Specialauktion Balinesisk konst, del 2
23/5 12 - 19
24/5 12 - 17
25/5 kl 17
Lowest lot number
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, häst, h 156 cm
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur/relief, skuret trä, kvinna i traditionell dräkt, h 47 cm
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, dekorelement, 1 par, skuret och bemålat trä, tempeldanserskor, h 93 cm
Final bid1,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, sittande man, signerad I B Alit, höjd 72 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Sukra, Ind, skulptur, skuret tär, signerad Ubud Bali Sumerta Gallery, h 64 cm
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Maja, AT, skulptur, skuret trä, signerad Bali, h 38 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, stegrande hästar, signerad W Jumu, Nyoman Sumerta Art Gallery, Ubud, Bali, h 110 cm
Final bid1,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , sittande akt, h 90 cm
Est3,000 - 4,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , knästående akt, h 92 cm
Est3,000 - 4,000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny, stående kvinnor, signerad I B Alit Bali, h 82 cm
Final bid1,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny, liggande kvinna, signerad Lastika Bali, l 106 cm
Final bid1,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Myntskulptur, kinesiska mynt och förgylld metall, Bali, 1900-talets 2 hälft, gudinna på fågel, , höjd 78 cm
Est3,000 - 4,000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulpturer, 1 par, skuret och bemålat trä, ansikten, höjd 75 resp 95 cm
Final bid1,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, tupp, höjd 122 cm, lagning
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur/relief, dekor av hästar, signerad Nyoman Sumerta Gallery, Ubud Bali, längd 163 cm
Final bid2,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid2,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK