EN
Loading...
Augustiauktion
Söndag 25/8 kl 16.
Visning:
Fredag 23/8 12-19
Lördag 24/8 12-17
Auktionsdagen 12-16
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
2
Hedberg, Hans, egen ateljé, Biot, Frankrike, skulptur, starkeldsfajans, äggformad, turkosmelerad glasyr, signerad, h inklusive sockel 10 cm
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
3
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, Argenta, daterad "P" (1946), h 14 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
9
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), europeisk silverform, blå underglasyrdekor i Willowmönster, l 47 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
12
Sandberg, Owe för Kosta, bordslampa, glas, stålblå underfångsdekor, signerad och etikettmärkt, h exklusive lamphållare 31 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
17
Johansen, Einar för Søholm, Danmark, bordslampor, 1 par, glaserad keramik, höjd inklusive skärmhållare 56 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
22
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
31
Tantalus, bonad björk med 3 flaskor, biedermeier, 1800-talets 1 hälft eller mitt, h 26 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
32
Pokalglas/remmare, gultonad glasmassa, emaljerad dekor av man vid vintunna, antagligen Tyskland, 1800-talets 2 hälft, h 25 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
34
Thekanna med lock, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modell 1119. h 19 cm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
40
Westman, Marianne för Rörstrand, porslin; Mon Amie, design 1952; ca 50 delar
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
45
Kanna, grönglaserat lergods med zoomorf mynning, Persien, Qajar eller äldre, h 36 cm, lagningar
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
53
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
57
Thekanna, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), livet med emaljmålad vapensköld för adliga ätten Cayley samt devis "Aura Mediocritas", spår av förgyllning, l 24 cm, (Sir George, 6th Baronet Cayley
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
62
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Serval, modellnummer 1014, polykrom underglasyrdekor, h 24,5 cm
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
63
Sockerskål, porslin, Royal Copenhagen Flora Danica, modell 3502, förgylld och polykrom dekor av fjällviva (Primula Norvegica), h 6.5 cm
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
71
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, mjukporslin, Tyskland, 1800-tal, kinesiskt par, rörliga händer och huvuden, polykrom bemålning, h 19 cm, smärre defekter
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
85
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas/flaska, glas, "Galaxy Blue", design 1982, dekor av invälsade trådar och fält, signerad, h 22 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
86
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Rainbow", dekor av polykroma linjer mot vit fond etikettmärkt, h 15 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
87
De Majo, Federico för Zafferano, Murano, tillskriven, vas, blått glas med luftbubblor och millefiori, höjd 20 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
95
Uppsatsskål, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblonde, dia 28 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
104
Engman, Kjell för Kosta Boda limited edition, skulptur, glas, signerad och numrerad 605/700, höjd inkl sockel 28 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
108
Sjögren, Christer för Lindshammar, skulpturer, 2 st, glas, 1 signerad, höjd 12-25 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
109
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vaser, 2 st, grön glasmassa, höjd 29 - 33 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
110
Sadolin, Ebbe & Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Idas blomster, modellnummer 2298, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
111
Höglund, Erik, skål samt vas, glas, signerade, diameter 14 - 18 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
112
Gate, Simon för Orrefors, skål, glas, "Tusen fönster" samt Cyrén Gunnar, för Orrefors, vas, "Sofiero", höjd 10 - 19 cm
Final bid300 SEK
Est40 - 500 SEK
113
Skål, flintgods, Hododa, Gold Satsuma, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av 1000 faces of the imoortals, delvis i relief, signerad, 25 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
116
Tantalusinredning, glas, 1800-tal, bestående av 3 karaffer med propp samt 12 starkvinsglas, förgylld dekor, karaffer h 20 - 22 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
122
Karaffer med propp, 1 par, glas, 1900-talets 1 hälft, total h 31 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
132
Okänd designer för Royal Copenhagen, kaffekoppar 48 st samt underfat 10 st, porslin
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
137
Leandersson, Anna, egen verkstad, Långås, servisdelar, stengods, bland annat 8 thekoppar och 7 assietter, dekor i svart och guld, signerade
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
143
Paradis, Moa för Paradisverkstaden, Öland, skål/ljusstake, glaserat stengods, dekor av orange fält, signerad samt etikettmärkt, diameter 15 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
144
Isabey, Jean Baptiste, efter, porslinsmålning, drottning Hortense av Holland med sonen, senare Napoleon III, a tergo daterad 1944, 19 x 16 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
146
Okänd designer för Gustavsberg, skålfat, majolika, sekelskiftet 1900, dekor av kalkon med ungar, längd 36 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
148
Parti julföremål, 3 delar, tomtar, 1 par lergods samt jätteljusstake, höjd 23 - 25 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
156
Glasservis, 48 delar, Newport, Manhattan Collection, Italien, modern tillverkning, 12 vardera av champagne-, vin-, grogg- och selters/whiskyglas
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
165
Landberg, Nils för Orrefors, glasservis, 31 delar, Prelude, design 1957, 9 röd- samt 11 vardera av vit- och starkvins/snapsglas
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
168
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas, graalteknik, dekor i rosa och blått, signerad, diameter 23 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
181
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, blåtonat glas, Satellite, dekor av metallfält mot fond av polykroma invälsningar, h 40 (!) cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
193
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
204
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, liggande dovhind, modellnummer 1147, polykrom underglasyderkor, l 17,5 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
209
Fat, 2 st, snarlika, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, polykrom emaljdekor av pioner, fåglar, fjärilar mm mot celadonfond, oidentifierade signaturer, dia 25 respektive 26 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
215
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, klarglas, "Sargasso", design 1994, slipad dekor, signerad, h 18,5 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
221
Pebaque, Carlos R för Sjöhyttan, vas, glas, graalteknik, dekor av ansikte mm, signerad och daterad 1992, höjd 15 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
241
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, golvvas, delvis glaserat lergods, Negro, modellnummer 2137, design 1953, h 47 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
244
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
253
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
255
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.