Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16

Halskedja, 14 karat rödguld, utländska stämplar, l 44 cm, vikt 12,9 gram
Final bid4,600 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärla, svenska stämplar, stämplade Axel Lundqvist Stockholm 1940, vikt 1,9 gram
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Saltkar, 1 par, silver, 1900-talets 1 hälft, stående par, svenska importstämplar, h 4 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti silver; skedar mm, total vikt cirka 500 gram
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Armband, 18 karat rödguld, dekor av meanderbård, utländska stämplar, l 18 cm, vikt 15 gram
Final bid8,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Parti silver, bägare, skedar mm, total vikt 560 gram
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Hänge med kedja samt klämma, 18 karat rödguld, total vikt 6,8 gram
Final bid3,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Jensen, Georg, egen verkstad, Köpenhamn, sockertång, sterlingsilver, modellnummer 131, stämplad 1910-25, svensk importstämpel efter 1912
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Kaffeservis, 3 delar, silver, kaffekanna h 24 cm, total vikt 1200 gram
Final bid7,000 SEK
Est4,800 - 5,000 SEK
Smyckesskrin, silver, kulhamrad dekor, svenska importstämplar 1931, l 14 cm, initialer GH eller HG
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Fat, silver, profilerat brätte, stämplat Berndt Erlandsson Kristianstad 1919, dia 26 cm, vikt 360 gram, gåvogravyr
Final bid1,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Parti silver, bestick och medaljer, total vikt 390 gram
Final bid2,000 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Hultberg, AC, egen verkstad, Bromma, armring, silver, stämplad 1974, innerdiameter 6 cm, vikt 70 gram
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
3 delar silver; bägare Tore Eldh för Cesons, gräddkanna stämplad Stockholm 1863 samt saltkar, sterlingsilver med blå glasinsats, Chester, total silvervikt 150 gram
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Ströbössa, sterlingsilver, George III-stil, stämplad E S Barnsley & Co, Birminghamh 1904, h 18 cm, vikt 175 gram
Final bid1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Ströbössa, sterlingsilver, otydliga stämplar Chester 1898 (?), h 15 cm, vikt 120 gram
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Salt samt pepparkar, sterlingsilver, S Kirk & Son Inc, Baltimore, USA, total vikt ca 120 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Skepparpipa, sterlingsilver, märkt Lars Ekelund Yacht Manitou 1937-38, l 14 cm, vikt 25 gram
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Nattvardstyg, 3 delar, sterlingsilver, George Unite Birmingham, 1800-talets mitt, kalk, paten samt kanna, h 9 respektive dia 7 cm, total vikt 130 gram
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Tiffany & Co, kanna, sterlingsilver med rottinglindad hänkel, modellnummer 59, h 14 cm, vikt 295 gram
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Damarmbandsur, stål, Rolex Oyster Perpetual Date, manuell, serienummer 3779861 (1974)
Final bid11,000 SEK
Est8,000 - 7,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Herrarmbandsur, stål, Bering, quartz, medf ask samt garantibevis
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Herrarmbandsur, stål, Omega Constellation, quartz
Final bid3,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Eldh, Tore för Cesons, theskedar, 12 st, silver, "Princess", total vikt 90 gram,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti silver; mynt samt bläckpenna, total vikt cirka 90 gram
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Medalj, silver, Kungliga Svenska Patriotiska Sällskapets medalj för långvarig trogen tjenst, sannolikt Karl XV Johan, med originalband
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid38,000 SEK
Est32,000 - 34,000 SEK
Final bid16,000 SEK
Est17,000 - 18,000 SEK
Final bid40,000 SEK
Est42,000 - 44,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Weckström, Björn för Lapponia, hänge med kedja, sterlingsilver, "Space Barbarella", stämplad 1970, hänge h 9 cm, kedja total l 70 cm
Final bid4,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Cigarettetui, förgyllt silver, kulhamrad dekor, pålagt monogram för Carin von Möller née Tersmeden, Skottorps Slott, h 9,5 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Sockerskrin, silver, Tyskland, senempire, 1800-talets mitt, volutformade ben, krönande pumpa, rudimentära stämpla, l 15 cm, vikt 320 gram, nyckel saknas
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Damarmbandsur Gucci 3000L
Damarmbandsur Gucci 3000L
Est700 - 800 SEK
Persson, Sigurd, egen verkstad, ring, sterlingsilver med cabochonslipad karneol, stämplad Helsingborg 1963, innerdiameter 16 mm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
4 delar silver; skrin, cigarettetui samt 2 skedar, total vikt 300 gram
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK