25/2 16.00
Visning::
23/2 12-19
24/2 12-17
25/2 12-16
Lowest lot number
Est11,000 - 12,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Final bid11,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Final bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Slaglåspistoler med fjäderbajonett, 1 par, 1800-talets 1 hälft eller mitt, i etui med kultång och nippelpress, total l 32 cm, senare dolk medföljer
Final bid12,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Larm/signalpistol, slaglås, smide med fästrem i läder, så kallad Gamekeeper's Poacher Trap, 1800-tal, längd 18 cm
Final bid13,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Smådjursfälla, smide med slaglås, 1800-tal, 3-pipig, längd 25 cm
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Smådjursfälla med flintlås. trä och smide, 170-1800-tal, , längd 23 cm
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, 1900, olja, motiv från Venedig, otydligt signerad, 32 x 40 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Danton, Eduoard, Joseph, efter, heliogravyr, "Afgjutning efter levande modell", ed Heckscher Stockholm 1909, synlig pappersstorlek 67 x 55 cm
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1900-tal, olja, rokokopersoner i landskap, otydligt signerad, 95 x 63 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, motiv från Tunis, otydligt signerad, a tergo daterad -37, 37 x 58 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Brogrens, Stockamöllan, vilstol, bok med lösa, blåklädda dynor, "Lobby", design 1949, brännstämplad, obetydligt slitage
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Rökgrill, svartlackerat stål, VidaXL 3 i 1, 80 x 40 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', klar glasmassa, design 1936, etsad signatur, h 16 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Dörr med skjutlås, skuret trä, Dogon, Mali, 1900-talets 2 hälft, 51 x 38 cm
Est600 - 700 SEK
Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, golvlampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars", etikettmärkt, h 130 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Stenyxa, Afrika, skaft i trä med snidad dekor, längd 66 cm
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Digsmed, serveringsbricka, roterbar, teak med 8 gråtonade glasskålar, diameter 52 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Lockkärl, brons, cire-prdue-teknik, möjligen Benin, 1900-talets 2 hälft, höjd 20 cm
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Modellskepp, Santa Maria, modern tillverkning, trä, längd 40 cm
Est300 - 400 SEK
Processionskors, metall, koptiskt, Etiopien, 1900-talets 2 hälft, höjd 26 cm
Final bid2,400 SEK
Est300 - 400 SEK
Modellskepp, trä, "Superbe", Frankrike, 1784, modern tillverkning, längd 56 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Brödskärare "Alfa", Bögelund-Jensen, Köpenhamn, trä, längd 53 cm
Est400 - 500 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors lampetter, 1 par, mässing och glas, höjd 28 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Serveringsvagn, svarvat och bonat trä med kakelplattor, 1930-40-tal, l 82 cm, 1 platta m spricka
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, blomlåda, teak med plastinsats, längd 64 cm
Est400 - 500 SEK
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, figurin, delvis glaserat lergods, Maja Gräddnos, sittande katt, modellnummer xxxx, signerad, h xx cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, motiv från Halmstad, signerad och numrerad 123/290, synlig pappersstorlek 40 x 52 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Serverings/vattenkanna, koppar, 1800-tal, h 46 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti järnvägslitteratur, -knappar mm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti apelsinetiketter
Est300 - 400 SEK
Parti linnehanddukar, initialer AP
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okända designers för Upsala/Ekeby, skål samt adventljusstake, skål höjd 19 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK