Loading...

Majauktion

Visning:

24/5 kl 12 - 19

25/5 kl 12 -17

26/5 kl 12 - 16

Auktion:

26/5 kl 16

Majauktion
Closed
Resegarderob/koffert, AB John A Gahm, Göteborg, 1900-talets början, höjd 107 cm
21
Resegarderob/koffert, AB John A Gahm, Göteborg, 1900-talets början, höjd 107 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
32
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
33
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Bordsur, svärtat trä med bronsbeslag, England George III, tavla och verk signerade William Harrris London (verksam cirka 1770-82), höjd 42 cm, pendel saknas, ej funktionstestad, delar medföljer
36
Bordsur, svärtat trä med bronsbeslag, England George III, tavla och verk signerade William Harrris London (verksam cirka 1770-82), höjd 42 cm, pendel saknas, ej funktionstestad, delar medföljer
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer för TMT, Talgø, Norge, hallspegel, röd- och svartlackerat trä, låda i sarg, höjd 127 cm
38
Okänd designer för TMT, Talgø, Norge, hallspegel, röd- och svartlackerat trä, låda i sarg, höjd 127 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Nilsson, Lars Göran & Wrangel, Ewa för Glas & Trä, Hovmantorp, väggspegel, modell 7090, trä med monterade emaljplattor, etikettsignerad, höjd 120 cm
39
Nilsson, Lars Göran & Wrangel, Ewa för Glas & Trä, Hovmantorp, väggspegel, modell 7090, trä med monterade emaljplattor, etikettsignerad, höjd 120 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Praktfat, mässing, barock, 1600-tal, dekor av krönt dubbelörn mm, dia 57 (!) cm, äldre kantlagning
47
Praktfat, mässing, barock, 1600-tal, dekor av krönt dubbelörn mm, dia 57 (!) cm, äldre kantlagning
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av sittande dam, höjd 39 cm
54
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av sittande dam, höjd 39 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Reservoirpenna, sterlingsilver med stift i 14 karat rödguld, Schaeffer
70
Reservoirpenna, sterlingsilver med stift i 14 karat rödguld, Schaeffer
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
76
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Banjobarometer, valnöt, England, 18-1900-tal, h 96 cm
80
Banjobarometer, valnöt, England, 18-1900-tal, h 96 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, bärbar FM-radio, röd plast och metall, Beolit 500, design 1972, l 36 cm, sladd saknas
86
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, bärbar FM-radio, röd plast och metall, Beolit 500, design 1972, l 36 cm, sladd saknas
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, senempirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av knästående ängel, urverk signerat Jaoy Frères, höjd 47 cm
91
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, senempirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av knästående ängel, urverk signerat Jaoy Frères, höjd 47 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Bordsur/brevpress, glas och koppar, Nacar, 1900-talets mitt,
101
Bordsur/brevpress, glas och koppar, Nacar, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bordsur/brevpress, glas och mässing, Doxa, 1900-talets mitt,
102
Bordsur/brevpress, glas och mässing, Doxa, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
107
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
108
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Hörlurar, trådlösa, Bose, Quiet Comfort 35, i originalförpackning
125
Hörlurar, trådlösa, Bose, Quiet Comfort 35, i originalförpackning
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kikare, Nikon, Prostaff 5, i originalförpackning
126
Kikare, Nikon, Prostaff 5, i originalförpackning
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Larsson, Gunnar för Gustavsberg, askfat, 2 st, melamin, "Kulan", design 1969, diameter 13 cm
127
Larsson, Gunnar för Gustavsberg, askfat, 2 st, melamin, "Kulan", design 1969, diameter 13 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm
141
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal (?), hexagonal fot, gjutet bomärke samt datering 1612, höjd 28 cm
143
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal (?), hexagonal fot, gjutet bomärke samt datering 1612, höjd 28 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kaminur, bronserad metall och brokig marmor, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av flöjtspelande kvinna, urverk signerat Samuel Marti, höjd 31 cm
145
Kaminur, bronserad metall och brokig marmor, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av flöjtspelande kvinna, urverk signerat Samuel Marti, höjd 31 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Tesamovar, nysilver, sekelskiftet 1900, höjd 43 cm, skador
155
Tesamovar, nysilver, sekelskiftet 1900, höjd 43 cm, skador
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
156
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Balansvåg, mässing, med vikter, höjd 33 cm
157
Balansvåg, mässing, med vikter, höjd 33 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti baseballobjekt, US Army WWII, slagträ, handske, boll samt skor
172
Parti baseballobjekt, US Army WWII, slagträ, handske, boll samt skor
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Parti filmrullar mm, US Army, WWII
174
Parti filmrullar mm, US Army, WWII
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti tändare, tändstickor mm, WWII
175
Parti tändare, tändstickor mm, WWII
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Parti diverse, bl.a smådjursfälla, spelkort, övningsammunition mm US Army, WWII
178
Parti diverse, bl.a smådjursfälla, spelkort, övningsammunition mm US Army, WWII
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti div militaria, bindel, väskor/etuier mm, US Army, WWII
180
Parti div militaria, bindel, väskor/etuier mm, US Army, WWII
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti pins mm, USA, WWII
181
Parti pins mm, USA, WWII
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Parti tennsoldater, WWII, höjd ca 8 cm
182
Parti tennsoldater, WWII, höjd ca 8 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti div personliga hygienartiklar, bl.a tandkräm, tvål, rakblad, mm, WWII
183
Parti div personliga hygienartiklar, bl.a tandkräm, tvål, rakblad, mm, WWII
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Actiondocka med tillbehör, "GI Joe", USA 1960-tal, höjd 29 cm
184
Actiondocka med tillbehör, "GI Joe", USA 1960-tal, höjd 29 cm
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Medalj, brons, "Bronze Star Medal" med spänne, WWII, utdelad 1945 till Staff Sergeant Drummond F Maxwell, medföljer förklarande brev
185
Medalj, brons, "Bronze Star Medal" med spänne, WWII, utdelad 1945 till Staff Sergeant Drummond F Maxwell, medföljer förklarande brev
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Flaska, glas, med patentkork, WWII, märkt "Brasserie A Collin Bastogne", hemförd av amerikansk soldat efter Ardenneroffensiven (Battle of the Bulge) 16/12 1944 - 25/1 1945, höjd 31 cm
186
Flaska, glas, med patentkork, WWII, märkt "Brasserie A Collin Bastogne", hemförd av amerikansk soldat efter Ardenneroffensiven (Battle of the Bulge) 16/12 1944 - 25/1 1945, höjd 31 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Vattentestkit, U S Army WWII i trälåda, denna höjd 10 cm
187
Vattentestkit, U S Army WWII i trälåda, denna höjd 10 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kompasser, 2 st, samt dogtags, 2 st, US Army, WWII
189
Kompasser, 2 st, samt dogtags, 2 st, US Army, WWII
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm
191
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,700 SEK
Closed
Bölling, Hans, korkskruv/kapsylöppnare, teak och metall, i form av fågel, h 18 cm
192
Bölling, Hans, korkskruv/kapsylöppnare, teak och metall, i form av fågel, h 18 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Fingeravtrycksetui med innehåll, WWII, etui längd 25 cm
201
Fingeravtrycksetui med innehåll, WWII, etui längd 25 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Hjälm, M1, USA, WWII
202
Hjälm, M1, USA, WWII
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
US Navy, livbälten, 3 st, uppblåsbara, Durkee-Atwood Co, , USA, WWII, längd 149 cm
203
US Navy, livbälten, 3 st, uppblåsbara, Durkee-Atwood Co, , USA, WWII, längd 149 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Tidningar, urklipp, USA, WWII
205
Tidningar, urklipp, USA, WWII
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti diverse, gevärhölster, säck mm, USA, WWII
206
Parti diverse, gevärhölster, säck mm, USA, WWII
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
207
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
208
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.