Loading...

Augustiauktion

Söndag 25/8 kl 16.

Visning:

Fredag 23/8 12-19

Lördag 24/8 12-17

Auktionsdagen 12-16

Augustiauktion
Closed
Lockskål, fajans, möjligen Bobergs Fajansfabrik, 1900-talets 1 hälft, dekor i rinneglasyr, signerad, diameter 13 cm
258
Lockskål, fajans, möjligen Bobergs Fajansfabrik, 1900-talets 1 hälft, dekor i rinneglasyr, signerad, diameter 13 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Figurin, porslin, Schaubach Kunst Wallendorf, dansande kvinna, höjd 24 cm
259
Figurin, porslin, Schaubach Kunst Wallendorf, dansande kvinna, höjd 24 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Figuriner, porslin, 2 st, Schaubach Kunst Wallendorf, barn med djur, höjd 14 resp 15 cm
260
Figuriner, porslin, 2 st, Schaubach Kunst Wallendorf, barn med djur, höjd 14 resp 15 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", signerad, höjd 24 cm
263
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", signerad, höjd 24 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Lyngby Glas, glasservis, ca 45 delar, "Westminster", slipad dekor
279
Okänd designer för Lyngby Glas, glasservis, ca 45 delar, "Westminster", slipad dekor
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skulpturer/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods med glasögon, möjligen Staffordshire, 1900-tal, liggande lejon, längd 31 cm
280
Skulpturer/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods med glasögon, möjligen Staffordshire, 1900-tal, liggande lejon, längd 31 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, champagnestrutar, glas, 20 st, höjd 18 cm
286
Okänd designer, champagnestrutar, glas, 20 st, höjd 18 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, champagnestrutar, glas, 22 st, höjd 18 cm
287
Okänd designer, champagnestrutar, glas, 22 st, höjd 18 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Sörensen, Carl Frederik, efter, porslinsmålning, B&G, "Fregatten Jylland under Island 1874, 21 x 29 cm, numrerad 2369/2500
289
Sörensen, Carl Frederik, efter, porslinsmålning, B&G, "Fregatten Jylland under Island 1874, 21 x 29 cm, numrerad 2369/2500
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålfat, glas, dekor i rosa underfång, l 16 cm
292
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålfat, glas, dekor i rosa underfång, l 16 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda, vas samt skål, diameter 21 respektive 11 cm
305
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda, vas samt skål, diameter 21 respektive 11 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Procopé, Ulla för Arabia, fat, porslin. "Valencia", dekor av blå blomma, diameter 33 cm
311
Procopé, Ulla för Arabia, fat, porslin. "Valencia", dekor av blå blomma, diameter 33 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Jönsson, Barbro, skål, glas, dekor av gröna, svarta och blå ränder, kvadratisk, signerad, längd 27 cm
313
Jönsson, Barbro, skål, glas, dekor av gröna, svarta och blå ränder, kvadratisk, signerad, längd 27 cm
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Johansson, Jan för Orrefors, vas, kristall, slipad dekor, signerad, h 16 cm
314
Johansson, Jan för Orrefors, vas, kristall, slipad dekor, signerad, h 16 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Boda, skål, glas, dekor av vita ringar, signerad, diameter 26 cm
316
Vallien, Bertil för Boda, skål, glas, dekor av vita ringar, signerad, diameter 26 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika, violett och turkos underglasyrdekor, reliefdekor av akantus, h 22 cm, hårspricka
333
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika, violett och turkos underglasyrdekor, reliefdekor av akantus, h 22 cm, hårspricka
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, champagnestrutar, 1 par, glas med ingjuten dekor, "Millennium", signerade och numrerade 5875 respektive 5876, h 26 cm, i originaletui med certifikat
340
Vallien, Bertil för Kosta Boda, champagnestrutar, 1 par, glas med ingjuten dekor, "Millennium", signerade och numrerade 5875 respektive 5876, h 26 cm, i originaletui med certifikat
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Alberius, Olle för Orrefors, glasservis, 31 delar, "Erik", design 1974, h 7,5 - 14 cm
343
Alberius, Olle för Orrefors, glasservis, 31 delar, "Erik", design 1974, h 7,5 - 14 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst
347
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
353
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Toikka, Oiva för Nuutajärvi Notsjö, kakfat, pressglas, "Kastehelmi", design 1964, etikettmärkt, h 26 cm
386
Toikka, Oiva för Nuutajärvi Notsjö, kakfat, pressglas, "Kastehelmi", design 1964, etikettmärkt, h 26 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, handsignerad och etikettmärkt, h 18 cm
396
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, handsignerad och etikettmärkt, h 18 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Boda Åfors, lockask, glas, ur "Blå serien" från 1965, etikettmärkt, h 18 cm
397
Vallien, Bertil för Boda Åfors, lockask, glas, ur "Blå serien" från 1965, etikettmärkt, h 18 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lockask, försilvrad koppar, Kina, 18-1900-tal, lock med infattad porslinsplatta, denna med dekor i famille-rose-färger, dia 5 cm
