Loading...

Juliauktion

Auktion 28/7 16.00.


Visning:

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Juliauktion
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, glaserat stengods, Isbjörn, från serien Stora Zoo 1957, dubbelt etikettsignerad, h 15 cm
2
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, glaserat stengods, Isbjörn, från serien Stora Zoo 1957, dubbelt etikettsignerad, h 15 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Noshörning", ur serien Jura från 1971, h 7 cm
4
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Noshörning", ur serien Jura från 1971, h 7 cm
Final bid3,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kändler, Johann Joachim för Meissen, efter honom, figurin, porslin, 18-1900-tal, "Amorette als Mädchen mit Fächer", nr 2 ur serien "Cupids/Putti in disguise", polykrom bemålning, h 9,5 cm
14
Kändler, Johann Joachim för Meissen, efter honom, figurin, porslin, 18-1900-tal, "Amorette als Mädchen mit Fächer", nr 2 ur serien "Cupids/Putti in disguise", polykrom bemålning, h 9,5 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Skulptur, gips, sekelskiftet 1900, De Tre Gratierna, h inklusive svärtad träsockel 42 cm, smärre defekter
16
Skulptur, gips, sekelskiftet 1900, De Tre Gratierna, h inklusive svärtad träsockel 42 cm, smärre defekter
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, liggande dovhind, modellnummer 1147, polykrom underglasyderkor, l 17,5 cm
17
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, liggande dovhind, modellnummer 1147, polykrom underglasyderkor, l 17,5 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Reinecke, Peter för Meissen, efter honom, figurin, porslin, 18-1900-tal, "Peasant girl feeding chicks" modellnummer 60245, ur serien "Cris de Paris", h 12 cm
19
Reinecke, Peter för Meissen, efter honom, figurin, porslin, 18-1900-tal, "Peasant girl feeding chicks" modellnummer 60245, ur serien "Cris de Paris", h 12 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, klarglas, "Sargasso", design 1994, slipad dekor, signerad, h 18,5 cm
20
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, klarglas, "Sargasso", design 1994, slipad dekor, signerad, h 18,5 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Sächsischen Porzellan-Manufaktur Dresden, figuriner, 2 st, porslin, 1900-talets 1 hälft, skördepojke respektive kurtiserande par, polykrom bemålning, h 14 - 17 cm
35
Okänd designer för Sächsischen Porzellan-Manufaktur Dresden, figuriner, 2 st, porslin, 1900-talets 1 hälft, skördepojke respektive kurtiserande par, polykrom bemålning, h 14 - 17 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Meissen, figurin, blanc-de-Chine, stående råkid, modellnummer A1253, h 12,5 cm
36
Okänd designer för Meissen, figurin, blanc-de-Chine, stående råkid, modellnummer A1253, h 12,5 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Serval, modellnummer 1014, polykrom underglasyrdekor, h 24,5 cm
37
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Serval, modellnummer 1014, polykrom underglasyrdekor, h 24,5 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
38
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur, glaserat stengods, "Kullatroll", signerad, h 10 cm
39
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur, glaserat stengods, "Kullatroll", signerad, h 10 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Berggren, Eva, skulptur, patinerad brons, gående pojke, signerad Eva B samt numrerad 5/10, h 19 cm
40
Berggren, Eva, skulptur, patinerad brons, gående pojke, signerad Eva B samt numrerad 5/10, h 19 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition, signerad, 32 x 36 cm
48
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition, signerad, 32 x 36 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Anzengruber, Leopold, egen verkstad, byst, glaserad keramik, omrkrng 1950,  afrikansk kvinna, örhängen i brons, signerad och etikettmärkt, h 19 cm
57
Anzengruber, Leopold, egen verkstad, byst, glaserad keramik, omrkrng 1950, afrikansk kvinna, örhängen i brons, signerad och etikettmärkt, h 19 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren hardwood, man med tiger, h inklusive lös sockel 24 cm
118
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren hardwood, man med tiger, h inklusive lös sockel 24 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny, kvinna i badkar, längd 96 cm
121
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny, kvinna i badkar, längd 96 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Myntskulptur, kinesiska mynt och förgylld metall, Bali, 1900-talets 2 hälft, gudinna på fågel, , höjd 78 cm
122
Myntskulptur, kinesiska mynt och förgylld metall, Bali, 1900-talets 2 hälft, gudinna på fågel, , höjd 78 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , liggande sjöjungfru, l 90 cm
124
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , liggande sjöjungfru, l 90 cm
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , knästående akt, h 92 cm
125
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , knästående akt, h 92 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Barye, Antoine Louis, efter honom, skulptur, brons, cire-perdue-teknik, elefant, gjuten signatur, gjutastämplar Fonderie de Bronze Lauragaise, l 20 cm
143
Barye, Antoine Louis, efter honom, skulptur, brons, cire-perdue-teknik, elefant, gjuten signatur, gjutastämplar Fonderie de Bronze Lauragaise, l 20 cm
Final bid3,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna", ur serien Larsons ungar från 1962, h 14 cm
149
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna", ur serien Larsons ungar från 1962, h 14 cm
