x 41 cm
114
Okänd indo-persisk konstnär, gouache, jaktscen, i rikt dekorerad ram, mått inklusive ram 46 x 41 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd tibetansk konstnär, 1900-tal, gouache, så kallad Thangka, 44 x 34 cm
124
Okänd tibetansk konstnär, 1900-tal, gouache, så kallad Thangka, 44 x 34 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Jambiya i balja, Jemen/Oman, 1900-talets 1 hälft, silverdekor, total l 33 cm, klinga anlupen
144
Jambiya i balja, Jemen/Oman, 1900-talets 1 hälft, silverdekor, total l 33 cm, klinga anlupen
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Trumma, skuret trä och skinn, möjligen Bamileke, Kamerun, 1900-tal, höjd 53 cm
145
Trumma, skuret trä och skinn, möjligen Bamileke, Kamerun, 1900-tal, höjd 53 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Wayan, Ida Asta, olja (?) på duk, Balinesisk kvinna med blomster, a tergo signerad Ubud Bali, 46 x 34 cm
184
Wayan, Ida Asta, olja (?) på duk, Balinesisk kvinna med blomster, a tergo signerad Ubud Bali, 46 x 34 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Lockask, brons, cire-perdue-teknik, Indien, 18-1900-tal, h 12 cm
213
Lockask, brons, cire-perdue-teknik, Indien, 18-1900-tal, h 12 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Baulé, Elfenbenskusten, 1900-tal, stående kvinna, h 50 cm
254
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Baulé, Elfenbenskusten, 1900-tal, stående kvinna, h 50 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, sittande kvinna med lös huvudprydnad, h 51 cm
255
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, sittande kvinna med lös huvudprydnad, h 51 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Ställning för vapen, svartlackerat trä, Japan 1900-tal, medföljer katana, wakisashi samt tanto (samt ytterligare en, ej tillhörande tanto) i baljor, l 32 - 104 cm, skarpslipade klingor
332
Ställning för vapen, svartlackerat trä, Japan 1900-tal, medföljer katana, wakisashi samt tanto (samt ytterligare en, ej tillhörande tanto) i baljor, l 32 - 104 cm, skarpslipade klingor
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Tallrik samt 3 skålfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), diameter 14-22 cm, tallriken med gammal lagning
337
Tallrik samt 3 skålfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), diameter 14-22 cm, tallriken med gammal lagning
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kanna, grönglaserat lergods med zoomorf mynning, Persien, Qajar eller äldre, h 36 cm, lagningar
344
Kanna, grönglaserat lergods med zoomorf mynning, Persien, Qajar eller äldre, h 36 cm, lagningar
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av stående man med trumma, h 20 cm
346
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av stående man med trumma, h 20 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av stående man med tamburin, h 20 cm
347
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av stående man med tamburin, h 20 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Fertilitetsfetisch, skuret trä, antagligen Fang, Gabon, 1900-tal, i form av stående kvinna, h 35 cm
355
Fertilitetsfetisch, skuret trä, antagligen Fang, Gabon, 1900-tal, i form av stående kvinna, h 35 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
445
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, tusch, mytologisk scen, oidentifierat sigill, synli pappersstorlek 67 x 45 cm
451
Okänd kinesisk konstnär, tusch, mytologisk scen, oidentifierat sigill, synli pappersstorlek 67 x 45 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, tusch, stående konstnär, oidentifierat sigill, synlig pappersstorlek 67 x 45 cm
452
Okänd kinesisk konstnär, tusch, stående konstnär, oidentifierat sigill, synlig pappersstorlek 67 x 45 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
487
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, procession, dukstorlek 54 x 78 cm
535
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, procession, dukstorlek 54 x 78 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Amulett, brons, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
576
Amulett, brons, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Amulett, brons och smide, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
577
Amulett, brons och smide, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Rituellt föremål, förgylld brons och så kallat Pekingglas, Kina för Tibetansk marknad, republik (?), gjuten dekor av skrivtecken mm, konkav glaslins med dekor av sittande Buddha, dia 73 mm
596
Rituellt föremål, förgylld brons och så kallat Pekingglas, Kina för Tibetansk marknad, republik (?), gjuten dekor av skrivtecken mm, konkav glaslins med dekor av sittande Buddha, dia 73 mm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Fat, förtent koppar (?), Islamiskt kulturområde, dia 55 cm
686
Fat, förtent koppar (?), Islamiskt kulturområde, dia 55 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning, blå underglasyrdekor, höjd 48 cm
711
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning, blå underglasyrdekor, höjd 48 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.