401
Lockask, försilvrad koppar, Kina, 18-1900-tal, lock med infattad porslinsplatta, denna med dekor i famille-rose-färger, dia 5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
407
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, vas, rödtonat glas, underfångsdekor i guld, h 25 cm
415
Okänd konstnär, vas, rödtonat glas, underfångsdekor i guld, h 25 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Johansson, Willy för Hadeland, ljusstakar 6 st,  glas, "Bankett", h 14 - 23 cm
431
Johansson, Willy för Hadeland, ljusstakar 6 st, glas, "Bankett", h 14 - 23 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Boda, whiskyglas/tumblers, 11 st, glas, "Ballad", design 1975, h 8,5 cm
445
Vallien, Bertil för Boda, whiskyglas/tumblers, 11 st, glas, "Ballad", design 1975, h 8,5 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Filbunksskålar, 12 st, munblåst glas, diameter 14-17 cm
446
Filbunksskålar, 12 st, munblåst glas, diameter 14-17 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Filbunksskålar, 11 st, munblåst glas, diameter 14-16 cm
447
Filbunksskålar, 11 st, munblåst glas, diameter 14-16 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Matservis, cirka 70 delar, B&G "Empire", bland annat terrin med lock, 12 mat- och 8 djupa tallrikar samt 15 assietter
450
Matservis, cirka 70 delar, B&G "Empire", bland annat terrin med lock, 12 mat- och 8 djupa tallrikar samt 15 assietter
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Ytterfoder, flintgods, "Roman", 1900-talets början, h
455
Ytterfoder, flintgods, "Roman", 1900-talets början, h
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
460
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hoff, Paul m.fl för Kosta, skulpturer, 6 st, olikfärgad glasmassa, utrotningshotade djur, skapad till förmån för WWF, medf 3 st med nagg
464
Hoff, Paul m.fl för Kosta, skulpturer, 6 st, olikfärgad glasmassa, utrotningshotade djur, skapad till förmån för WWF, medf 3 st med nagg
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti porslin, 3 delar, Royal Copenhagen, musselmalet hel- och halvblonde
481
Parti porslin, 3 delar, Royal Copenhagen, musselmalet hel- och halvblonde
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Italiimport, bordlampor, 1 par, flintgods, 1900-talets 2 hälft, höjd 36 cm
484
Okänd designer för Italiimport, bordlampor, 1 par, flintgods, 1900-talets 2 hälft, höjd 36 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica, vaser, 2 st, signerade, höjd 10 cm
491
Hydman-Vallien, Ulrica, vaser, 2 st, signerade, höjd 10 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Garstecki, Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, delvis förgyllt porslin, "Capri", godronnerad dekor, h 20 cm
505
Garstecki, Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, delvis förgyllt porslin, "Capri", godronnerad dekor, h 20 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Backström, Monica för kosta Boda, skålfat, glas, "Pandora", design 1991, dekor av orangea applikationer, signerat och etikettmärkt, dia 38 cm
511
Backström, Monica för kosta Boda, skålfat, glas, "Pandora", design 1991, dekor av orangea applikationer, signerat och etikettmärkt, dia 38 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Anzengruber, Leopold, egen verkstad, byst, glaserad keramik, omrkrng 1950,  afrikansk kvinna, örhängen i brons, signerad och etikettmärkt, h 19 cm
524
Anzengruber, Leopold, egen verkstad, byst, glaserad keramik, omrkrng 1950, afrikansk kvinna, örhängen i brons, signerad och etikettmärkt, h 19 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Johansen, Einar för Söholm, golvvas, glaserat lergods, signerad, h 40 cm
527
Johansen, Einar för Söholm, golvvas, glaserat lergods, signerad, h 40 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Potpourrieskål med fat, flintgods, 1800-talets 1 hälft, genombruten dekor, l 28 cm, fat med lagn
532
Potpourrieskål med fat, flintgods, 1800-talets 1 hälft, genombruten dekor, l 28 cm, fat med lagn
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, adventsljusstake, flintgods, dekor av änglar, l 30 cm
534
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, adventsljusstake, flintgods, dekor av änglar, l 30 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
535
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Alberius, Olle för Orrefors, ljusstakar, 1 par, glas, höjd 29 cm
553
Alberius, Olle för Orrefors, ljusstakar, 1 par, glas, höjd 29 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, flintgods, sekelskiftet 1900, delvis förgylld dekor, höjd 20 cm
557
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, flintgods, sekelskiftet 1900, delvis förgylld dekor, höjd 20 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd designer för Royal Swedish Crystal, skulptur, glas, björn, längd 19 cm
562
Okänd designer för Royal Swedish Crystal, skulptur, glas, björn, längd 19 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Sockerskål med lock samt gräddkanna, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde, h 7 respektive 8 cm
563
Sockerskål med lock samt gräddkanna, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde, h 7 respektive 8 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.