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, stämpelsignerad, h 18 cm
150
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, stämpelsignerad, h 18 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skulptur, delvis glaserat lergods, stående så kallad laughing Buddha med solfjäder, h 18 cm
163
Skulptur, delvis glaserat lergods, stående så kallad laughing Buddha med solfjäder, h 18 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm
182
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm
Final bidNo bids
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Väggskulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Buddhahuvuden, Thailand, 1900-talets 2 hälft, h 50 cm
184
Väggskulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Buddhahuvuden, Thailand, 1900-talets 2 hälft, h 50 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Skulpturer, 1 par, bemålad konstmassa, sittande buddhor, modern tillverkning, h 60 cm, 1 med nagg
191
Skulpturer, 1 par, bemålad konstmassa, sittande buddhor, modern tillverkning, h 60 cm, 1 med nagg
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd fransk konstnär, 1800-tal, skulptur, bemålad terrakotta, Napoleon Bonaparte, h 28 cm
214
Okänd fransk konstnär, 1800-tal, skulptur, bemålad terrakotta, Napoleon Bonaparte, h 28 cm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
243
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, brons, ballerinor, höjd 72 cm
246
Okänd konstnär, skulptur, brons, ballerinor, höjd 72 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Rauschenberg, Robert, multipel, handgjort papper, textil och bambu, "Snake Eyes" ur serien "Bones and unions", signerad och daterad -75, 85 x 67 cm, i original plexilåda,
250
Rauschenberg, Robert, multipel, handgjort papper, textil och bambu, "Snake Eyes" ur serien "Bones and unions", signerad och daterad -75, 85 x 67 cm, i original plexilåda,
Final bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Engman, Kjell för Kosta Boda limited edition, skulptur, glas, signerad och numrerad 605/700, höjd inkl sockel 28 cm
255
Engman, Kjell för Kosta Boda limited edition, skulptur, glas, signerad och numrerad 605/700, höjd inkl sockel 28 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, signerad, diameter 15 cm, medföljer belysning
268
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, signerad, diameter 15 cm, medföljer belysning
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Fridolfsson, Kerstin ("Miss K"), skulptur/väggrelief, plåt, HSTD, höjd 100 cm
278
Fridolfsson, Kerstin ("Miss K"), skulptur/väggrelief, plåt, HSTD, höjd 100 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Figuriner, 10 st, porslin, Lladró och NAO, barn mm, polykrom underglasyrdekor
339
Figuriner, 10 st, porslin, Lladró och NAO, barn mm, polykrom underglasyrdekor
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren soapstone, 1900-tal, man på klippformation, höjd 30 cm
373
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren soapstone, 1900-tal, man på klippformation, höjd 30 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Royal Swedish Crystal, skulptur, glas, björn, längd 19 cm
424
Okänd designer för Royal Swedish Crystal, skulptur, glas, björn, längd 19 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Lomosov, figuriner, 4 st,
435
Okänd designer för Lomosov, figuriner, 4 st,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd designer för Dressel, Kister & Co, Passau, 1800-talets mitt, figurin, porslin, kvinna med tamfåglar, polykrom dekor, signerad, höjd 26 cm
467
Okänd designer för Dressel, Kister & Co, Passau, 1800-talets mitt, figurin, porslin, kvinna med tamfåglar, polykrom dekor, signerad, höjd 26 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, mjukporslin, Tyskland, 1800-tal, kinesiskt par, rörliga händer och huvuden, polykrom bemålning, h 19 cm, smärre defekter
475
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, mjukporslin, Tyskland, 1800-tal, kinesiskt par, rörliga händer och huvuden, polykrom bemålning, h 19 cm, smärre defekter
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Mask, skuret och bemålat trä med infällda franska mynt, Fang, Gabon eller Kamerun, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
481
Mask, skuret och bemålat trä med infällda franska mynt, Fang, Gabon eller Kamerun, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Kanevad, Gunnar, egen verkstad, Linköping, skulptur/pussel, fur, "Mars Liv -72", stämpelsignerad, h 23,5 cm
511
Kanevad, Gunnar, egen verkstad, Linköping, skulptur/pussel, fur, "Mars Liv -72", stämpelsignerad, h 23,5 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Hartwig, figurin, ankpar, höjd 32 cm
536
Okänd designer för Hartwig, figurin, ankpar, höjd 32 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bodmar, Tore, relief, koppar, herde i landskap, signerad, totalt mått 59 x 118 cm
562
Bodmar, Tore, relief, koppar, herde i landskap, signerad, totalt mått 59 x 118 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Engström, Kaj, skulptur, trä och konstmassa, bäckahäst i båt, l 149 cm
566
Engström, Kaj, skulptur, trä och konstmassa, bäckahäst i båt, l 149 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
567
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
656
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-tal, skulptur, bronserad metall på svärtad träsockel, "Le Depart", h 35 cm
684
Okänd konstnär, 1800-tal, skulptur, bronserad metall på svärtad träsockel, "Le Depart", h 35 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.