Söndag 25/8 kl 16.

Fredag 23/8 12-19

Lördag 24/8 12-17

Auktionsdagen 12-16

Hedberg, Hans, egen ateljé, Biot, Frankrike, skulptur, starkeldsfajans, äggformad, turkosmelerad glasyr, signerad, h inklusive sockel 10 cm
Est5,500 - 6,000 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, Argenta, daterad "P" (1946), h 14 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), europeisk silverform, blå underglasyrdekor i Willowmönster, l 47 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Johansen, Einar för Søholm, Danmark, bordslampor, 1 par, glaserad keramik, höjd inklusive skärmhållare 56 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Tantalus, bonad björk med 3 flaskor, biedermeier, 1800-talets 1 hälft eller mitt, h 26 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, porslin; Mon Amie, design 1952; ca 50 delar
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
Est2,800 - 3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Rainbow", dekor av polykroma linjer mot vit fond etikettmärkt, h 15 cm
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Uppsatsskål, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblonde, dia 28 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est400 - 500 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vaser, 2 st, grön glasmassa, höjd 29 - 33 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Gate, Simon för Orrefors, skål, glas, "Tusen fönster" samt Cyrén Gunnar, för Orrefors, vas, "Sofiero", höjd 10 - 19 cm
Final bid300 SEK
Est40 - 500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Karaffer med propp, 1 par, glas, 1900-talets 1 hälft, total h 31 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Paradis, Moa för Paradisverkstaden, Öland, skål/ljusstake, glaserat stengods, dekor av orange fält, signerad samt etikettmärkt, diameter 15 cm
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Gustavsberg, skålfat, majolika, sekelskiftet 1900, dekor av kalkon med ungar, längd 36 cm
Est500 - 600 SEK
Parti julföremål, 3 delar, tomtar, 1 par lergods samt jätteljusstake, höjd 23 - 25 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK